DZIŚ JEST:   15   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Teresy z Avila, Doktora Kościoła
Św. Aurelii, pustelnicy
 
 
 
 

W Polsce przybywa kandydatów do kapłaństwa. Tegoroczne dane napawają nadzieją

W Polsce przybywa kandydatów do kapłaństwa. Tegoroczne dane napawają nadzieją
Fot. Henryk Przondziono / Foto Gosc / FORUM
#KOŚCIÓŁ    #POWOŁANIA    #POLSKA    #KSIEŻA    #ZAKON    #POWOŁANIE    #DIAKON

Kościół w Polsce ma 622 nowych seminarzystów. Wstępne przedstawiono podczas dorocznego spotkania rektorów seminariów diecezjalnych i zakonnych, które odbywało się od 3 do 5 września we Wrocławiu. W ubiegłym roku kandydatów do kapłaństwa było 577, a więc o 45 mniej.

 

Jak informuje ks. dr Piotr Kot, sekretarz Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych w Polsce, w tym roku do seminariów diecezjalnych zgłosiło się o 38 kandydatów więcej niż w roku ubiegłym. Najwięcej w Tarnowie – 20 osób i we Wrocławiu – 19 osób.

 

Chętnych do podjęcia życia zakonnego jest o 7 więcej niż rok temu. Najliczniejsza grupa zgłosiła się do salezjanów – 21 osób oraz do dominikanów – 17 osób. W sumie w seminariach diecezjalnych i zakonnych naukę rozpocznie 622 kandydatów do kapłaństwa, 45 osób więcej niż w zeszłym roku.

 

Prezentowane dane nie są jeszcze pełne, gdyż w niektórych diecezjach nadal przyjmowane są zgłoszenia, a poza tym kilka zgromadzeń zakonnych nie podało informacji o liczbie kandydatów.

 

Część kandydatów w seminariach diecezjalnych przyjęta została na tzw. rok propedeutyczny, część – na pierwszy rok. Różnica wynika z faktu, że Kościół w Polsce jest na etapie dostosowywania się do nowego Ratio Fundamentalis Institutionis Sacerdotalis, czyli watykańskiego dokumentu zawierającego nowe zasady formacji seminaryjnej i nie we wszystkich diecezjach postulowany rok propedeutyczny już funkcjonuje.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2018-09-06 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Hm.. a co ma homoseksualizm so pedofilii ludzie!!! Jestem klasykiem o sklonnnosciach homo i traktuje mnie ojciec jak hetero nie jedtem jakis inny.. w tym roku diakonat prosze o moslitwe
ponad 1 rok temu / Kleryk
 
@iskierka Z całym szacunkiem dla FSSPX, co pani pisze za bzdury. Nawet gdyby zliczyć wszystkich Polaków we wszystkich seminariach tradycyjnych to i tak będzie bieda. W tych modernistycznych akurat trafiło się więcej bo tak się demografia ułożyła. Co i tak nic nie zmienia, bo zrobią z nich modernistów.
ponad 1 rok temu / Jan
 
Warto dopytać o szczegół o jakie seminaria chodzi ? Z informacji medialnych wynika , że są to powołania do seminariów prowadzonych przez Bractwo Piusa X. Prawdziwie Katolicki Kościół wierny Tradycji powiększa liczbę wiernych można sie o tym przekonać na własne oczy. Pan Bóg jest prawdziwie wierny i nie opuszcza swego ludu. Chwała i dziękczynienie Panu Bogu w Trójcy Jedynemu.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
ale przestancie przyjmowac z orientacja homo. w 90% to oni byli tymi, ktprzy sie dopuscili pedofilii.
ponad 1 rok temu / zmartwiona
 
Ad zzz. Chodzi o tendencje. Jeszcze pierwszej dekadzie XXI wieku przyjmowano w Tarnowie na pierwszy kurs ponad 50 osób. W 2017 18 teraz w 2018 20. Były lata - po wizycie Jana Pawła II w Diecezji Tarnowskiej (1987 - Tarnów, 1999- Stary Sącz) kiedy przyjmowano ponad 70 jak nie więcej na 1 rok. W 1993 (1987+6) i 2005 (1999+6) wyświęcono ponad 45 księży na każdym z tych roczników.
ponad 1 rok temu / Ktoś
 
Tylko proszę Was rekrytujacy do seminariow,przygladajcie się dokładnie kandydatom i nie dopuszczające tych o skłonnościach seksualnych i pedofilskich. Albo wydajcie ich w trakcie formacji. Nie wierzę,że takich rzeczy nie da się zauważyć w tak specyficznych warunkach ciągłego przebywania ze sobą
ponad 1 rok temu / An
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.