DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

We wtorek Ameryka wybiera skład Kongresu – rezultat wpłynie na prezydenturę Donalda Trumpa

We wtorek Ameryka wybiera skład Kongresu – rezultat wpłynie na prezydenturę Donalda Trumpa
Fot. Gage Skidmore / FLICKR

We wtorek w Stanach Zjednoczonych odbędą się wybory śródterminowe do Kongresu oraz władz stanowych. Zaważą one na przyszłych politycznych losach prezydenta Donalda Trumpa.

 

 

Amerykanie wybiorą od nowa cały skład izby niższej Kongresu – a więc 435 członków Izby Reprezentantów. Dokonają także wyboru 35 ze 100 senatorów, a ponadto gubernatorów stanowych, a także licznych członków władz lokalnych.

 

Obecnie w Kongresie (gdzie gra toczy się o całą stawkę) 235 foteli należy do Republikanów, 193 do Demokratów a 7 miejsc pozostaje nieobsadzonych.

 

Z kolei w Senacie 51 mandatów zajmują Republikanie, 47 Demokraci, a 2 senatorzy niezależni (głosujący jednak podobnie jak Demokraci). Jednak obecnie kończy się kadencja 24 senatorów z Partii Demokratycznej, 2 pro-Demokratycznych niezależnych i jedynie 9 Republikanów. To o pozostawione przez nich fotele toczyć się będzie wyborcza batalia. Pod tym względem Republikanie znajdują się zatem w dogodniejszej pozycji. 

 

Jak zauważa BBC, wybory śródterminowe służą także jako swego rodzaju referendum poparcia dla prezydenta. Donaldowi Trumpowi zostały jeszcze 2 lata do końca pierwszej kadencji. Jeśli Republikanie przegrają, to możliwości reelekcji i realizacji planów głowy państwa staną się ograniczone.

 

Portal Five Thirty Eight prognozuje, że Demokraci na 87 procent przejmą kontrolę nad Izbą Reprezentantów. Z kolei Republikanie z prawdopodobieństwem 84,2 procent mają utrzymać większość w Senacie.

 

Wybory śródterminowe często okazują się niekorzystne dla prezydentów. Od 1934 odbyło się w Stanach Zjednoczonych 21 takich głosowań. Jedynie w trzech przypadkach partia prezydencka poprawiła swą sytuację.

 

Według średniej z sondaży podanej przez analityków z Five Thirty Eight, Donalda Trumpa popiera 41,9 procent wyborców, a krytyczny stosunek do niego żywi 52,8 procent (stan na wtorek).

 

 

Źródła: bbc.com / fivethirtyeight.com

 

mjend

 

 


DATA: 2018-11-05 17:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.