DZIŚ JEST:   14   GRUDNIA   2018 r.

Św. Jana od Krzyża, Doktora Kościoła
Św. Wenancjusza Fortunata
 
 
 
 

10 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro!

10 powodów, dla których musisz powiedzieć „NIE” dla in vitro!

Argumentów przeciw in vitro jest bardzo wiele – niektóre opierają się na teologii, a inne mają charakter rozumowy (etyczny, bądź czysto medyczny). Metoda in vitro po dokładniejszej analizie okazuje się sprzeczna nie tylko z religią, ale i ze zdrowym rozsądkiem.

 

In vitro oddziela zapłodnienie od aktu małżeńskiego, który jest naturalną i przewidzianą przez Stwórcę metodą na poczęcie się nowego dziecka. Dlatego sztuczne zapłodnienie byłoby niemożliwe do zaakceptowania nawet w przypadku ominięcia innych jego negatywnych aspektów.


W związku z powyższym możliwe jest także poczęcie dziecka poza małżeństwem – np. przez osoby samotne czy pary homoseksualne. To, co przedstawia się zatem jako metodę pomocy rodzinie, w praktyce często staje się środkiem wsparcia dla zwolenników różnych „alternatywnych stylów życia”. Osobą, która najbardziej na tym traci jest dziecko, przychodzące na świat poza naturalną rodziną.

 

In vitro umożliwia narodziny dziecka posiadającego „trzech rodziców” – dawcę spermy, dawczynię komórki jajowej i nosicielkę. Nosicielka jest często traktowana przedmiotowo – jej ciało jest wynajmowane za opłatą. Jak zauważa Krzysztof Jankowiak na oaza.pl w USA sięga ona ok. 6 tysięcy dolarów). „Usługi” te są świadczone zazwyczaj przez kobiety biedne, niekiedy z trzeciego świata. Gdy nosicielka poczuje więź z dzieckiem, nie jest to brane pod uwagę i nie posiada ona do niego żadnych praw.


Metoda in vitro umożliwia daleko posuniętą selekcję genetyczną. Metody eugeniczne kojarzone z nazistowskimi Niemcami i zaniechane w cywilizowanym świecie powracają tylnymi drzwiami. Procedura in vitro umożliwia odpowiedni dobór dawcy plemników, tak aby zwiększyć szanse na odpowiednią płeć, kolor oczu, inteligencję i inne cechy dziecka.

 

Popularność metody in vitro jest przejawem dążenia do posiadania dziecka za wszelką cenę. Dziecko staje się tu przedmiotem, mówi się o „prawie” do jego „posiadania”, zapominając o jego człowieczeństwie. Embriony ludzkie są traktowane przez medyków przedmiotowo. Niekiedy się je zamraża lub prowadzi na nich eksperymenty.


W aktualnej praktyce in vitro łączy się z aborcją. Jak czytamy w dokumencie Kongregacji Nauki Wiary Donum Vitae „ W zwyczajnej praktyce zapłodnienia w probówce, nie wszystkie embriony zostają przeniesione do łona matki; niektóre zostają zniszczone. Kościół, tak jak potępia dobrowolne przerywanie ciąży, również zabrania godzenia w życie tych istot ludzkich. Należy podnieść oskarżenie szczególnej wagi przeciw dobrowolnemu zniszczeniu embrionów ludzkich, uzyskiwanych w probówkach, dla wyłącznego celu badawczego, czy to przez sztuczne zapłodnienie, czy przez "podział bliźniaczy". Działając w ten sposób naukowiec zajmuje miejsce Boga, nawet jeśli nie jest tego świadomy, czyni się panem przeznaczenia innej istoty ludzkiej, o ile arbitralnie wybiera, kto ma żyć, a kogo skazać na śmierć, zabijając bezbronne istoty ludzkie”.

 

In vitro bywa przedstawiane jako metoda leczenia bezpłodności. Jest to oczywisty fałsz. To tylko metoda obejścia skutków niepłodności, pozostająca bez wpływu na niemożliwość spłodzenia dziecka normalną drogą. Co gorsza, gdy przeznacza się pieniądze na in vitro, to mniej środków pozostaje na prawdziwe leczenie niepłodności. Jak zauważa Janowski, ma to już miejsce w niektórych krajach Zachodu.

 

Wiele badań naukowych ukazuje, że dzieci poczęte metodą in vitro są częściej chore. Jak piszą Klemetti, Sevón, Gissler i Hemminki w medycznym piśmie „Pediatrics” (listopad 2006 r.) dzieci poczęte w wyniku in vitro są zazwyczaj zdrowe, jednak problemy zdrowotne występują u nich częściej, niż u pozostałych dzieci. Częstsze u nich są hospitalizacje, przypadki porażenia mózgowego, a także problemy rozwojowe i psychologiczne.


W warunkach publicznej, finansowanej z obowiązkowych składek służby zdrowia, legalizacja in vitro oznacza konieczność jego finansowania z pieniędzy obywateli, którzy się tej procedurze sprzeciwiają. Jest to sprzeczne z gwarantowaną przez art. 53 ust. 1 Konstytucji RP.

