DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Węgry: Viktor Orban w walce o dzietność sięga po refundację procedury in vitro

Węgry: Viktor Orban w walce o dzietność sięga po refundację procedury in vitro
FOT.Alexei Vitvitsky/TASS/FORUM

Premier Viktor Orban w walce o zwiększenie dzietności Węgrów zdecydował o refundowaniu zabiegów in vitro. Nowe zasady będą obowiązywały od 1 lutego.

 

Jak podała „Polityka” w grudniu upaństwowiono sześć klinik, w których będą się odbywać refundowane zabiegi. Premier Orban uznał, że jest to sposób na zwiększenie rozrodczości Węgrów, a ta dla państwa jest obecnie ważnym czynnikiem strategicznym. „Jeśli chcemy mieć węgierskie dzieci, a nie imigrantów, powinniśmy wszelkimi środkami wspierać politykę prorodzinną” – mówił Orban.

 

Zabiegi in vitro są promowane na Węgrzech od kilku lat, mimo krytycznego głosu Kościoła w tej sprawie. Rząd jednak uparcie twierdzi, że jest to sposób na zatrzymanie depopulacji. Liczba Węgrów bowiem systematycznie spada. Obecnie liczba ludności tego kraju wynosi 9,7 mln osób, podczas gdy jeszcze w 2005 roku było to 10,1 mln, a w latach 80-tych 10,7 mln.

 

Problemem jest też to, że ponad połowę noworodków rodzą kobiety w wieku 30 lat lub późniejszym, bo Węgierki coraz częściej decydują się na ciążę w wieku starszym niż 35-40 lat. Rodzi się też zbyt mało dzieci – średnia to 1,45 dziecka na kobietę w wieku rozrodczym. By odwrócić depopulacyjny trend liczba ta powinna wzrosnąć do 3.

 

Węgierski rząd w ramach polityki prorodzinnej zdecydował już o zwolnieniu z płaceniu podatku dochodowego matki co najmniej czwórki dzieci, a rozważane jest obniżenie bariery tej ulgi do trójki dzieci. Rząd dopłaca też do rodzinnych, siedmioosobowych samochodów i oferuje pożyczki dla młodych małżeństw (ok. 130 tys. zł), z opcją umorzenia po narodzinach trzeciego dziecka.

 

Źródło: „Polityka”, PCh24.pl

MA

 

CZYTAJ: 10 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro!DATA: 2020-01-15 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@trooper - nie, dziecko z in vitro różni się od dziecka poczętego naturalnie. Chociażby właśnie metodą poczęcia - to jest różnica a nie tożsamość. Do tego jedna metoda jest naturalna i moralnie dobra a druga jest nienaturalna i moralnie zła z powodu świadomego narażania dziecka na choroby genetyczne i bezpłodność bezpośrednio wynikające z metody poczęcia. Istnieje znacząca różnica pod względem oceny moralnej jeśli choroba jest wynikiem działania natury i człowiek nie może tu za wiele zrobić a jeśli choroba jest wynikiem świadomej decyzji o metodzie, która drastycznie zwiększa możliwość chorób. Czy to się nie kłóci z kalwinizmem? Nie ma czegoś takiego jak kłócenie się czegokolwiek z kalwinizmem i w ogóle systemami deterministycznymi - w obrębie kalwinizmu nawet mordowanie z zimną krwią jest zdeterminowane, więc nawet nie ma możliwości zaklasyfikowania takiego czynu pod względem moralnym.
6 miesięcy temu / Akwin
 
Protestantyzm-zjudeizowane chrześcijaństwo. W procedurze in vitro nawet matka nie jest pewna a co dopiero ojciec. W ramach braterstwa węgierskiego Orban będzie mógł wyrazić solidarność z A.Dudą. W jego doświadczeniach protestanckiej niepewności.
6 miesięcy temu / celownik
 
@Ryś In vitro jest w Rosji legalne @XYZ Doucz się o in vitro. No cóż. Orban jest kalwinem i to się nie kłóci z jego wiarą. Dziecko z in vitro niczym się nie różni od dziecka poczętego naturalnie i ma takie samo prawo do życia i jest takim samym człowiekiem jak my wszyscy.
6 miesięcy temu / trooper
 
Błąd pana Orbana w niczym nie zmieni mojej sympatii do Węgier. I Węgrów.
6 miesięcy temu / Kasandra
 
nasz rzad jakos nie ma pomyslow na rozrodczosc, ale za to ma pomysly na imigrantow.ukrainiec popracuje rok i moze miec emeryture. dlugo tak nie pociagniemy.
6 miesięcy temu / LOGAN
 
@marmar - Orban nigdy nie był ulubieńcem polskiej prawicy. Chyba, że ma się na myśli PiS, ale to nie jest prawica tylko sanacja-bis czyli zwykła lewica.
6 miesięcy temu / Akwin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.