DZIŚ JEST:   09   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Czwartek
Św. Marii Kleofasowej
Św. Hugona z Rouen
 
 
 
 

Wiara w dobie koronawirusa. Zobacz Raport Specjalny PCh24.pl

Wiara w dobie koronawirusa. Zobacz Raport Specjalny PCh24.pl
pixabay.com

Od wieków w obliczu różnych nieszczęść i kataklizmów, ludzie uciekali się do krzyża i Eucharystii. Teraz jednak – czasie trwającej paniki związanej z koronawirusem – można odnieść wrażenie, że wielu kapłanów, a nawet biskupów zniechęca wiernych oraz podejmuje konkretne działania mające na celu zniechęcenie wiernych do udziału w Mszy Świętej i korzystania z Sakramentów Świętych. Jedni skrócą Eucharystię do minimum, inni będą udzielać Komunię Świętą tylko na rękę, jeszcze inni wyczyszczą kościoły z wody święconej, a najbardziej „przezorni” zawieszą odprawianie Mszy Świętych.

 

Można to nazwać dezercją, można to nazwać zdradą. Niezależnie jednak od wszystkiego to właśnie wiara jest tym, czego obecnie najbardziej potrzebujemy i czego utracić nie możemy.

 

Zobacz najciekawsze teksty dotyczące koronawirusa portalu PCh24.pl. Aby przeczytać cały tekst, kliknij w tytuł materiału.

 

Grzegorz Kucharczyk: Jako wierni musimy robić swoje

– Zamiast buntu lepiej sięgnąć po sprawdzone środki. Różaniec w ręku, Pismo Święte, nauka Ojców i Doktorów Kościoła. Oprócz tego oczywiście duchowe uczestnictwo w Liturgii Triduum Paschalnego przez telewizję, radio czy Internet połączone z odkrywaniem tego, co najważniejsze, czyli triumfu nad śmiercią, piekłem i szatanem dokonanym przez Chrystusa Króla. To jest Prawda, która powinna nas kierować, to jest ta Prawda, ku której powinniśmy podążać – mówi w rozmowie z PCh24.pl prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

W dobie „wielkiego strachu” mówmy o nawróceniu i zaufaniu
Teorii spiskowych jest całe mnóstwo. Od broni biologicznej i światowego spisku, rozmaitych „ZUS-ów”, aż do tajnego planu finansjery, którego ukoronowaniem miałaby być powszechna inwigilacja i całkowita „cyfryzacja” pieniądza. Czy którakolwiek z tych teorii jest prawdziwa? Trudno na razie dociec. W każdym razie obecna sytuacja, a konkretnie – obserwacja społecznych reakcji na wydarzenia i (zwłaszcza) medialne o nich informacje, nastraja do tworzenia takich teorii.

 

Koronawirus i Kościół w Niemczech. Herezja – na krótko? – zatrzymana
Kościół katolicki w Niemczech, podobnie jak w Polsce, przeżywa trudne chwile w związku z epidemią koronawirusa. Msze święte, na mocy decyzji władz państwowych, sprawowane są bez ludu. Budzi to dwutorową krytykę ze strony wielu teologów.

 

Bogdan Dobosz: Francuski Kościół w czasach zarazy
W czasach zarazy ludzie zwykli poszukiwać odpowiedzi na ważne pytania egzystencjalne, starali się odczytywać „znaki czasów”, szukać sensu, transcendencji. W XXI wieku zapanowała wiara w antropocentryzm i przyzwyczajenie do panowania nad sytuacją. Zamiast metafizycznych pytań, mamy w zlaicyzowanych społeczeństwach informacyjny chaos, zamiast Boga, rozpychanie się w społecznej przestrzeni szatana, zamiast modlitwy i pokuty, puste gesty i happeningi. Dobrym przykładem jest tu Francja - pisze dziennikarz i korespondent z Francji, Bogdan Dobosz.

 

Nieracjonalne ograniczenia. Kościół „kozłem ofiarnym”

To efekt czystego populizmu władzy, która świadomie wybrała taką odpowiedź na narastającą falę poszukiwania kozła ofiarnego dla sfrustrowanej epidemią opinii publicznej. Tym populistycznym kozłem ofiarnym stały się kościoły i praktyki religijne – tak komentuje związane z pandemią koronawirusa, ograniczenie liczby uczestników praktyk religijnych do pięciu osób mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris.

