DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

„W tej Hostyi jest Bóg żywy…” Czas katechezy i czas świadectwa

„W tej Hostyi jest Bóg żywy…” Czas katechezy i czas świadectwa
Fot. HENRYK PRZONDZIONO / Gość Niedzielny / Forum

Skoro przez wieki nasi przodkowie klękali przyjmując Pana, rezygnując z tego gestu umniejszamy cześć wobec Niego, robimy jakby krok wstecz…

 

Upadnij na kolana, ludu, czcią przejęty, uwielbiaj swego Pana: Święty, Święty, Święty / Zabrzmijcie z nami nieba, Bóg nasz niepojęty, w postaci przyszedł chleba: Święty, Święty, Święty…

 

W najdrobniejszej nawet cząstce konsekrowanej Hostii jest obecny nasz Zbawiciel. Już wiele wieków temu Kościół, formułując liturgię Mszy, zadbał o stosowną cześć dla świętych partykuł Chleba Żywego. Z kielicha Ciało Pańskie poprzez dłonie kapłana trafiało bezpośrednio do naszych ust, a przed upadkiem na ziemię choćby Jego ułamka chroniła Je patena trzymana przez ministranta.

 

Wciąż pięknym wyrazem właściwego uszanowania Najświętszego Sakramentu jest obrzęd Jego wystawienia wraz z towarzyszącymi mu pieśniami wyrażającymi prawdziwy sens tego aktu. Kto żyw i w Boga wierzy, robi w tamtej chwili użytek ze swych kolan.

 

Jednak w ciągu stosunkowo niewielu lat mocno zmieniły się obrzędy Komunii Świętej. Powszechne jest już od dłuższego czasu przyjmowanie jej na stojąco. Ostatnio zaś reżim sanitarny, który w nieszczęśliwy sposób objął również nasze świątynie, przyczynił się do upowszechnienia zwyczaju sięgania przez samych wiernych po konsekrowaną Hostię, a dopiero później wkładania jej do ust.

 

Jeszcze nieco starsi wierni, skutecznie straszeni ciągłymi komunikatami o „śmiercionośnej pandemii” mogą traktować tę praktykę jako przejściową. Jednak już choćby dla dzieci po raz pierwszy przystępujących do Komunii Świętej jest to jedyne osobiste doświadczenie związane z przyjmowaniem Pana Jezusa.

 

Krok wstecz w eucharystycznej czci

Skoro sam Zbawiciel nakazał nam poznawać po owocach, czyńmy to. Rozważmy w perspektywie ostatniego ponad półwiecza cały ciąg zdarzeń, której to sekwencji zmiana rytuałów odnoszących się do spożywania Ciała Pańskiego jest jednym z elementów. Nie będzie z pewnością grzechem – a może nawet jest powinnością – rozmowa z doświadczonym duchownym bądź zapytanie na modlitwie Pana Boga, czy to naprawdę Jego Duch kazał kapłanom odwrócić się plecami do Sanctissimum, a potem niejednokrotnie usunąć je z centrum świątyni gdzieś na bok i zająć jego miejsce człowiekowi? Czy to Duch Święty polecił zrezygnować z miejsc do klęczenia w trakcie Komunii; nakazać wiernym stawanie przed Panem w momencie największej z Nim bliskości, wręcz zjednoczenia; wreszcie – wyciąganie swych dłoni po największą świętość na Ziemi?

 

Czy stojąca postawa przyjmowania Komunii niesie za sobą większy, pokorniejszy hołd dla Pana Jezusa? Czemu naprawdę służą nowe formy liturgiczne, włącznie z udzielaniem Go przez świeckich szafarzy, zwanych nie wiedzieć czemu „nadzwyczajnymi”?

 

A może skoro przez wieki nasi przodkowie klękali, przyjmując Pana wyłącznie z kapłańskich dłoni, rezygnując z tego umniejszamy cześć wobec Niego, robimy jakby krok wstecz…

 

Nasza liturgiczna postawa jest znakiem – najpierw względem samego Boga, ale On przynajmniej zna nasze serca. Lepiej od nas samych wie, ile w tym geście jest w danej chwili pokory i czci, a ile próżnej pozy. Uklęknięcie (albo stanięcie bądź nawet… siedzenie) w momencie przyjęcia Komunii świętej to jednak również świadectwo wobec innych, wierzących i niewierzących. Także wobec najmłodszych, którzy biorą dobry bądź zły przykład z dorosłych.

 

Czy dziecko – albo muzułmanin, żyd czy ateista – przekona się o największym szacunku katolików do Boga, którego przyjmują stojąc, do własnych rąk?...

 

Wezwania z Nieba

Nie tak odległe w czasie cuda eucharystyczne w Sokółce i Legnicy poprzedziły bolesne zdarzenia, których świadkami jesteśmy obecnie. Wrogowie Pana Boga i Kościoła, którzy dobrze wiedzą, gdzie i w Kim tkwi nasza siła, coraz częściej obierają za cel swych napaści nasze świątynie, a w nich – miejsca, w których przechowywany jest Najświętszy Sakrament.

 

To moment, w którym potrzebujemy sobie przypomnieć, a może po raz pierwszy poznać katechezę o czci do Pana ukrytego pod postacią chleba i wina. Czekającego na nas w trakcie Najświętszej Ofiary. Najwspanialszemu skarbowi Kościoła winni jesteśmy bowiem cześć największą.

