DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Węgrzy i Rumuni będą wspólnie bronić swoich mniejszości na Ukrainie

Węgrzy i Rumuni będą wspólnie bronić swoich mniejszości na Ukrainie

Prawo o edukacji, podpisane 5 września tego roku przez ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenkę, od początku budzi wiele obaw o przyszłość nauczania mniejszości narodowych, mieszkających na Ukrainie. Protestowały w tej sprawie Węgry, Bułgaria i Rumunia, stając w obronie swoich rodaków, ale władze w Kijowie nie chcą zmienić swojej decyzji.

 

Dużo mniejszości

Statystyka narodowościowa na Ukrainie jest trudna do uchwycenia. Kolejne spisy pokazują nie tylko spadek populacji całego państwa, ale także duże zmiany między odsetkami narodów od Bugu po Donbas. Dziesięć lat po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę do narodowości ukraińskiej przyznawało się 78 proc. obywateli, czyli blisko 25 proc. stanowili przedstawiciele innych narodów. Najliczniejszą mniejszością byli Rosjanie (17 proc.) a pozostałe narody nie przekraczały w oficjalnych statystykach 1 proc. W tej grupie mieścili się Białorusini (0,6 proc.), Mołdawianie (0,5 proc.), Tatarzy krymscy (0,5 proc.), Bułgarzy (0,4 proc.), Polacy (0,3 proc.), Węgrzy (0,3 proc.) i Żydzi (0,2 proc.). Mniejszości te na ogół są silnie reprezentowane w określonych rejonach państwa ukraińskiego, gdzie mają zorganizowaną sieć szkół z językami narodowymi jako wykładowymi. Przyjęte na początku nowego roku szkolnego prawo o edukacji zostało odebrane przez narody nieukraińskie jako cios w ich tożsamość.

 

Zagraniczna obrona

Rządy krajów sąsiadujących z Ukrainą czekały z podejmowaniem bardziej zdecydowanych działań do przyjęcia nowego prawa o edukacji, licząc na to, że Kijów wysłucha głosów krytyki, m.in. swoich nieukraińskich obywateli. Podpis złożony pod krytykowaną nowelizacją przez Petra Poroszenkę 5 września przekreślił nadzieje na pozostanie przy dotychczasowym modelu edukacji dla dzieci z szkół dla mniejszości narodowych. Ostry protest wyraziły władze w Budapeszcie, Bukareszcie i Sofii. Szczególnie o swoich rodaków starają się walczyć Węgrzy i Rumuni.

 

Węgrzy czują silny związek z rodakami na Rusi Zakarpackiej, gdzie w niektórych miejscowościach stanowią oni nawet większość. Rumuni czują się w obowiązku walczyć o osoby deklarujące się jako Rumuni i Mołdawianie, traktując obydwa narody jako niemal tożsame ze względu na bliskość historyczną, kulturową i językową (zgodnie z decyzją Trybunału Konstytucyjnego Mołdawii z grudnia 2013 uznano, że językiem urzędowym jest język rumuński, a pod pojęciem „język mołdawski” rozumie się „język rumuński stosowany na terytorium Mołdawii”). Brak pozytywnej reakcji ze strony Kijowa zmusił dwa najbardziej zdeterminowane o reprezentowanie interesów swoich rodaków rządy do podjęcia wspólnych działań.

 

Budapeszt - Bukareszt

Rząd węgierski na drugi dzień po przegłosowaniu prawa o edukacji przez Wierchowną Radę zapowiedział, że będzie blokował zacieśnianie współpracy i członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej. W poniedziałek (3 października) spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Węgier oraz Rumunii i ustalili, że będą ze sobą współpracować w celu zmiany prawa o edukacji na Ukrainie, które w ich ocenie narusza standardy postępowania wobec mniejszości narodowych.

 

Rumuński szef dyplomacji Teodor Viorel Meleșcanu z swoim węgierskim kolegą Péterem Szijjártó uznali za zupełnie naturalne dalsze wspólne działanie w obronie swoich rodaków. Według ukraińskiego portalu „Europejska Prawda”, Péter Szijjártó stwierdził, że obydwa państwa niejednokrotnie prosiły władze ukraińskie o nieprzyjmowanie nowego prawa o edukacji, naruszającego prawa mniejszości węgierskiej i rumuńskiej. Teraz zamierzają razem interweniować w parlamencie ukraińskim.

 

Nowe problemy na horyzoncie

Jak podaje ukraiński portal „Depo.ua”, po spotkaniu Teodora Meleșcanu z Péterem Szijjártó przyznali oni, że problemem może być niebawem projekt zmian w prawie o języku i obywatelstwie. Szef węgierskiej dyplomacji dodał, że propozycje zmian opracowane w Komisji Kultury Wierchownej Rady znacznie pogorszą położenie mniejszości rumuńskiej i węgierskiej na Ukrainie. Według obydwu ministrów, na Ukrainie mieszka łącznie około pół miliona Węgrów i Rumunów (w 1989 roku Polaków było co najmniej 219 tys.).

 

Bukareszt i Budapeszt starają się jak najskuteczniej wspierać swoje mniejszości na Ukrainie – wsparcie rumuńskie ukierunkowane jest na tereny przygraniczne i miasto Czerniowce (w okresie międzywojennym należało do Rumunii). Węgrzy pomagają swoim rodakom na Zakarpaciu. W końcu września ukraiński portal zakarpacki „Użgorod.net.ua” podał informację o przygotowanej przez rząd węgierski pomocy dla rolników i przedsiębiorców na Zakarpaciu, gdzie jest największe skupisko Węgrów na Ukrainie.

 

 

Jan Bereza

 

 

 


DATA: 2017-10-04 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.