DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Weigel ostro o dokumencie przedsynodalnym: dużo socjologii, ale mało teologii

Weigel ostro o dokumencie przedsynodalnym: dużo socjologii, ale mało teologii
Maciej Biedrzycki/FORUM

Katolicki publicysta i znawca pontyfikatu św. Jana Pawła II, George Weigel, nie kryje swojego zaniepokojenia i rozczarowania przygotowaniami do najbliższego XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które rozpocznie się 3 października.

 

W felietonie pt. „Uchronić Synod 2018 od niego samego” opublikowanym na łamach czasopisma „First things” krytykuje m.in. dokumenty, które będą podstawą obrad biskupów z całego świata na temat młodzieży i rozeznawania powołania.

 

Zbyt dużo socjologii

 

„Nadęty”, „nużący”, „dobry na bezsenność” - takimi ostrymi słowami katolicki publicysta George Weigel opisuje Instrumentum laboris, czyli dokument roboczy do najbliższego Synodu Biskupów, którego tematem będzie „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Zdaniem Weigla, w dokumencie za dużo jest socjologii, a zbyt mało refleksji o charakterze duchowym i teologicznym. Zauważa też, że sam dokument niewiele mówi o wierze jako takiej, poza zwracaniem uwagi na rzekomo „kłopotliwe” elementy nauczania Kościoła.

 

„Tego rodzaju gargantuiczny tekst nie może być poważnie traktowany jako podstawa do dyskusji w czasie Synodu. Żaden tekst powyżej 30 tys. słów, nawet jeśli napisany jest w błyskotliwy i przekonujący sposób, nie może być przewodnikiem w dyskusji. Instrumentum laboris do Synodu 2018 czyta się raczej jako szkic końcowego dokumentu. A to przepis na porażkę” - uważa publicysta.

 

Weigel zwrócił również uwagę na m.in. często powtarzający się w dokumencie postulat młodych ludzi, aby Kościół był nastawiony na słuchanie. „To tak oczywiste, że aż uderza banalnością: nikt, młody czy stary, nie chce Kościoła, który jest zrzędliwą i nieczułą nianią. I owszem, młodzi ludzie (i reszta nas) chce 'Kościoła, który słucha' - poprzez kierownictwo duchowe i spowiedź (…). Ale przede wszystkim i być może szczególnie właśnie w czasie przeżywanych obecnie poważnych trudności, to, czego pragną młodzi ludzie (…) to Kościół, który żyje radośnie, naucza przejrzyście, ukazuje świętość, oferuje pocieszenie, wspiera potrzebujących i odpowiada na nasze pytania jasno i szczerze. Młodzi ludzie (i reszta nas) nie chcą Kościoła nękającego, ale tętniącego Ewangelią Kościoła, który ukazuje i oferuje przyjaźń z Jezusem Chrystusem” - pisze Weigel.

 

Nauczanie Kościoła musi być jasne!

 

Biograf Jana Pawła II zwraca uwagę na to, że jasność nauczania Kościoła pociąga dziś wielu młodych ludzi, ponieważ stoi w opozycji z niespójnością kultury Zachodu, podpowiadającej drogi do szczęścia oparte na „libertyńskim stylu życia”.

 

Publicysta apeluje też, aby jesienny Synod Biskupów był okazją do wyeksponowania tych obszarów duszpasterstwa młodzieży, które sprawdzają się i cieszą się prawdziwym powodzeniem, czego zdecydowanie brakuje jego zdaniem w Instrumentum laboris. Podaje też konkretne przykłady - ze Stanów Zjednoczonych - zjawisk, które zasługują na taką pozytywną uwagę.

 

„W ostatnich ok. 30 latach obserwujemy renesans duszpasterstwa tzw. młodych dorosłych. Pozwólmy komuś podczas Synodu 2018 opowiedzieć o imponujących rekordach formacji chrześcijańskiej, prowadzonej przez duszpasterstwa akademickie, m.in. Texas A&M University. Niech ktoś podczas Synodu 2018 opowie Kościołowi na świecie o duchowych i intelektualnych dokonaniach wschodnich pełnych życia akademickiego katolickich szkołach i uczelniach artystycznych w Stanach Zjednoczonych” - podpowiada Weigel.