 

Zamknięcie świata. Jak zapłacimy za reakcję na pandemię COVID-19
„Zamknięcie” części gospodarek na świecie z powodu „pandemii” choroby COVID-19 budzi liczne wątpliwości. Coraz więcej obserwatorów zauważa ciekawe, by nie rzec spektakularne, działania władz różnych państw oraz podmiotów międzynarodowych. Czy rządy właściwie wyważyły kwestię zapobiegania szerzenia się choroby COVID-19, wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2, dobro wspólne i względy ekonomiczne oraz długoterminowe konsekwencje społeczne wskutek „zamknięcia” gospodarek?

 

Jak podczas epidemii pomóc wiernym pragnącym sakramentów?

Kiedy władze państwowe zdecydowały o nałożeniu na społeczeństwo pierwszych ograniczeń związanych z szerzącą się pandemią koronawirusa, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski napisał, że „jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. Jak udaje się ową deklarację realizować w polskim Kościele w praktyce?

 

Grzegorz Kucharczyk: Podporządkowanie

Cały naród posłusznie siedzi w domu, wspomagany nachalną propagandą w internecie oraz telewizjach (rządowych i opozycyjnych), przypominającą dawne czasy wzniosłych haseł w rodzaju „Uczciwą i rzetelną pracą budujemy Polskę Ludową”, „Partia z narodem, naród z partią”. Teraz hasło brzmi: „Jako wspólnota narodowa zdajemy egzamin z naszej odpowiedzialności”.

 

Abp A. Schneider: wielu biskupów zareagowało pospiesznie i z paniką

 

Odnoszę ogólne wrażenie, że ogromna większość biskupów zareagowała pospiesznie i z paniką, zakazując sprawowania wszystkich Mszy Świętych publicznych oraz – co jest jeszcze bardziej niezrozumiałe – zamykając kościoły. – zauważa abp Athanasius Schneider w wywiadzie dla The Remnant.

 

Częstochowa: prezydent Andrzej Duda modlił się przed cudownym obrazem Matki Bożej

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. Rozważania podczas modlitwy prowadził abp Wacław Depo. Hierarcha zawierzył Matce Bożej całą Ojczyznę i wszystkich rodaków żyjących w kraju oraz za granicą. Modlił się również za zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem.

 

Dlaczego w markecie może być więcej osób niż w kościele?

Decyzja rządu niemal uniemożliwiająca obecność wiernych w kościołach wywołała rozgoryczenie wiernych i kapłanów. Oto bowiem okazało się, że w markecie – nie tylko spożywczym, ale i budowlanym – może przebywać w jednym czasie kilka, a nawet kilkanaście razy więcej osób niż w świątyni, co rodzi ból i pytania zarówno u duchownych, jak i wiernych świeckich.

 

Fatima: Portugalia i Hiszpania oraz 20 innych krajów zawierzonych Maryi i Jej Synowi

W obliczu epidemii, która na Półwyspie Iberyjskim zbiera wyjątkowo śmiertelne żniwo, hiszpańscy biskupi przyłączyli się do inicjatywy episkopatu Portugalii, aby poświęcić oba narody Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi w sanktuarium fatimskim.

 

Biskup Schneider na czas epidemii: Chlubimy się także z ucisków (Rz 5, 3)

W ciągu najbliższych tygodni lub nawet miesięcy, zwłaszcza w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy (będącej punktem kulminacyjnym całego roku liturgicznego), miliony katolików żyjących w krajach tzw. wolnego świata Zachodu, zostanie pozbawionych wszelkich aktów publicznego kultu religijnego wskutek reakcji władz cywilnych i kościelnych na wystąpienie koronawirusa COVID-19. Najbardziej bolesnym i niepokojącym aspektem tej sytuacji jest pozbawienie wiernych możliwości uczestnictwa we Mszy świętej i sakramentalnego przyjmowania Komunii Świętej – pisze biskup Athanasius Schneider.

 

Liturgia w czasach zarazy

Obecnie niewątpliwie przeżywamy ogromną próbę wiary. I nie chodzi tutaj tylko o zachowanie zaufania względem dobroci Pana Boga w obliczu pandemii. Nie chodzi również o to, że przed nadejściem epidemii do naszego kraju wielu chrześcijan ostentacyjnie deklarowało, jakoby nie mogli żyć bez Eucharystii, i skandalem im się wydawała perspektywa fizycznego nieuczestniczenia w liturgii, natomiast zderzenie się z rzeczywistością wirusa wszystkie te deklaracje bardzo szybko zweryfikowała.

 

Kapłani są z ludem Bożym również w dobie epidemii. Deo gratias!

