DZIŚ JEST:   29   STYCZNIA   2020 r.

Św. Anieli Merici
Św. Walerego, biskupa
 
 
 
 

Wiceprezydent Pence w Azji. Będzie promował plan konkurencyjny wobec chińskiego Pasa i Szlaku

Wiceprezydent Pence w Azji. Będzie promował plan konkurencyjny wobec chińskiego Pasa i Szlaku
Fot. Reuters / Forum

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence rozpoczął w poniedziałek tygodniową podróż do regionu Azji i Pacyfiku. Głównym celem misji jest pobudzenie tam amerykańskich inwestycji infrastrukturalnych, podobnie jak czynią to Chiny, propagujące inicjatywę Pasa i Szlaku.

 

Pence już na samym początku zaznaczył, że amerykańskie zobowiązania wobec regionu Indo-Pacyfiku – rozciągającego się od wschodnich wybrzeży Afryki po Oceanię – „nigdy nie były mocniejsze”.

 

W swoim sobotnim przemówieniu podczas szczytu współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku wiceprezydent zamierza przedstawić plan promowania tego, co Waszyngton nazywa „wysokiej jakości, przejrzystym rozwojem infrastruktury w Azji”. Ta propozycja jest konkurencyjna wobec inicjatywy chińskiej. Ma przyciągnąć kraje regionu do inwestycji amerykańskich.

 

W październiku Pence skrytykował program sygnowany przez prezydenta Xi Jinpinga, nazywając go „dyplomatyczną pułapką”, która nadmiernie uzależnia kredytobiorców od Pekinu.

 

W ubiegłym miesiącu Stany Zjednoczone zdecydowały się podwoić sumę przeznaczoną na finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych za granicą – do kwoty 60 miliardów dolarów. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę i rozbudowę portów morskich, lotnisk, dróg oraz kolei poprzez inwestycje i pożyczki.

 

W Japonii Pence spotka się z premierem Shinzo Abe dla omówienia kwestii bezpieczeństwa i stosunków gospodarczych. Jak zapowiadał amerykański gość w poniedziałek, obaj liderzy mają poruszyć sprawy dotyczące umowy o wolnym handlu i denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Po opuszczeniu Japonii Pence weźmie udział w czwartkowym, singapurskim szczycie krajów Azji Wschodniej, a następnie odwiedzi Papuę Nową Gwineę, by uczestniczyć w spotkaniu państw APEC.

Wiceprezydent ma zaplanowane dwustronne spotkania z premierem Singapuru Lee Hsien Loongiem, indyjskim liderem Narendra Modi, Peterem O'Neillem z Papui Nowej Gwinei i premierem Australii Scottem Morrisonem. Będzie reprezentował Donalda Trumpa na forum szczytu USA-ASEAN, bloku współpracy gospodarczej Azji i Pacyfiku, odwiedzając Australię, Japonię, Papua-Nową Gwineę oraz Singapur.

 

„Chcemy regionu Indo-Pacyfiku – od Stanów Zjednoczonych po Indie, od Japonii po Australię i wszędzie pomiędzy – gdzie suwerenność jest szanowana, gdzie handel odbywa się bez przeszkód i gdzie niezależne narody są kowalami własnego losu” – napisał Pence przed swoją podróżą, w komentarzu dla „Washington Post”. Zaznaczył, że nie może być miejsca na „autorytaryzm i agresję w regionie Indo-Pacyfiku”, odnosząc się do zapędów Chińczyków w regionie Morza Południowochińskiego, które jest jednym z najbardziej ruchliwych wodnych szlaków handlowych na świecie. Obejmuje 1,4 miliona kilometrów kwadratowych. Pekin utrzymuje, że większość tego obszaru to jego suwerenne terytorium.

 

Swoje plany wobec regionu Indo-Pacyfiku mają zarówno Japonia, jak i Indonezja.