 

Kto powie o ruchach pro-life?

 

Weigel zwrócił również uwagę, że duszpasterstwo młodych to również prężnie działające ruchy pro-life. „I miejmy nadzieję, że podczas Synodu 2018 będzie przestrzeń, aby przedstawiciele Kościoła zapoznali się z dziełem World Youth Alliance - międzynarodowej sieci, łączącej młodych dorosłych pro-life, żyjących na wszystkich kontynentach, których zaangażowanie oparte jest dosłownie na nauczaniu Kościoła dotyczącym godności życia ludzkiego” - postuluje publicysta.

Do zarzutów pod adresem Instrumentum laboris Weigel dołącza także ten, że dokument nie wspomina o tym, dlaczego św. Jan Paweł II i jego nauczanie pociągało tak wielu młodych.

 

Zauważa, że ks. Karol Wojtyła, który po latach został papieżem, zajmował się duszpasterstwem młodych dorosłych i wymagającym kierownictwem duchowym niemal 50 lat przed tym, zanim hasło „towarzyszenia” stało się niejako „kodem” w pewnych kręgach Kościoła.

 

Instrumentum laboris październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” zostało zaprezentowane 19 czerwca br. przez Sekretariat Synodu Biskupów. 52-stronnicowy dokument powstał na podstawie różnorodnych konsultacji, ankiet i wniosków z międzynarodowych spotkań z udziałem młodzieży, duszpasterzy i ekspertów.

 

 

Źródło: KAI

ged


DATA: 2018-09-17 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dziwna teza, że "Kościół ma być nastawiony na słuchanie". To wydaje się odwróceniem porządków, bo zawsze to wierni słuchali, a Kościół - w osobach duchownych - NAUCZAŁ. Owszem wysłuchanie osób świeckich bywa nieraz zasadne, w jakichś kwestiach formalnych, ale nie w temacie tego, co wynika z niezmiennego Magisterium. I dlaczego wysłuchiwać ma głosu niedojrzałych ludzi, czyli młodzieży? Dlatego wydaje mi się, że intencją dokumentu przedsynodalnego jest jakieś nowe aggiornamento, czyli by Kościół zaczął nauczać zgodnie z tym czego chce młodzież, a nie tym co wynika z Ewangelii. Poza tym uważam, że nic dobrego ten synod nie wniesie i powinien być odwołany, choćby z przyczyn skandalu homoseksualnego w Kosciele.
ponad 2 lata temu / tradycja
 
Podejrzewam, że jednym z ukrytych celów synodu jest jakaś forma aprobaty dla homoseksualizmu w Kościele.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Pajdokracja!
ponad 2 lata temu / Frondo z Krainy Deszczowców
 
Jestem w stanie założyć się o każde pieniądze, że skutki tego synodu będą w najlepszym wypadku ŻADNE, bo mogą też być ewidentnie ZŁE!
ponad 2 lata temu / Karol
 
Wielki znawca chyba zapomina, że Kościół ma nie tylko żyć przeszłością. Przytoczonie tu młodzieżowej działalności ks. Wojtyły, i jego sposobu jej kształtowania, ma się nijak do stanu obecnego. Idą zmiany w Kościele, a czy dobre, czy złe to Bóg jedyny raczy wiedzieć. Jedno jest pewne, brak reakcji Kościoła na problem współczesnych młodych, jest najgorszą z możliwości. Nie należy zapomnieć że Kościół to nie tylko, pro-life i katolickie stowarzyszenia, ale również zwykli młodzi ludzie którzy borykają się ze znalezieniem odpowiedzi na tematy wiary i Boga.
ponad 2 lata temu / Janek
 
Weigel zwrócił również uwagę na m.in. często powtarzający się w dokumencie postulat młodych ludzi, aby Kościół był nastawiony na słuchanie. Więc rację miał Nicolas Gomez Davila: Kosciół teraz naucza tak, jak żyją ludzie, od kiedy zauważył, że nie chcą żyć według tego, co nauczał... "to nie wyście mnie wybrali, ale to ja was wybrałem..." J 15,16
ponad 2 lata temu / delgado
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.