Pobudka przed świtem, by odprawić poranną Mszę. Pobudka w nocy, by zdążyć z sakramentami do umierającego. Godziny spędzane w konfesjonale chłodnego kościoła, by umożliwić ludziom oczyszczenie duszy z grzechów. Praca katechetyczna z młodzieżą, która wszystko wie najlepiej, a do tego jest wrogo nastawiona wobec każdego autorytetu – szczególnie zaś autorytetu osoby duchownej. A to wszystko w atmosferze powielanych w społeczeństwie wulgarnych żartów i oskarżeń natury finansowej lub obyczajowej opartych o fakt, że ktoś zawiódł i zdradził swoje powołanie, a to wszystko w obliczu coraz realniejszej groźby agresji fizycznej, która w roku 2019 kilka razy stała się faktycznym aktem przemocy. Życie księży do najłatwiejszych nie należy, ale szczególnym egzaminem z kapłaństwa okazuje się nadzwyczajna sytuacja epidemiczna.

 

Kardynał Burke: Przesłanie na temat walki z koronawirusem COVID-19

Bóg nigdy nie odwraca się do nas plecami; nigdy nie zrywa swojego przymierza wiernej i trwałej miłości z nami, choć tak często jesteśmy obojętni, zimni i niewierni. W sytuacji, w której obecne cierpienie odsłania tak wiele chłodu i obojętności po naszej stronie, jesteśmy wezwani do tego, by zwrócić się ku Bogu i błagać o Jego miłosierdzie. Mamy pewność, że wysłucha On nas i pobłogosławi swymi darami miłosierdzia, przebaczenia i pokoju - pisze kard. Burke w Przesłaniu na temat walki z koronawirusem COVID-19 .

 

Biskup Schneider na czas epidemii: Chlubimy się także z ucisków (Rz 5, 3)

W ciągu najbliższych tygodni lub nawet miesięcy, zwłaszcza w trakcie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy (będącej punktem kulminacyjnym całego roku liturgicznego), miliony katolików żyjących w krajach tzw. wolnego świata Zachodu, zostanie pozbawionych wszelkich aktów publicznego kultu religijnego wskutek reakcji władz cywilnych i kościelnych na wystąpienie koronawirusa COVID-19. Najbardziej bolesnym i niepokojącym aspektem tej sytuacji jest pozbawienie wiernych możliwości uczestnictwa we Mszy świętej i sakramentalnego przyjmowania Komunii Świętej – pisze biskup Athanasius Schneider.

 

Jak będzie wyglądała liturgia Wielkiego Tygodnia? Watykan wydał specjalne wytyczne

W związku z pandemią koronawirusa Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret wyjaśniający zasady liturgiczne, jakie należy zachowywać celebrując najważniejsze tajemnice wiary. Dokument wydany na polecenie Ojca Świętego podpisał prefekt dykasterii, kard. Robert Sarah oraz jej sekretarz, abp Arthur Roche.

 

Bp Ignacy Dec apeluje, aby czas trwania pandemii wypełnić modlitwą do Boga

Nie wolno nam zwątpić w obecność Jezusa, który jest obecny w Kościele i ma tę samą moc co kiedyś, gdy uzdrawiał i wskrzeszał ludzi. Zachowujmy się jak ludzie wierzący, dlatego w naszych domach, w rodzinach pomnóżmy modlitwę. Przez naszych pasterzy zostaliśmy wezwani, by o 20.30 codziennie łączyć się w modlitwie różańcowej. Jesteśmy wezwani, by o tej porze łączyć się duchowo z Jasną Górą. Winniśmy ten szczególny czas wypełnić modlitwą i błaganiem Boga, by pozwolił przezwyciężyć epidemię – mówił ordynariusz diecezji świdnickiej.

 

 

Szwajcarski biskup Marian Eleganti w ogniu krytyki. Bronił nauczania i katolickiej ortodoksji

Szwajcarski biskup pomocniczy diecezji Chur, Marian Eleganti, spotkał się z krytyką zarówno duchownych jak i świeckich. Powodem jest jego obrona ortodoksji katolickiej i podkreślenie nadprzyrodzonej rzeczywistości Eucharystii oraz krytyka reakcji wielu biskupów na epidemię koronawirusa.

 

Kard. Müller specjalnie dla PCh24.pl: Zaufanie Bogu w czasach kryzysu

Groźny dla życia koronawirus rozpowszechnił się i trzyma w garści niemal cały świat. Nie ma jeszcze szczepionki, która mogłaby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby i wyleczyć dotkniętych zakażeniem. Politycy sięgają po wszystkie dostępne im środki w celu ochrony ludności. Ogranicza się życie publiczne i zachęca ludzi do rezygnowania, w miarę możliwości, z kontaktów społecznych. Naukowcy pracują w laboratoriach pod dużą presją, starając się znaleźć antidotum na tę złośliwą chorobę, której ofiarą padły już tysiące.

