DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Watykan: międzyreligijne sympozjum w sprawie eutanazji. Zaskakująca deklaracja abp. Paglii

Watykan: międzyreligijne sympozjum w sprawie eutanazji. Zaskakująca deklaracja abp. Paglii
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fotograf: HENRYK PRZONDZIONO/Archiwum: Gość Niedzielny/FORUM

Papieska Akademia Życia i Światowy Szczyt Innowacji dla Zdrowia (WISH), inicjatywa Fundacji Katarskiej, zorganizowały w dniach 11-12 grudnia wspólne sympozjum zatytułowane „Religia i etyka medyczna: opieka paliatywna i zdrowie psychiczne osób starszych”. Podczas prezentacji wydarzenia abp Vincenzo Paglia mówił, że wbrew zaleceniom episkopatu, duchowni powinni towarzyszyć osobom popełniającym tzw. wspomagane samobójstwo.

 

Pierwszy dzień konferencji miał być poświęcony opiece paliatywnej i aktualnym praktykom tego typu opieki w Katarze oraz regionie Zatoki Arabskiej. Dyskusje i prezentacje drugiego dnia miały skupić się na zdrowiu psychicznym osób starszych. Prelegenci i delegaci mieli zbadać potencjalne korzyści religii dla poprawy dobrostanu oraz jakości życia starszych pacjentów, a także  rozmawiać o międzynarodowej współpracy w zakresie świadczenia usług opieki zdrowotnej. Partnerem akademickim sympozjum jest magazyn medyczny The BMJ, który  reprezentują redaktorzy Journal of Medical Ethics BMJ.

 

Szef Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia w zapowiedziach przed konferencją stwierdził: Opieka paliatywna i zdrowie osób starszych, to dwa szczególne tematy, które są bardzo interesujące dla naszej Akademii; Papież Franciszek poprosił nas o sformułowanie antropologii, która określi praktyczne i teoretyczne przesłanki postępowania właściwego z godnością osoby ludzkiej oraz zapewnienie narzędzi do krytycznego zbadania teorii i praktyki nauki, a także techniki w zakresie współdziałania z życiem.

 

Jednym z mówców sympozjum jest Sultana Afdhal, szefowa organizacji WISH, która została założona, aby „pomóc w budowaniu zdrowszego świata poprzez globalną współpracę”. W sympozjum miało wziąć udział ponad 250 delegatów. Abp Paglia podkreślił, że „chorzy i starsi są uważani za ludzi, którzy nie mają już nic do zaoferowania. Nie są produktywni, nie są użyteczni, stanowią ciężar dla naszych społeczeństw, dla których wydajność jest absolutnym celem. Ta kultura wyrzucenia została potępiona przez papieża Franciszka”.

 

- Międzyreligijny charakter tego wydarzenia oraz zaangażowanie ekspertów zarówno ze środowisk religijnych, jak i medycznych stwarza bezcenną okazję do głębszego zrozumienia kluczowych dylematów etycznych, doświadczanych przez lekarzy różnych środowisk religijnych na całym świecie (…) - mówiła dr Sultana Afdhal, dyrektor generalny WISH. Dr Afdhal zauważyła, że chociaż Kościół katolicki opowiada się zarówno za opieką paliatywną, jak i przeciw samobójstwu oraz eutanazji, to islam nie ma jednego szczególnego stanowiska w tej kwestii, chociaż w Katarze w 1999 r. wprowadzono fatwę dotyczącą prawa pacjenta do rezygnacji z reanimacji.

 

Według abp Paglii celem wszystkich trzech organizacji jest stworzenie „kultury opieki paliatywnej”, zarówno w odpowiedzi na „pokusę eutanazji, jak i wspomaganego samobójstwa, ale przede wszystkim celem jest rozwój kultury opieki, która będzie w stanie oferować pełne miłości usługi aż do śmierci”. Hierarcha zauważył, że z jednej strony społeczeństwo „starzeje się”, z drugiej – „szerzy się kultura eutanazji”. Argumentował, że ​​nawet gdy pacjent jest śmiertelnie chory, medycyna nadal może „troszczyć się” o człowieka, chociaż nie jest w stanie go „wyleczyć”.

 

Afdhal, która przyleciała z Kataru na sympozjum, zaznaczyła, że ​​jest przekonana, iż ​​dzielenie się wiedzą pomiędzy religiami oraz ekspertami medycznej opieki zdrowotnej może wszystkich wzbogacić, ponieważ „wszyscy zyskamy” na zrozumieniu, w jaki sposób ludzie wiary reagują na te kwestie. - W Katarze są chrześcijanie, a poza naszym krajem muzułmanie – przypomniała. Dialog może pomóc w budowaniu „wspólnej płaszczyzny” w celu „zlikwidowania różnic w podejściach etycznych opartych na wierze”- wyjaśniła.  Dodała, że ​​faktyczne złagodzenie cierpienia wymaga chęci rozważenia duchowych potrzeb danej osoby, a także potrzeb fizycznych i psychicznych.

 

Dr Abbasi, redaktor naczelny BMJ stwierdził, że konferencja jest zgodna z podstawowymi wartościami BMJ: bycie przejrzystym, otwartym i godnym zaufania; koncentracja na pacjencie; oparcie na dowodach; i szerzej, promowanie zdrowszego świata. Jego zdaniem, jeśli chodzi o opiekę nad osobami starszymi i nieuleczalnie chorymi, „przekonania religijne i dowody muszą działać w harmonii, aby pomóc pacjentom i rodzinom stawić czoła wyzwaniom związanym ze starością i chorobami”. - W chwili globalnej niezgody, dysharmonii i niebezpieczeństwa, to symboliczne, że zbieramy się tutaj w Watykanie, aby pokazać siłę ludzi wszystkich wyznań i różnych środowisk, którzy razem spotykają się, by rozwiązać problemy świata – mówił.