Dżakarta jako pierwsza przedstawiła koncepcję współpracy na tym obszarze. Swoje plany zarysowały także Tokio i Waszyngton. Ale Indonezja ma wizję odmienną od propozycji Japonii i Stanów Zjednoczonych, rywalizujących z Pekinem.

 

Model Indonezji, ogłoszony przez byłego ministra spraw zagranicznych Marty Natalegawy w 2013 roku, opiera się na współpracy regionalnej. Został opracowany jako środek dla stworzenia Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej. Inicjatywa miałaby być otwarta dla krajów, które uczestniczyły w Szczycie Azji Wschodniej w 2011 r., czyli dla Chin i Rosji. Rząd prezydenta Joko Widodo potwierdził tę strategię, a minister spraw zagranicznych Retno Marsudi określił program jako kompleksowy i spójny.

 

Indonezja chce niezależnej polityki zagranicznej i woli pozostać neutralna, jeśli chodzi o rywalizację między wielkimi potęgami – zauważyli analitycy ISEAS-Yusof Ishak Institute, think tanku z Singapuru.

Marsudi zamierza szerzej omówić strategię swojego kraju podczas 13. szczytu krajów Azji Wschodniej, jeszcze w tym miesiącu. Krajom biorącym udział w konferencji będzie trudno zaakceptować neutralną i inkluzywną koncepcję – twierdzą eksperci. Stany Zjednoczone oraz Japonia dążą do zrównoważenia zasięgu dyplomatycznego, gospodarczego i militarnego Pekinu poprzez własne systemy.

 

„Indonezja będzie musiała włożyć wiele wysiłku, by oprzeć się dążeniu do konkurencyjnej koncepcji antychińskiej, liberalnego Indo-Pacyfiku”, wynika z notatki opublikowanej w zeszłym tygodniu przez Australijski Instytut Polityki Strategicznej. Idea Indo-Pacyfiku „może być już zbyt głęboko wpisana w strategiczne manewry prowadzone przez USA” – napisali autorzy.

 

Japońska Strategia Wolnego i Otwartego Pacyfiku (FOIP), po raz pierwszy ogłoszona przez premiera Shinzo Abe przed dwoma laty, opiera się na dwóch zasadach zapewnienia bezpieczeństwa gospodarczego i morskiego. Pomimo zaprzeczania Tokio, jest powszechnie postrzegana jako odpowiedź na chińską inicjatywę Pasa i Szlaku, obejmującą cały kontynent a mającą na celu zwiększenie globalnego wpływu partii komunistycznej.

 

Tokio przez lata zapewniało pomoc rozwojową na infrastrukturę w Azji Południowo-Wschodniej, zachęcając firmy japońskie do kierowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych do grupy państw ASEAN.

 

Ponieważ prawie cały region jest obecnie częścią planu chińskiego, Japonia i Chiny walczą o wpływy w krajach takich jak Kambodża. Niedawno administracja Abe ogłosiła plany zwiększenia inwestycji na wyspach Pacyfiku, gdzie administracja chińskiego prezydenta Xi Jinpinga wydała miliardy na pomoc.

 

Według Waszyngtonu, ważną rolę do odegrania mają Indie. Strategia amerykańska, której zręby po raz pierwszy ujawnił były sekretarz stanu Rex Tillerson pod koniec zeszłego roku, przewiduje skupienie się na swobodzie żeglugi po wodach Pacyfiku, zwłaszcza na Morzu Południowochińskim. Wydatki amerykańskiej infrastruktury na technologię, energię i infrastrukturę Azji Południowo-Wschodniej, postrzegane jako alternatywa dla Pasa i Szlaku, również stanowią główny element strategii.

 

„Zaproponowana [przez Indonezję] perspektywa Indo-Pacyfiku nie została uwzględniona przez jakikolwiek kraj, FOIP Shinzo Abe został przyjęty przez administrację Trumpa” – czytamy w notatce ISEAS-Yusof Ishak Institute.

 

 

Źródło: asia.nikkei.com, cnbc.com.

AS

 

 

 


DATA: 2018-11-13 16:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.