DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Wiceszef MSZ krytykuje ustawę ANTY-447. Twierdzi, że to bubel prawny

Wiceszef MSZ krytykuje ustawę ANTY-447. Twierdzi, że to bubel prawny
Fot. Adam Chelstowski / FORUM

Projekt tzw. ustawy anty-447 autorstwa Kukiz’15 jest bublem prawnym – powiedział w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

Przypomnijmy: w środę posłowie mieli obradować nad projektem przygotowanym przez klub Kukiz’15 dotyczącym ochrony własności RP przed zagranicznymi roszczeniami, jakie mogą dotknąć Polskę w związku z podpisaniem przez prezydenta Donalda Trumpa ustawy 447. Do debaty jednak nie doszło, ponieważ została ona zdjęta z porządku obrad przez wicemarszałek Sejmu Beatę Mazurek (PiS) za co na partię rządzącą spadła fala krytyki i oskarżeń, na którą w czwartek starał się odpowiedzieć wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

 

Jego zdaniem projekt przygotowany przez posłów Kukiz’15 „jest sprzeczny z interesem Polski i z celami polityki zagranicznej”. – Na półtora tygodnia przed wyborami nie można robić tego rodzaju wrzutek, gdzie ustawa jest tak naprawdę bublem prawnym – podkreślił dyplomata na antenie Radia Zet.

 

Szynkowski vel Sęk podkreślił, że w projekcie zaproponowano „sankcje za rozpatrywanie roszczeń cywilnych”. – To jest konstrukcja prawna w zasadzie na świecie nieznana. Ja jestem tym zaskoczony. Analizowaliśmy to również z prawnikami – tłumaczył. Dodał, że ustawę 447 Donald Trump podpisał ponad rok temu i dziwnym jest, że dopiero teraz Kukiz’15 zauważył ten fakt. – Oto tydzień przed wyborami do PE nagle jest składany projekt ustawy. Na ostatnim posiedzeniu Sejmu ma być rozpatrywany tuż przed wyborami. No, my w tego rodzaju gierki się nie damy wciągnąć – powiedział.

 

Wiceszef MSZ zaznaczył również, że Amerykanie temat związany z ustawą 447 podejmują od dawna w rozmowach politycznych. – Natomiast od dawna też nasze stanowisko w tej sprawie jest jednoznaczne: sprawa restytucji jest zamknięta, i w sensie moralnym, i w sensie prawnym, i tutaj nie ma pola manewru – zapewnił.

 

Na pytanie, czy Amerykanie naciskają na Polskę w tej sprawie, wiceminister odpowiedział: „Skoro podejmują ten temat, to można powiedzieć, że jest to forma nacisku”. – Ale to jest forma nacisku nieskuteczna w tej sprawie. I myślę, że strona amerykańska też ma świadomość, że strona polska w tej sprawie nie ustąpi, przynajmniej ten rząd nie ustąpi – podkreślił.

 

Chcę jasno powiedzieć: nie mamy nic do ukrycia w sprawie restytucji mienia. Ta sprawa jest dla nas z punktu widzenia prawnego, moralnego zamknięta. Przypomnę, że artykuł Kodeksu cywilnego mówiący o tym, że mienie tzw. bezspadkowe przechodzi na Skarb Państwa, to jest artykuł, który obowiązuje od lat 60 w Kodeksie cywilnym, nie został nigdy zmieniony i nie bardzo widzę, dlaczego nagle my mielibyśmy w tej sprawie coś zmieniać – powiedział wiceszef MSZ.

 

Źródło: Radio ZET

TK


DATA: 2019-05-16 11:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

poproszę o treść dokumentu nazywanego 447
ponad 1 rok temu / cezar
 
Czy takie wypowiedzi traktuje się poważnie?
ponad 1 rok temu / Hm
 
Red. Michalkiewicz "Jestem przekonany, że PIS ma już szkic ustawy, która umożliwi realizację żydowskich roszczeń"
ponad 1 rok temu / ytube
 
300 000 000 000 $ to kupa forsy. Jednak jeśli zapłacimy, nie będzie spokoju, przyjdą kolejni roszczeniowcy z jeszcze większymi i bardziej absurdalnymi żądaniami, będziemy płacić ad mortem... Więc tu nie chodzi o 300 000 000 000 $, chodzi o istnienie Polski.
ponad 1 rok temu / Norman
 
On tak twierdzi czy kazano ku tak twierdzić?
ponad 1 rok temu / Kolo
 
Nie ma w przytoczonych wypowiedziach cienia merytorycznego argumentu przeciwko ustawie Kukiza, nie jest wskazany chociaż jeden konkretny błąd; za to oczywiście jest mowa o zbliżających się wyborach. Widać, co PiS naprawdę interesuje.
ponad 1 rok temu / cogito
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.