 

Afdhal przyznała, że uczestnicy będą dyskutować o „bardzo emocjonujących sprawach” podczas dwudniowej konferencji, takich jak samobójstwa wśród starszych członków społeczeństwa i eutanazji dzieci. - Zdaję sobie sprawę, że będą to bardzo trudne obszary do debaty. Jednak zarówno słuszne, jak i ważne jest, abyśmy nie unikali tych tematów i uważam, że nasze dyskusje mogą przynieść korzyści nie tylko tym, którzy są dotknięci  takimi problemami – przekonywała.

 

Abp Paglia odnosząc się do kwestii eutanazji i tzw. wspomaganego samobójstwa stwierdził, że „trzymałby za rękę” kogoś, kto umiera z powodu tzw. wspomaganego samobójstwa, nawet jeśli uważa to za złe, ponieważ „nikt nie jest porzucony” przez Kościół. Włoski arcybiskup odniósł się do zarządzenia episkopatu, który zakazał kapłanom przebywania w pomieszczeniu uśmiercanego pacjenta poprzez eutanazję lub tzw. wspomagane samobójstwo.

 

Duchowny, który kieruje Papieską Akademią Życia całkowicie „zreformowaną” – usunięto z niej wielu naukowców, broniących życia od poczęcia  do naturalnej śmierci – uważa, że nikogo nie można opuszczać, „nawet jeśli jesteśmy przeciwni wspomaganemu samobójstwu”. - Towarzyszenie, trzymanie za rękę umierającego, jest czymś, co każdy wierny musi promować, ponieważ musi promować kulturę, która sprzeciwia się wspomaganemu samobójstwu – tłumaczył duchowny.  Ale niezależnie od chęci towarzyszenia komuś w takiej decyzji, arcybiskup wskazał, iż katolicy powinni kontynuować walkę przeciwko „samolubnemu” społeczeństwu, które określa osoby starsze, śmiertelnie chore i innych jako „niewystarczająco dobre” i zbędne dla świata.

 

Samobójstwo - w jakiejkolwiek formie - jest „porażką” dla reszty społeczeństwa, to nigdy nie jest mądra decyzja – dodał. Przyznał, że zawsze odprawia pogrzeby osób, które odebrały sobie życie, ponieważ uważa samobójstwo za „wielką prośbę o miłość, która nie została zaspokojona”, a „Pan nigdy nikogo nie porzuca”. Arcybiskup wyjaśnił dziennikarzom, że zasada, by nigdy nikogo nie porzucać, nie jest dla niego kwestią prawa. - W tym samolubnym społeczeństwie nie potrzebujemy nowych przepisów. Potrzebujemy suplementu miłości, współodpowiedzialności – stwierdził.

 

- Dla mnie osoba, która odbiera sobie życie, pokazuje upadek społeczeństwa jako całości – przekonywał prałat. - Ale to nie jest porażka Boga. Wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi. Czy matka może porzucić syna? – dopytywał. Duchowny zauważył, że Kościół mówi, iż nie ma pewności, że nawet Apostoł Judasz, który zdradził Jezusa przed samobójstwem, jest w piekle. - Dla katolika, powiedzenie czegoś takiego, to herezja – konstatował.

 

Źródło: cruxnow.com

AS


DATA: 2019-12-11 13:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ałgorzata Ann Abo Paglia uczestnicząc w eutanazji będzie wspówinnym wspomaganego samobójstwa Głosząc takie skandaliczne poglądy zachęca kapłanow do uczestnictwa w tej zbrodni oraz czyni ich współwinnymi Maryjo Ratuj!
3 miesiące temu / Małgorzata Ann
 
Abo Paglia uczestnicząc eutanazji byłby wspówinnym wspomaganego samobójstwa Głosząc takie skandaliczne poglądy zachęca kapłanow do uczestnictwa w tej zbrodni oraz vzybi ich współwinnymi Maryjo Ratuj!
3 miesiące temu / Małgorzata Ann
 
Według mnie jest to kolejny krok do wspólnej ogólnoświatowej religi. Pismo Święte mówi jasno, "Hak Twój brat grzeszy idź i napomnij go. Jak go nie napomnisz to zginiesz ty i twój brat. Jeśli go napomnisz, a on się nie odwróci od zła, to on zginie, ale ty ocalisz swoje życie." Nie pisze nic o towarzyszeniu mu w grzechu!!! To co niektórzy hierarchowie promują to wypaczanie nauki Jezusa Chrystusa, promowanie fałszywego miłosierdzia, które nie ma nic wspólnego z Prawdą objawioną przez Jezusa Chrystusa.
3 miesiące temu / Andżelika
 
To może kapłani mają też być wzywani do egzekucji wykonywanych przy zbrodniach sądowych? A nie, czekaj...
3 miesiące temu / Szok
 
Zdanie abp Paglii o niezaspokojonej prośbie o miłość służące do usprawiedliwienia samobójstwa jest sprzeczne. Ono neguje istnienie wolnej woli poprzez przerzucenie winy za grzech jednostki na innych . Z drugiej strony w tym samym zdaniu arcybiskup domaga się od innych miłości.To uczucie może istniec tylko dzięki istnieniu wolnej woli. Abp Paglia chyba powinien zastanawiać się nad , co mówi
3 miesiące temu / Mirek
 
Módlmy się za Kapłanów Amen.
3 miesiące temu / Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.