 

Ksiądz Piotr Glas dla PCh24: Nawet jeśli jest trudno, ostatnie słowo należy do Boga

Czy Pan Bóg robi czy dopuszcza to wszystko aby nas pognębić? Nie. Robi to, aby nas nawrócić i zbawić, żeby ten świat w końcu zatrzymał się wokół Jego Majestatu; żeby ludzie w końcu zrozumieli, iż nie tędy droga. W tym szczególnym Wielkim Poście nie ma już przegadanych rekolekcji. Jest tylko krzyk Boga: „Obudźcie się i otwórzcie oczy!” – mówi ksiądz Piotr Glas w rozmowie z PCh24.pl.

 

Dlaczego nie robiliśmy zapasów przed epidemią?

Eksperci z Norwegii sugerują, że zamknięcie, które zrobili w polskim stylu będzie trwało do maja. Polski system gospodarczy nie jest w stanie tego ogarnąć! Nie mamy rezerw gospodarczych, jakie przez 30 lat zebrali Norwegowie! Tamci mogą co najmniej przez rok utrzymywać całą populację kraju poprzez wypłacanie np. pensji obywatelskiej, bo po prostu mają na to zebrane środki. Polska z kolei przez 30 lat zaciągała długi, a jej obywatele konsumowali – mówi w rozmowie z PCh24.pl Jacek Hoga, prezes fundacji Ad Arma.

 

Niezwykła procesja w Lublinie. Kapłan z relikwiami św. Antoniego modlił się o oddalenie zarazy

Proboszcz parafii przy ul. Bernardyńskiej 5 w Lublinie ks. Mirosław Matuszny wyszedł na ulice z relikwiami św. Antoniego. Kapłan zachęca do duchowego włączenia się w modlitwę o oddalenie zarazy. Wcześniej prosił mieszkańców centrum miasta, by wystawili w oknach obrazek lub figurkę św. Antoniego z Padwy - patrona Lublina a także krzyż.

 

Grzegorz Górny: epidemie to nie kara Boża? Co innego mówią święci

W historii Kościoła mamy mnóstwo świętych, uważających epidemie za plagi zesłane przez Boga na grzeszną ludzkość. „Gdyby żyli dziś i publicznie głosili podobne poglądy, odnosząc się na dodatek do konkretnych grzechów, prawdopodobnie doczekaliby się nagany ze strony odpowiednich władz kościelnych, które przy okazji przeprosiłyby każdego, kto osobiście poczuł się urażony ich wypowiedziami” – uważa dziennikarz i publicysta Grzegorz Górny.

 

Kard. Sarah: właśnie teraz, kiedy szaleje koronawirus, musimy zbliżyć się do Boga

To właśnie teraz, gdy koronawirus doświadcza ludzi na całym świecie, musimy z większą intensywnością zwracać się do Boga z ufnością i prawdą, aby powierzyć się czułości Ojca i Najświętszej Maryi Pannie, aby nas okryła i chroniła swoim matczynym płaszczem – pisze w liście na czas epidemii kard. Robert Sarah.

 

Ks. Paweł Bortkiewicz TChr: Nadzieja w czasach zarazy
Byłoby zuchwalstwem porywać się na diagnozowanie obecnego stanu rzeczy. Łatwo przy tym popaść w różnego rodzaju teorie spiskowe. Padają głosy o topniejących lodowcach w wyniku globalnego ocieplenia, z których to struktur uwalniają się nieznane wirusy. Inni mówią wprost o broni bakteriologicznej, wytworzonej w tajnych laboratoriach. Jeszcze inni zdroworozsądkowo, a zarazem cynicznie wspominają o źródle pandemii w Wuhan, na rynku, gdzie sprzedawano ekologiczną (zdrową, naturalną lub jakoś podobnie określaną) żywność.

 

Antykatolicki hejt, diabelska furia – mało znane oblicza pandemii.

Sławomir Skiba w „Prawym Prostym”

 

Globalizacja i jej luki. Egzamin z koronawirusa
Magazyn „Foreign Affairs”, który od kilkudziesięciu lat promował globalizację, zachęcając jednocześnie do silnej integracji z chińską gospodarką, wskazuje teraz, że nowy koronawirus staje się wielkim, niespodziewanym egzaminem, obnażającym nieprzewidywane problemy globalizacji. W tej sytuacji Pekin przejmuje na arenie międzynarodowej rolę Waszyngtonu.

 

„Ja, katolik” w czasach zarazy

 

Roberto de Mattei: Nowe scenariusze w epoce koronawirusa. Czy koronawirus to Boża kara? Rozważania polityczne, historyczne i teologiczne
Temat mojej wypowiedzi jest następujący: nowe scenariusze we Włoszech i dla Europy w trakcie i po zakończeniu kryzysu związanego z koronawirusem. Nie będę poruszać tego tematu z medycznego, ani też z naukowego punktu widzenia, ponieważ nie posiadam takich kompetencji. Zamiast tego rozważę argumenty istniejące z trzech innych perspektyw: z punktu widzenia uczonego z zakresu nauk politycznych i społecznych, historyka i filozofa historii.