 

Przeciwko in vitro bezwzględnie opowiada się Kościół katolicki. To argument istotny dla katolików, ale także dla niewierzących, którzy uznają choćby autorytet Jana Pawła II – przeciwnika tej metody. Ponadto także świeccy etycy opowiadają się przeciwko in vitro. Przykładem jest tu filozof z Harvardu Michael Sandel, autor książki Przeciwko udoskonalaniu człowieka.

 

Marcin Jendrzejczak

 

 

 


DATA: 2018-07-26 07:04
AUTOR: MARCIN JENDRZEJCZAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
30
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kobieta która nie może w sposób naturalny zajść w ciążę i decyduje się na invitro, bo chce DAĆ MIŁOŚĆ i wychować na wspaniałego człowieka dziecko jest grzechem? NIKT tu nie bawi się w stwórcę. Może KK zabroni również leczenia w szpitalach, bo jest to niezgodne z naturalną selekcją?
28 dni temu / Alicja
 
Jako ateista uprzejmie proszę o zachowanie swoich katolickich morałów dla siebie i swoich bliźnich. Ja również nie życzę sobie finansowania kk z moich podatków, a nie mam wyboru, bo tak działa społeczeństwo. Jeśli jesteście Państwo przeciw, z pewnością nikt Państwa nie zmusi do korzystania z tej metody,jednak czas na refleksję czy korzystać przyjdzie wówczas, gdy ten problem wystąpi u was, lub u wam najbliższych - oby nie. A skoro jest to powszechnie na świece dostępna metoda pomocy parą będących w skrajnie trudnych przypadkach, tym bardziej proszę nie próbować zabrania jej korzystania osobom niepodzielającym Państwa poglądów, gdyż jest to zwykła pycha. Pozdrawiam
1 miesiąc temu / Jan
 
Chciałbym jako człowiek chory genetycznie doczekać chwili kiedy kiedy przez manipulacje w genomie będzie można uzdrawiać ludzi jeszcze przed narodzeniem. A może być tak że dzięki tej manipulacji podniesie się poziom inteligencji społeczeństwa przy jednoczesnym zahamowaniu agresji i dokonamy kolejnego skoku cywilizacyjnego.
2 miesiące temu / Nocny
 
Stwierdzenie, że nie dla in vitro bo 1. "oddziela zapłodnienie od aktu małżeńskiego", a niepokalane poczęcie jest ok? 2."możliwe jest także poczęcie dziecka poza małżeństwem", tu przynajmniej jest swiadomosc i determinacja, a lepsze są jednorazowe zbliżenia z przypadkowymi osobami, żeby mieć dziecko? 3. "in vitro umożliwia daleko posuniętą selekcję genetyczną" w celu minimalizacji wad i upodobnienia do rodziców, żeby nie wszyscy wiedzieli że nie jest to całkowicie ich dziecko? 4. "posiadania dziecka za wszelką cenę" czy leczenie lekami i korzystanie z aparatury nie jest utrzymywaniem człowieka przy życiu za wszelką cenę? 5. "Działając w ten sposób naukowiec zajmuje miejsce Boga" każde leczenie na tym polega? 6. "metoda leczenia bezpłodności. Jest to oczywisty fałsz" czy powinniśmy nosić okulary lub protezy? 7. "konieczność jego finansowania z pieniędzy obywateli, którzy się tej procedurze sprzeciwiają" czy są programy społeczne którym ludzie się nie sprzeciwiają? Itd.
4 miesiące temu / Mend
 
"Komórka mężczyzny i komórka kobiety łączą się ze sobą I TO POŁĄCZENIE DOKONUJE DUCH ŚWIĘTY i pojawia się nowa Osoba." od 11 minuty, z ks. dr hab. Robert Skrzypczak ? homilia z 17 czerwca 2018 roku, Dobra Nowina, Opublikowany 22 cze 2018
5 miesięcy temu / Jagoda
 
Fragment wypowiedzi Ks. Martina o 'in vitro', podczas rozmowy z Bernardem Janzenem, w 1994 r. "Ks. Martin: Cel wszystkich tych eksperymentów, które Kościół potępia, jest manipulacja genetyczna. W genetyce chodzi o kontrolę, coraz większą i większą kontrolę. Możemy obecnie planować płeć dziecka. Jeśli stwierdzi się, że płód ma niepożądaną płeć, niszczy się go. Chcecie dziewczynkę ? Macie dziewczynkę. Chcecie chłopca ? Macie chłopca. Będziecie musieli za to zapłacić, ale to otrzymacie. Jesteśmy również coraz bliżsi możliwości dokonywania manipulacji samymi genami. Celem ostatecznym jest opracowanei technologii pozwalającej na hodowanie ludzi posiadajacych konkretne predyspozycje i klonowanie istot ludzkich. We wszystkim tym chodzi jedynie o kontrolę. Wyraźnie widać za tym rękę Wielkiego Brata." z: "Piotr w okowach. Rozważania o kondycji Rzymu. Wywiad z ks. Malachi Martinem" (2009 Triumph Communications; brak informacji o Autorze/Autorach tłumaczenia na j. polski)
5 miesięcy temu / post-VaticanumII time
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.