DZIŚ JEST:   07   LIPCA   2020 r.

Bł. Benedykta XI, papieża
 
 
 
 

Wielka Brytania: odmówią leczenia „homofobowi”

Wielka Brytania: odmówią leczenia „homofobowi”
źródło: pixabay.com

Pandemia koronowirusa sprawiła, że w systemach opieki zdrowotnej krajów boleśnie dotkniętych pandemią dokonano rewolucji. Już wcześniej sygnalizowaliśmy, że w Hiszpanii selekcja pacjentów dokonywana będzie na podstawie ich „wartości społecznej”. Niebawem zaś, w Wielkiej Brytanii, podstawą do odmowy leczenia będą mogły być poglądy. Komu zatem medyk będzie mógł odmówić leczenia?

 

Zaczęło się od selekcji z uwagi na stan zdrowia. Zmagająca się z koronawirusem Hiszpania zrezygnowała z leczenia pacjentów „w stanie krytycznym z dodatkowymi patologiami”. Następnie do kryterium selekcyjnego dołączyła „wartość społeczna” pacjenta. W tym duchu zamierzają działać też Brytyjczycy. Okazuje się, że służba zdrowia będzie mogła odmówić pomocy pacjentom uznanym za „politycznie niepoprawnych”.

 

Nowe regulacje w Wielkiej Brytanii będą obowiązywały od 1 kwietnia 2020 roku. Mówią one, że pacjentowi przejawiającemu zachowania homofobiczne, rasistowskie czy seksistowskie będzie można odmówić pomocy. Wyjątek stanowić będą jedynie sytuacje zagrożenia życia. Obecnie przeciwskazaniem do podjęcia leczenia jest agresja pacjenta.

 

W ocenie dr hab. Błażeja Kmieciaka z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, takie rozwiązanie wzbudza kontrowersje, albowiem to medyk, subiektywnie będzie podejmował decyzję o tym komu udzieli pomocy. Otwiera to zatem drogę do nadużyć. Jak powiedział w rozmowie z tvp.info, dochodzi do sytuacji, gdy „lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela”. A to stoi w sprzeczności z fundamentalną zasadą lekarską niesienia pomocy pacjentowi bez względu na to kim jest.

 

Zdaniem eksperta, w sytuacji, gdy pacjent kieruje obraźliwe słowa do medyków, to takie zachowanie podlega pod agresję werbalną. - Brytyjskie zapisy mówią jednak o czymś zupełnie innym. Odmawia się pomocy pacjentom uznanym przez personel za „homofobicznych”, choć nie da się jednoznacznie zdefiniować czym dokładnie jest „homofobia” – dodał dr hab. Kmieciak.

 

W jego ocenie, brytyjscy pacjenci będą zatem zmuszeni „do prowadzenia permanentnego monitoringu własnych poglądów by zachować poprawność polityczną, a tym samym opiekę zdrowotną” – w medycynie jest to niedopuszczalne. Jak zauważył dr hab. Kmieciak, w Polsce Kodeks Etyki Lekarskiej zabrania odmowy świadczeń ze względu na rasę, płeć, poglądy religijne czy polityczne pacjenta. Zatem Brytyjskie prawo byłoby w naszym kraju trudne do wprowadzenia.

 

Jak zauważył, w całej sprawie widać, że do czynienia mamy z realizacją pewnej wizji świata i nie chodzi tu o model „akceptujcie nas, jacy jesteśmy”, ale o: „to my podyktujemy wam, jak nas traktować”. - A to ogromna różnica. To, co się obecnie dzieje jest dominacją i gloryfikowaniem jednej wizji antydyskryminacyjnej, w imię której represjonuje się i dyskryminuje myślących inaczej – dodał dr hab. Kmieciak.

 

Źródło: tygodnik.tvp.pl

MA

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-23 18:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Metaleo właśnie wśród lesbijek jest mniej zachorowań na HIV dlatego się czepiłem
3 miesiące temu / Anonimm
 
Geje i jesbijki są w porządku. Mają jednak problemy z tożsamością seksualna i HIV. Wymagają opieki i leczenia.
3 miesiące temu / Mataleo
 
Aleksandra - no to Żydów nie powinni ratować - to nacja wybrana czyli "nierówna". Jak toto w takim razie ratować?
3 miesiące temu / Jot
 
@Metaleo czyli lesbijki już są w porządku jak rozumiem?
3 miesiące temu / Anonimm
 
To niech od razu zatopią całą wyspę, szybciej i skuteczniej pozbędą się wszystkich Brytyjczyków, po co te półśrodki. Na świecie toczy się wielkie ludobójstwo różnymi sposobami, bezwzględna walka z Bogiem- źródłem życia
3 miesiące temu / ell
 
Nosicielami HIV są głównie geje. Wiec po co ta ironia... Statystyki na to wskazują. A na HIV umiera dziennie powyżej 2000 osób.
3 miesiące temu / Mataleo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.