DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Watykan wyjaśnia: figurka nagiej ciężarnej kobiety obecna podczas otwarcia synodu to nie Maryja

Watykan wyjaśnia: figurka nagiej ciężarnej kobiety obecna podczas otwarcia synodu to nie Maryja
fot. TT

Sekretarz Komisji ds. Informacji, ks. Giacomo Costa SJ oficjalnie zaprzeczył, aby figurka ciężarnej kobiety obecna podczas ceremonii otwarcia synodu amazońskiego była podobizną Maryi. „To tubylcza kobieta reprezentująca życie” – powiedział.

 

„To nie Maryja, kto to w ogóle powiedział? (…) Nie ma tu żadnej sensacji, to tubylcza kobieta reprezentująca życie. To figura o naturze kobiecej, nie sakralnej, a tym bardziej pogańskiej” – powiedział rzecznik synodu podczas konferencji prasowej 16 października.

 

Figurki dwóch nagich ciężarnych kobiet ustawiono w centralnym miejscu podczas otwierającej synod uroczystości w ogrodach watykańskich. W trakcie spotkania, swoje rytuały odprawiali także rdzenni mieszkańcy Amazonii. Wśród komentatorów synodu znalazły się wątpliwości co do ich symboliki oraz znaczenia amazońskich obrzędów. Jedni odczytywali znaczenie figurki jako amazońskiego przedstawienia Matki Bożej, inni przekonywali, że to symbol Pachamamy - tamtejszego określenia Matki Ziemi.

 

Do sprawy odniósł się podczas konferencji prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej, Paolo Ruffini: „[Figurka – red.] reprezentuje życie. Basta. Dopatrywać się [w tym] pogańskich symboli i w ogóle… zła jest niewłaściwe”. Jednocześnie dodał, że jest to „personifikacja życia poprzez postać kobiety” oraz porównał to do obecnego podczas uroczystości drzewa jako „świętego symbolu”.

 

Jednak zarówno Ruffini jak i ks. Costa zaznaczyli, że są to ich prywatne opinie. Cristiane Murray, wicedyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej oznajmiła, że pytania o oficjalne znaczenie użytej podczas uroczystości symboliki należy kierować do REPAM (the Pan-Amazonian Ecclesial Network).

REPAM to zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Ameryki Łacińskiej ciało określające się jako rzecznik praw i godności rdzennych ludów Amazonii. Zapytany przez portal Catholic News Agency rzecznik organizacji odmówił komentarza.     

 

Źródło: catholicnewsagency.com

PR


DATA: 2019-10-17 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To pytam kto ?!?!?
8 miesięcy temu / Masakra
 
Czy ktoś nad tym szaleństwem jeszcze panuje ?
8 miesięcy temu / jk
 
Bożki pogańskie to srebro i złoto, dzieło rąk ludzkich. Mają usta, ale nie mówią, mają oczy, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą; i nie ma oddechu w ich ustach. Podobni są do nich ci, którzy je robią, i każdy, co w nich ufność pokłada. Psalm 135
8 miesięcy temu / Iza
 
To jest Aszera, znana jako matka bogów, w tym Baala i innych. Pogańskie bóstwo.
8 miesięcy temu / ruler
 
Figurki wasze niech będą tak - tak, nie - nie.
8 miesięcy temu / kid
 
Rzecznik odmówił komentarza...Jak skomentować wprowadzeniem do procesji katolickiej figury z drewna, której symbolu nikt nie chce wyjaśnić. Czy to naiwność czy celowość takiego działania?
8 miesięcy temu / Kasia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.