DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

W USA lawinowo przybywa ateistów. Dominują wśród nich ludzie młodzi

W USA lawinowo przybywa ateistów. Dominują wśród nich ludzie młodzi
fot. sxc.hu

Rośnie liczba Amerykanów, którzy nie utożsamiają się z żadną religią. Obecnie stanowi ona 23,1 procent populacji USA. Oznacza to, że grupa ludzi twierdzących, że w nic nie wierzą, jest większa od katolików i ewangelików – podaje General Social Survey.

 

Badanie prześledziło szeroki zakres trendów amerykańskich od 1972 r. Politolog Ryan Burge, profesor z Eastern Illinois University, który przeanalizował dane zauważył, że różni „eksperci” mają kilka teorii na temat tego, dlaczego liczba „bezwyznaniowców” wzrosła tak dramatycznie w ostatnich dziesięcioleciach.

 

– Jedna z nich jest taka, że wielu ludzi kłamało na temat swoich przekonań. Wielu zawsze było ateistami lub agnostykami, ale nie przyznawali się do tego, bo wcześniej w Ameryce było to kulturowo nie do przyjęcia – zauważył w rozmowie z „The Daily Mail”.

 

Przyczyniła się do tego również zmiana ideologii politycznych w kwestiach społecznych. – Inna teoria jest taka, że tzw. religijnie umiarkowani chrześcijanie twierdzili, że nie chcą bronić Jerry’ego Falwella i wszystkich antyhomoseksualnych i antyaborcyjnych liderów religijnych. Więc powiedzieli: „Wiesz co? Wychodzę”– zasugerował politolog.

 

Najbardziej ubyło protestantów. Ich liczba spadła o 62,5 procent od 1982 roku i obecnie stanowią oni zaledwie 10,8 procent populacji USA.

 

Pomimo skandali związanych z wykorzystywaniem seksualnym, które ciągną się od lat, liczba katolików pozostaje stabilna – podkreślił Burge. – Katolicyzm jest jednak pod wieloma względami bardziej kulturowy niż religijny – dodał.

 

Burge zaznaczył, że Ameryka jest na dobrej drodze, by stać się coraz mniej religijnym krajem, postępując zgodnie ze wzorem, który pojawił się już w najbardziej rozwiniętych państwach Europy, w tym w krajach skandynawskich.

 

– Najważniejsze pytania dotyczą tego, jak będzie wyglądać religia w Ameryce. Teoria sekularyzacji dowodzi, że w miarę, jak kraje stają się bardziej uprzemysłowione i dostatnie, odrzucenie religii staje się bardziej znormalizowane – ocenił.

 

Amerykański profesor zaznaczył, że obserwował te zmiany „z pierwszej ręki” jako pastor w amerykańskim kościele baptystów. – Mój kościół słabnie – powiedział. – Mieliśmy 50 kongregacji w 2005 r., a teraz mamy 15. Prawdopodobnie będziemy musieli je zamknąć za kilka lat – podsumował.

 

W jego opinii „wymiera chrześcijaństwo”. To część większego trendu, który ma miejsce.

 

Warto jednak zauważyć, że wymiera przede wszystkim protestantyzm. Z badań wynika także, że więcej katolików faktycznie praktykuje swoją religię niż jeszcze w 1991 r. Przybywa konwertytów i katolików tradycyjnych.

 

Osiemdziesiąt procent Amerykanów wierzy, że istnieje życie po śmierci; ten odsetek nie zmienił się od 1990 roku. Trendowi laicyzacji  szybko ulegają imigranci, ludzie młodzi, zwłaszcza o liberalnych poglądach.

 

Źródło: dailymail.co.uk / norc.org

AS


DATA: 2019-04-07 09:07
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

wiec ateizm to pewien brak szerokich horyzontów.
ponad 1 rok temu / Agamemnon
 
@magnat - ateizm to brak religii. To pogląd, a nie kolejna religia. To nie jest tak, że ateista "wierzy", że istoty nadprzyrodzone nie istnieją. Ateista to raczej człowiek, który widzi temat z różnym poziomem sceptycyzmu, w zależności od rodzaju jego ateizmu. Są też ludzie, którzy jakby to ująć, w ogóle nad koncepcją wiary się nie zastanawiają. Po prostu temat religii albo ich nie interesuje, albo żyją w otoczeniu, w którym ten temat się nie przewija. Ciężko w takim przypadku mówić o tym, że jest to religia. Ja wiem, że osobie wierzącej to może być ciężko zrozumieć, ale to tak jakby zapytać kogoś kto mieszka w amazońskiej dżungli w szałasie czy uważa, że ziemia jest płaska czy okrągła. Koncept, że jest coś więcej niż kępa lasu w której, dany człowiek żyje mógł nigdy nawet nie zaistnieć w jego głowie. Większość ateistów wie co to jest religia i wiara, ale jest to dla nich po prostu coś dziwnego, co robią inni ludzie. Tylko garstka ateistów jakoś tam wojuje.
ponad 1 rok temu / radix_s
 
"W nic nie wierzą". Ateiści nie wierzą w Boga. To nie znaczy, że "nie wierzą w nic".
ponad 1 rok temu / Maciek
 
@Izydor Oracz A co ma jedno do drugiego? Poza tym, skąd ta pewność w pańskim wywodzie? Skąd te dane? Muzułmanie nigdy nie będą atakować ateistów, w każdym razie nie z taką zaciekłością jak osoby innego wyznania. Dlaczego? Dlatego,że ich religia nie daje żadnych odpowiedzi na pytania, a nauki ścisłe owszem. Po prostu przegrywają na tym polu i nie ośmielą się użyć siły. Mogą jedynie atakować inne religie, ale ateistów nie tkną, są zbyt słabi na to.
ponad 1 rok temu / ollek
 
Krew jeszcze w żyłach wartko płynie i nie zdają sobie sprawy z powagi śmierci jako ostatecznego wyboru...
ponad 1 rok temu / Krakusik
 
cyt"Rośnie liczba Amerykanów, którzy nie utożsamiają się z żadną religią" ,religią czyli sposobem wyrażania wiary a nie z samą wiarą ,to wcale nie oznacza że tam przybywa ateistów tylko ze przybywa antyklerykałów
ponad 1 rok temu / klik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.