DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Wezwanie do obrony kościołów antychrześcijańskie? Deon.pl ponownie zdumiewa

Wezwanie do obrony kościołów antychrześcijańskie? Deon.pl ponownie zdumiewa

„Prezes PiS wzywa do bronienia kościołów "za wszelką cenę" i nie pozostawia żadnej przestrzeni na dialog. Ta wypowiedź i to wezwanie są skrajnie antychrześcijańskie. Nie mają nic wspólnego z przesłaniem płynącym z Ewangelii” – pisze na Facebooku redaktor naczelny Deon.pl, Piotr Żyłka.

 

Z politycznego punktu widzenia, słowa prezesa PiS oznaczają ni mniej ni więcej tyle, że w obronę miejsc sakralnych zaangażowane zostaną w końcu służby. Tak tą wypowiedź należy odczytywać. Na tym można by poprzestać gdyby nie jedna rzecz…

 

Kościół jest jeden. Kościół to nasza Matka, Mistyczne Ciało Chrystusa, nasz dom. Są momenty, gdy należy stanąć w obronie Matki czy Domu. Bo tak prostu tak trzeba, bo tak zachowuje się człowiek przyzwoity. Każdy myślący wie, że tu nie chodzi o nawoływanie do jakiejkolwiek przemocy.

 

„Każda rzecz ma swój czas” – mówi Kohelet. Tak, wszyscy aż za dobrze znamy grzechy Kościoła, ale atakowanie własnego gniazda i wzywanie do rozliczenia w momencie, w którym dokonywane są profanacje i bezczeszczenie drogich naszemu sercu miejsc jest stawaniem po drugiej stronie. Po prostu. Zwłaszcza, że brakuje jakichkolwiek słów krytyki drugiej strony.

 

Jak mówił św. Jan Paweł II – to jest nasze Westerplatte! To system wartości, który po prostu musimy obronić! Nie agresją, nie przemocą, ale naszym świadectwem, modlitwą, obecnością, naszym zdaniem.

 

Redaktor Deon.pl na poparcie swoich słów podaje przykład z Ewangelii o Szymonie, któremu Jezus kazał schować miecz do pochwy. W Ewangelii nasz Pan mówi również: „Lecz teraz […] kto ma trzos, niech go weźmie; tak samo torbę; a kto nie ma, niech sprzeda swój płaszcz i kupi miecz! Albowiem powiadam wam: to, co jest napisane, musi się spełnić na Mnie: Zaliczony został do złoczyńców. To bowiem, co się do Mnie odnosi, dochodzi kresu. Oni rzekli: “Panie, tu są dwa miecze”. Odpowiedział im: “Wystarczy” (Łk 22, 36-38).

 

Bardzo podoba mi się średniowieczna interpretacja tego tekstu. Dwunastu apostołów nikogo nie zaatakuje mając jedynie dwa miecze. Ale można się już bronić. Ten fragment posiada również inne tłumaczenie. Zamiast „płaszcza” symbolizującego ziemskie wygody, musimy zaopatrzyć się w „miecz”, czyli być gotowymi na ucisk i prześladowanie. Dzisiaj Kościół jest prześladowany. Prześladowani są uczniowie, którzy za postawę pro-life przeżywają prawdziwe piekło. Prześladowane są siostry zakonne i kapłani, słyszący bluzgi rewolucyjnego tłumu za plecami. Kościół, więc także i my, wzorem Chrystusa „zaliczony został do złoczyńców”. Pokusa jest niezwykle atrakcyjna – tylko przyznaj rację protestującym, a wszystko się zmieni. Przestaniesz być marginesem, dołączysz do modnego kręgu hasztagów i profilówek.

 

Mimo wszystko niektórzy decydują się sprzeciwić. I mamy do tego prawo.

 

Na końcu tekstu Piotr Żyłka dodaje:

 

„Niech Kościół pierwszy wyciągnie rękę, niech stara się zbudować przestrzeń do porozumienia. Niech apeluje o utworzenie nowego okrągłego stołu, który pomoże nam wyjść z tej przerażająco napiętej atmosfery społecznej. I niech stanowczo odetnie się od wezwania Jarosława Kaczyńskiego”.

 

Wystarczy naprawdę podstawowa wiedza historyczna aby wiedzieć, że Okrągły Stół był operacją bezpiecznego przejścia w nowy system z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowych przywilejów starej ekipy rządzącej. Zero rozliczenia. Zero odpowiedzialności za zbrodnie. Czy rzeczywiście o to chodzi w kontekście Kościoła redaktorowi Deonu?

 

Piotr Relich

Czytaj także:
DATA: 2020-10-28 15:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pan Żyłka niech sobie pogada z obywatelką Lempart pod hasłami pi pi pi. Szybko zmontuje okrągły stół. Ciekawe kiedy pokaże jak to się robi?
9 dni temu / Robi1
 
Od czasu jak znalazłam tam artykuł "Jak urozmaicić życie seksualne" kilka lat temu Deon.pl już mnie nie zdumiewa:
1 miesiąc temu / .
 
A coby było gdyby w słowie deon zamienić literkę o na m. Zawsze mi się to tak kojarzy.
1 miesiąc temu / Kasia
 
We wszystkich pismach świetych jest aby nie wchodzic w dialog z diabłem!
1 miesiąc temu / Ala
 
Dawno, dawno temu ton tamtemu portalowi nadawali Kapłani kalibru Ojca Józefa Augustyna. Piękne to były czasy...obecnie od bardzo dawna tam nie zaglądam. Nie ma po co...to samo jest w tp gw i inszych...
1 miesiąc temu / Kasandra
 
Pora na ewangelię kamienia młyńskiego i przypominanie że objawieni na górze nie byli męczennikami tylko eksterminatorami. Poza tym nawet w Apokalipsie jest że ma być walka i to walka fizyczna a nie tylko duchowa. Rozbrajanie mentalne i fizyczne chrześcijan to doprowadzanie w końcu do masakry.
1 miesiąc temu / Jot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.