 

Paweł Lisicki dla PCh24: Kościoły muszą pozostać otwarte. Czasowo można przystać na restrykcje

O ile w porządku naturalnym można dyskutować nad tym, jakie metody ochrony są najlepsze, to dla katolika życie nadprzyrodzone jest czymś najważniejszym. W czasach zarazy jest to jeszcze bardziej widoczne, niż w czasie zwykłym. Kościoły muszą pozostać otwarte, nawet jeśli czasowo można przystać na restrykcje co do liczebności wiernych w jednym miejscu, a dostęp do sakramentów zawsze otwarty – w czasie zagrożenia jeszcze bardziej niż normalnie. To jest ta linia graniczna, od której Kościół, tak biskupi jak księża, nie ma prawa, sądzę, odstąpić.

 

Koronawybory, czyli jak wirus usunął w cień kampanię prezydencką

Przebieg walki ze zjadliwym wirusem w ogromnej, jeśli nie decydującej mierze, wpłynie na wynik wyborów prezydenckich. Obecnie, dzięki przychylnym nastrojom społecznym, punkty za sprawną reakcję państwa na kryzys epidemiologiczny zbiera Andrzej Duda. Jednak czas gra na korzyść opozycji – przedłużanie się narodowej „kwarantanny”, połączone z coraz trudniejszą sytuacją gospodarczą, sprzyjać będzie jego przeciwnikom.

 

Gdy odchodzimy od zmysłów

Jak świat potrafi się błyskawicznie zmienić! Gdy na początku ubiegłego tygodnia powaliła mnie grypa, mieliśmy w Polsce kilkanaście przypadków koronawirusa, ale kraj nadal funkcjonował normalnie. Po paru dniach… cóż. Ja stanąłem na nogi, a Polska – na głowie!

 

Taka miłość płynie tylko z wiary – święty Jan Bosco wobec epidemii cholery

Benedykt XVI powiedział kiedyś, że nic tak nie służy katolickiej apologetyce, jak chrześcijańska sztuka i przykłady z życia świętych. Ta pierwsza bowiem w subtelny sposób, bez narzucania, mocą samego piękna wznosi duszę ku Bogu. Drugie zaś pokazują, że wiara katolicka to nie abstrakcyjna doktryna czy ideologia, lecz konkretne źródło niewyobrażalnego heroizmu i poświęcenia. Przykład świętych pokazuje, że chrześcijaństwo to istotnie rzeczywistość nadprzyrodzona, gdyż ich poświęcenie byłoby niewykonalne ludzkimi siłami.

 

Proboszcz spod Wrocławia w przestworzach z Najświętszym Sakramentem. Modlił się w intencji pokonania koronawirusa

Post, modlitwa, pomoc bliźnim i ofiarowanie Komunii świętej – czy to przyjętej fizycznie czy też duchowo. Prosić Miłosiernego Boga o odsunięcie od nas zagrożenia wirusowego można na różne sposoby. Na niezwykły i trudny do powtórzenia pomysł wpadł natomiast ksiądz Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Żórawinie.

 

Ufność Panu i Boża interwencja w czasach zagrożenia

Bóg Miłosierny w żadnej sytuacji nie opuszcza człowieka. Szczególnie mocno trwa przy nas w czasie grożącego nam niebezpieczeństwa. Wiele jest przykładów na to, iż w chwilach trudnych Bóg otacza nas „tarczą swej opieki”. Oto niektóre z przykładów nieskończonego, niepojętego Bożego Miłosierdzia.

 

Szymon z Lipnicy i wielka epidemia

Płomienny kaznodzieja i gorliwy duszpasterz odszedł do Pana służąc zarażonym podczas epidemii jaka wybuchła w Krakowie w 1482 r. Śmierć nie oddzieliła go od potrzebujących. Wręcz przeciwnie – na skutek modlitwy za jego wstawiennictwem, cudownie uzdrowionych zostało pomiędzy 150 a 377 osób. Stało się to przyczyną szybkiego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

 

Grzegorz Kucharczyk: koronawirus i panika „nowej lewicy”. Śladami starych kulturkampferów
Nie śledzę hejterskich portali, dlatego nie wiem, czy już stwierdzono, że za epidemię koronawirusa odpowiada Jarosław Kaczyński i Kościół. Chociaż śledząc wypowiedzi przedstawicieli „nowej lewicy” powielającej wszystkie stare tropy antykatolickiej propagandy, są już oni na dobrej drodze, by odkryć „prawdziwego sprawcę”.