 

Dlaczego naszym przodkom nie przyszłoby nawet na myśl przyjmować Go stojąc, wyciągać po Niego swe dłonie? O czym nieraz powinniśmy przypomnieć naszym kapłanom? Jak powinna wyglądać prawdziwa, godna adoracja naszego Pana oraz właściwy wyraz wiary w Jego prawdziwą obecność?

 

Oddajmy cześć Jezusowi w Najświętszym Sakramencie! Bądźmy Jego świadkami w naszych domach i środowiskach. Poznajmy naukę Kościoła o Eucharystii i wyznania świętych. 

 

Roman Motoła

 

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-10-03 23:28
AUTOR: ROMAN MOTOŁA
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Zatroskany Twierdzi Pan, że "miłość wymaga" aby brać Ciało Chrystusa do ręki, jak rzecz? Jak zwykły chleb? "Miłość wymaga" aby katolikom narzucić straszliwy protestancki zwyczaj tzw. komunii na rękę jako pozornie dopuszczalną normę? Jak się nazywa taka "miłość", która nakazuje bezcześcić Ciało Syna Bożego? Bo ja myślę, że to ta sama "miłość", wedle której niektórzy katolicy z Boga zrobili sobie kumpla, z Mszy Świętej wspólnotową psychodramę, a z kultu katolickiego rozrywkę muzyczno-taneczną...
1 miesiąc temu / Murem
 
Nie sądziłem, że na pch24.pl będę czytał publicystykę przesiąkniętą mitem postępu ? i to w kwestiach duchowych! Autorze, robimy jakby krok wstecz? To zupełnie tak, jak gdyby na propozycję udziału we Mszy trydenckiej ktoś odpowiedział, że nie, bo to robienie kroku wstecz! Ale do meritum. Oczywiście wolę ? ze względów teologicznych, estetycznych, praktycznych ? przyjmować Komunię Świętą do ust, klęcząc przy balaskach. Ale dopóki nie ma sprawdzonej szczepionki na Covid, przyjmuję wyłącznie na rękę, oczywiście patrząc uważnie, czy nie ma partykuł, zresztą od początku pandemii nie dopatrzyłem się ich ani razu. Nie znam się na wirusach, więc ufam mądrzejszym ode mnie, że ten jest niebezpieczny ? zresztą nie dla mnie, bo nie jestem w grupie ryzyka, ale np. dla moich bliskich. To miłość wymaga, żeby zawiesić swoje ? w gruncie egoistyczne ? liturgiczne preferencje i z dwóch dopuszczalnych i godnych sposobów komunikowania wybierać na razie ten bezpieczniejszy dla bliźnich.
1 miesiąc temu / Zatroskany kato
 
Tylko Msza Trydencka. Tylko przyjmowanie Pana Jezusa na język i w postawie klęczącej. To jest PRAWDZIWY BÓG przed którym na twarz padają Aniołowie i Święci, a my chcemy przed Najwyższą Świętością stac, czy przyjmować Chrystusa do rąk. Kto tak czyni ten zaiste nie ma prawdziwej wiary w sercu. Bo każdy kto ma wiarę rozumie z KIM ma do czynienia. Proszę poczytać Historię Świętego Antoniego, gdzie osioł - zwierzę padł na Kolana przed Chrystusem w Najświętszej Hostii.
1 miesiąc temu / Filip
 
Tylko Msza Trydencka. Tylko przyjmowanie Pana Jezusa na język i w postawie klęczącej. To jest PRAWDZIWY BÓG przed którym na twarz padają Aniołowie i Święci, a my chcemy przed Najwyższą Świętością stac, czy przyjmować Chrystusa do rąk. Kto tak czyni ten zaiste nie ma prawdziwej wiary w sercu. Bo każdy kto ma wiarę rozumie z KIM ma do czynienia. Proszę poczytać Historię Świętego Antoniego, gdzie osioł - zwierzę padł na Kolana przed Chrytsusem w Najświętszej Hostii.
1 miesiąc temu / Filip
 
Podeszłam wówczas do kapłana który stał obok x proboszcza i dzięki temu udzielono mi Komunii Świętej do ust, bo nie wiem czy x proboszcz który 5 min wcześniej kazał powiedzieć celebrujacemu ze tylko do rak Komunia Św by mi ja udzielił jak zwykle. Bo jeszcze tydzień temu i przez wiele miesięcy nie było nic a tu nagle takie coś. Na kolejnej Mszy w ta sama niedzielę 4.10 byl a moja teściowa i odprawial Msze Św inny młodszy kapłan z parafii i prawie nikt do rak nie przyjął Ciała Pańskiego tylko do ust większość. Trochę mnie to uspokoilo, ale i bardziej mam wrażenie ze nowy proboszcz rządzi po swojemu.
1 miesiąc temu / Barbarossa
 
@Barbarossa - w komunikacie o którym piszesz, są też słowa o tym, że gdy nie zachodzi obawa profanacji, szafarz Komunii nie ma prawa odmówić Jej wiernemu, i dotyczy to obu form przyjmowania - i na rękę i do ust. Dlatego proszę odwołać się do tego dokumentu, chociaż i poprzednie KEPu też nie zabraniały Komunii do ust. Narzucanie Komunii tylko na rękę jest bezprawiem i trzeba się domagać od kapłanów posłuszeństwa decyzjom KEP, a nie samowoli.
1 miesiąc temu / Mia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.