 

Ogólnopolski Różaniec w obliczu koronawirusa! Odpowiedzmy na apel arcybiskupa Gądeckiego
Świat ogarnia pandemia wywołana przez koronawirusa z chińskiego Wuhan i towarzyszący jej strach. Wiele osób zastanawia się, jak powinny zareagować. Jako katolicy musimy przyznać, że już najwyższy czas, by zrealizować prośby Matki Bożej, która w Fatimie wielokrotnie prosiła, by codziennie odmawiać Różaniec. Teraz o modlitwę zaapelował przewodniczący KEP metropolita poznański ks. abp Stanisław Gądecki. Wsłuchajmy się w jego głos i zróbmy to, o co prosiła nas Królowa Polski.

 

Prof. Grzegorz Kucharczyk: Sensus fidei czy laicyzacja serca?

A może jednak coś się kryje za tym ciągiem wydarzeń, które obserwujemy od początku roku? Może epidemia koronowirusa (powietrze), eskalacja wojny w Syrii (głód i wojna), wielkie pożary lasów w Australii (ogień) coś razem oznaczają?

 

Kapłani w czasach zarazy. Jaka jest ich rola?

Prof. Ines Angeli Murzaku z Seton Hall University, dyrektor programu badań katolickich i założycielka Wydziału Studiów Katolickich w specjalnym eseju wskazuje, że społeczeństwa dotknięte epidemią potrzebują zarówno lekarzy ciała, jak i duszy. Przypomina też zalecenia florenckiego medyka dla księży z czasów, gdy Europa doświadczała różnych zaraz.

 

Święty Karol Boromeusz. Kapłan w czasach zarazy

Heroizm jakim św. Karol Boromeusz wykazał się podczas epidemii trawiącej Mediolan w 1577 r. sprawił, że okres ten nazwano „epidemią św. Karola”. Świadkowie tamtych wydarzeń wspominali – nieustraszeni ludzie Kościoła nieśli chorym i umierającym miłość nieporównywalną z niczym innym.

  

Katolik wobec koronawirusa

Jak wobec możliwego i niestety prawdopodobnego rozwoju pandemii koronawirusa z chińskiego Wuhan powinien zachować się katolik?

 

Koronawirus i panika. Czego naprawdę boi się świat?

Koronawirus zdołał nas przestraszyć. Do tego stopnia, że wielu wpadło w panikę, rzucają się na zakupy czy zamykają w domach, bez wyraźnego powodu. Dlaczego wirus wywołał w nas tak gwałtowne reakcje? Skąd ten strach?

 

Epidemia koronawirusa. Katolicyzm sentymentalny wywiesza białą flagę

 

Epidemia… Czas na nawrócenie!

Cierpienie człowieka, wielkie tragedie, wojny, zarazy i epidemie dziesiątkujące ludzkość… Co je łączy? Wszystkie bywają postrzegane jako „kara za grzechy”. Niewątpliwie są one szansą na zmianę swojego postępowania – na nawrócenie. Wybór tej drogi może ocalić duszę przed wiecznym cierpieniem, a – jak pokazuje historia – przynieść może także ratunek ciału.

 

Bogu dzięki! Polscy biskupi apelują o więcej Mszy Świętych w dobie koronawirusa

„W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał w komunikacie przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. 

 

Biskup zdecydowanie przeciwny Komunii św. na rękę z powodu koronawirusa

Lepiej przyjąć Duchową Komunię, niż Komunię Świętą „na rękę” – powiedział bp Athanasius Schneider, komentując praktykę przyjmowania Najświętszego Sakramentu we Włoszech, gdzie panuje strach przez zarażeniem koronawirusem.

 

Co wspólnego mają Pachamama, koronawirus i katolicyzm otwarty? [VIDEO]

 

Włochy: wszystkie Msze Święte, chrzty i pogrzeby „zawieszone” do 3 kwietnia

„Episkopat Włoch przyjmuje do wiadomości dekret prezydium Rady Ministrów zawieszający do piątku 3 kwietnia uroczystości cywilne i religijne, w tym pogrzebowe”, czytamy w komunikacie opublikowanym przez Włoską Konferencję Biskupów.

 

Ks. Dariusz Kowalczyk SJ z Rzymu: sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna

– Rozumiem, że zagrożenie koronawirusem wymaga radykalnych działań. Jednak całkowity zakaz Mszy z ludem uważam za złe rozwiązanie. W poniedziałek wyszedłem rano na spacer. W barze kilkanaście osób. A w mieszczącym się w barze punkcie lotto 4 inne osoby. W tym samym czasie w pobliskiej bazylice nie można odprawić Mszy, na której byłoby 5-10 osób. Sytuacja wydaje się absurdalna, jeśli nie diabelsko absurdalna – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, wykładowca Wydziału Teologicznego Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie. 

 

Episkopat Włoch stchórzył jak pogańscy kapłani 2000 lat temu? Ks. Bortkiewicz dla PCh24.pl

Nie chcę nadużywać słów w ocenie decyzji włoskiego episkopatu o zamknięciu kościołów do 3 kwietnia. Nie chcę przypominać, że jest to okres Wielkiego Postu – okres renowacji duchowej katolików; okres, w którym udrażnianie dróg do Boga jest szczególnie istotne. Zamiast tego chciałbym jedynie wspomnieć o analizie prof. Rodneya Starka, socjologa z Baylor Univeristy, agnostyka.

 

Krystian Kratiuk: Episkopat Włoch zdezerterował i wycofał się z walki o zbawienie wiernych

Wydaje się to wszystko jakimś nierealnym snem i jakąś marą z koszmaru o wizji końca Kościoła. Na szczęście dotyczy to jak na razie Kościoła we Włoszech, ponieważ tam sytuacja z wirusem paniki wokół koronawirusa jest najpotężniejsza.

 

Paweł Lisicki dla PCh24.pl: decyzja o „zawieszeniu” we Włoszech Mszy Świętych to zdrada Chrystusa

Szczerze mówiąc najpierw długo wierzyłem, że informacja mówiąca o wstrzymaniu we Włoszech do 3 kwietnia Mszy Świętych oraz o nieudzielaniu sakramentów, łącznie z chrztem i eucharystią, jest zmyślona. Wyglądało to na głupi, antykatolicki żart. Przecież dla katolików sakramenty nie są nieznaczącymi symbolami, ale skutecznymi znakami łaski, dzięki nim przekazuje się zbawienie i życie wieczne. Zawiesić ich sprawowanie oznacza, że przez kilka najbliższych tygodni wierni będą pozbawieni tych łask! Naraża się ich na utratę zbawienia.

 

Grzegorz Górny surowo o dezercji włoskich hierarchów w obliczu koronawirusa

Znany publicysta Grzegorz Górny zwraca uwagę, że o ile przez stulecia wierni garnęli się do Boga w obliczu zarazy, o tyle dziś podporządkowują się oni tyranii władz świeckich. W efekcie wierni zapominają, że właśnie wiara stanowi źródło zbawienia. 

 

Covid-19 i znacznie groźniejszy wirus naturalizmu

Przy okazji rozprzestrzeniania się w Europie Covid-19 możemy zaobserwować wirusa, który jest znacznie bardziej niebezpieczny. Jego zabójcza skuteczność znacznie przewyższa tragiczne skutki wszystkich znanych wirusów. Podczas gdy w przypadku koronawirusa śmiertelność wynosi około 3 procent, ten o nazwie „naturalizm” już dawno zabił nadprzyrodzoną wiarę w całych rzeszach katolików.

 

Ks. Wojciech Węgrzyniak: najniebezpieczniejszym wirusem jest grzech, bo może odebrać życie wieczne

Życie każdego człowieka – prędzej czy później – dobiegnie kiedyś końca, a największym niebezpieczeństwem nie jest śmierć ciała, która przecież i tak nadejdzie, ale śmierć wieczna. Tę prawdę przypomniał w swoim facebookowym wpisie ks. Wojciech Węgrzyniak.

 

Włochy: Pogrzeby bez Mszy, chętni… obejrzą transmisję na żywo

Zamiast do kościoła, pracownicy zakładu pogrzebowego odwożą trumny prosto na cmentarz albo do krematorium. W pierwszym przypadku obecnych na miejscu może być kilka najbliższych osób zmarłego. Jeśli ciało jest spopielane – najwyżej dwie. Tak wyglądają włoskie pochówki, w związku z rządowym, zaakceptowanym przez władze kościelne zakazem odprawiania Mszy świętych.

 

Włochy: Pozbawieni Mszy wierni jednoczą się na modlitwie różańcowej

„Corona(anti)virus” – to internetowa sztafeta różańcowa, która ruszyła we Włoszech. Wobec braku możliwości wysłuchania Mszy Świętej wierni mobilizują się do całodobowej modlitwy.

 

Wielka procesja na Ukrainie w intencji ochrony przed koronawirusem

W Winnicy, w środkowej części Ukrainy, około siedmiu tysięcy osób wzięło udział w procesji zorganizowanej przez wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej w intencji ochrony przed chorobami, w tym przed koronawirusem - poinformowały ukraińskie media.

 

Zarzuty za odprawienie niedzielnej Mszy Świętej? Włoski kapłan na celowniku prokuratury

Prokuratura we włoskim mieście Pawia zajmie się sprawą 88-letniego księdza Antonio Lunghiego, który odprawił niedzielną Mszę, mimo obowiązującego rozporządzenia o zawieszeniu uroczystości religijnych z powodu szerzenia się koronawirusa.

 

Episkopat Portugalii „walczy” z Covid-19: Komunia św. na rękę, unikanie wody święconej

Konferencja episkopatu Portugalii wydała instrukcje dla kapłanów oraz wskazówki dla wiernych zachęcając ich do nowych nawyków z powodu rozszerzającej się na świecie epidemii koronawirusa. Dokument hierarchów z Portugalii zbiega się z potwierdzonymi w tym kraju czterema przypadkami zachorowania na Covid-19.

 

Kolejny kraj, w którym katolicy są pozbawieni Mszy Świętych. Powód? Koronawirus!

Z powodu zagrożenia nowymi przypadkami koronawirusa w Iraku patriarchat chaldejski odwołał wszystkie niedzielne Msze święte, a także ceremonie zawarcia sakramentu małżeństwa i pogrzeby w Bagdadzie.

 

Meksyk: krótsze Msze Święte, komunia na rękę, spowiedź w maseczce. Powód? Koronawirus

W obliczu zagrożenia koronariwusem Konferencja Meksykańskiego Episkopatu (CEM) wezwała biskupów i księży, by udzielali Komunii Świętej na rękę. Wiernych poprosiła natomiast o przekazywanie sobie znaku pokoju bez podawania ręki - przez skinięcie głowy lub słowami. Chodzi o unikanie kontaktu fizycznego, który może przyczynić się do szerzenia Covid-19.

 

Bogu dzięki! Polscy biskupi apelują o więcej Mszy Świętych w dobie koronawirusa
„W związku z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego, żeby nie było dużych zgromadzeń osób, proszę o zwiększenie – w miarę możliwości, liczby niedzielnych Mszy Świętych w kościołach, aby jednorazowo w liturgiach mogła uczestniczyć liczba wiernych odpowiednia do wytycznych służb sanitarnych” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.

Krystian Kratiuk: decyzja polskich biskupów godna wielkiego szacunku
To bardzo dobre oświadczenie, przypominające katolikom, którzy w ostatnich dniach mogli popaść w panikę, że Bóg istnieje, a Msze Święte są po to, żeby spotkać się z Bogiem i prosić go o ratunek – o nasze ocalenie zarówno fizyczne jak i duchowe. Bogu dzięki, że właśnie o tym czytamy w pierwszym punkcie nowego oświadczenia przewodniczącego KEP – komentuje redaktor naczelny PCh24.pl.

 

 

PCh24.pl

TK, RoM

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-04-08 09:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
36
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PROPONUJE ABY SWIETA WIELKANOCNE I TRIDUUM PASCHALNE SWIETOWAC NA STADIONACH WIELKICH MIAST I MIASTECZEK: TAM ZARAZA NAS NIE DOSIEGNIE I BOZA CHWAŁA SIE OBJAWI: TO LEPSZE NIZ IZOLACJA LUB KATAKUMBY.
8 dni temu / Zofia
 
Prawo Mojżeszowe nakazywało, żeby izolować trędowatych. Lekarze zaczęli stosować tę metodę dopiero w trakcie średniowiecznych epidemii. W dalszym ciągu uważa się ją za skuteczną Kapłańska, rozdziały 13 i 14.
9 dni temu / czytelnik Bibli
 
zakazanie? nic wymuszonego nie jest warte ,ty masz obsesję
9 dni temu / do Izydor Orac
 
"Life and Death".
20 dni temu / Dr. P. Kopetzky
 
Cud na pewno się nie zdarzy, jeśli się w niego nie uwierzy. Na szczęście żyją jeszcze na Ziemi tacy, którzy wierzą. Msza św. to nie jest tylko zwykła modlitwa, a możliwość przyjęcia Pana Jezusa do serca to cud prawdziwy. Ta cała zaraza może jest właśnie sprawdzianem naszej wiary, a może upomnieniem, bo to, co dziś ludzie wyprawiają, woła o pomstę do Nieba.
23 dni temu / [email protected]
 
Apelujmy do władz o zakazanie - na 4 tygodnie - do zakończenia Wielkiego Postu - handlu mięsem i alkoholem. Uzdrowiłoby to częściowo moralnie nasz naród, przypomniało ochrzczonym jest ich nadal 95% jak kiedyś Post przeżywano.
25 dni temu / Izydor Oracz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.