DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje

W niedzielę w całej Polsce modlitwa wynagradzająca za profanacje
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

W niedzielę 23 czerwca, we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej zostanie odśpiewana suplikacja „Święty Boże, Święty Mocny...”. Decyzją biskupów, będzie to ekspiacja za świętokradztwa i profanacje. Poinformował o tym abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w oświadczeniu z 17 czerwca.

 

„W tradycji chrześcijańskiej sprofanowanym miejscom lub przedmiotom trzeba przywrócić pierwotny charakter sakralny. Dzieje się to poprzez specjalny obrzęd pokutny. Dlatego chciałbym poinformować, że księża biskupi – obecni na 383. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski – wzywają do publicznego przebłagania Boga za popełnione świętokradztwa” – napisał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w specjalnym oświadczeniu w sprawie aktów nienawiści wobec katolików w Polsce. „Prosimy, aby po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w niedzielę 23 czerwca br., we wszystkich kościołach i kaplicach w Polsce, po każdej Mszy Świętej odśpiewać suplikację Święty Boże, Święty Mocny…”, czytamy w oświadczeniu.

 

Do modlitwy ekspiacyjnej, która odbędzie się w niedzielę 23 czerwca br. po każdej Mszy Świętej zachęcali biskupi również podczas uroczystości Bożego Ciała. Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nawiązując do śpiewanych podczas procesji suplikacji, mówił: „chcemy w ten sposób przeprosić, przebłagać Pana Boga, za grzechy profanacji Najświętszego Sakramentu, profanacji Mszy Świętej, parodii procesji Bożego Ciała – te wydarzenia miały miejsce na ulicach naszych miast, także naszego”. Podkreślił też, że śpiewając suplikacje, przepraszamy również za grzechy pochodzące z wnętrza Kościoła.

 

„Jak długo jeszcze będzie trwało przyzwalanie na hejt i na mowę nienawiści?” – pytał abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Przypomniał, że podczas tzw. „marszów równości” w imię tolerancji dochodzi do szyderstw z osób wierzących, do bluźnierstw i profanacji, m.in. wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

 

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił: „Zdecydowane „nie” mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. We Wrocławiu, gdzie kapłan został ugodzony nożem i poważnie raniony, trzeba o tym wyraźnie powiedzieć. Dość już mowy nienawiści i tworzenia atmosfery, która sprzyja atakom na ludzi wierzących”. Abp Kupny dodał, że „pod postacią chleba prawdziwie obecny jest Jezus i dlatego tak bardzo boli nas publiczne znieważanie Eucharystii” i „atak na wszystko to, co dla nas najświętsze”.

 

Pieśń błagalna „Święty Boże, Święty Mocny” należy do gatunku bardzo uroczystych pieśni zwanych suplikacjami, czyli prośbami. Jest śpiewana w wyjątkowych sytuacjach. W najbliższą niedzielę będzie ona formą wynagrodzenia Bogu za świętokradztwa popełnione ostatnio w Polsce, za akty profanacji miejsc i przedmiotów świętych oraz za przejawy agresji wobec osób duchownych.

 

KAI

TK


DATA: 2019-06-21 07:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do tylda: no przecież samemu Pan/Pani przyznał, że to Istota wszechmocna, wszechwiedząca, która stworzyła cały wszechświat w tym człowieka na swoje podobieństwo, miłosierna i kochająca, więc obraza tej Istoty przez tego człowieka to nie drobiazg ale rzecz ogromnej wagi, wręcz nieskończonej, także błaganie o przebaczenie jest jak najbardziej wskazane i konieczne. Bluźnierstwa należą do najcięższych grzechów. Dodatkowo grzechy seksualne przeciwne naturze należą do grzechów wołających o pomstę do Nieba, więc te osoby ściągają karę nie tylko na siebie ale całe społeczeństwo, które takie rzeczy by aprobowało, wiec dotyczy to każdego z nas.
7 miesięcy temu / Albertus
 
Istota wszechmocna, wszechwiedząca, zajęta całym Wszechświatem, miłosierna, kochająca każdego człowieka, którego stworzyła na swoje podobieństwo, miałaby być jednocześnie tak małostkowa, że trzeba ją przepraszać nie za swoje, a za cudze czyny, i to za jakieś nieistotne drobiazgi? Ale jeśli tak jest, to może przepraszający niech sie najpierw zajmą winami wg ich wagi i skali i najpierw przeproszą Boga za podłości swoich pasterzy.
7 miesięcy temu / tylda
 
nareszcie
7 miesięcy temu / zbigniew
 
Ekspiacja to nie przekierowanie winy, tylko prośba o zaniechanie przez Boga kary. O zaniechani kary winni wprawdzie prosić ci, którzy Boga znieważyli, ale że tego nie czynią, to rozsądni katolicy proszą o to za nich. Nie oznacza to, że przepraszający są winni. Oznacza jedynie, że są rozsądni.
7 miesięcy temu / Alek
 
to się nazywa przenoszenie ,przekierowanie winy
7 miesięcy temu / lil
 
Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, podkreślił : ? Zdecydowane ? nie ? mówimy nawoływaniu do nienawiści w stosunku do ludzi wierzących, w tym osób duchownych. Wniosek , że duchowni są też wierzący .. Natomiast jeśli chodzi o kierunek działań, to być może wreszcie więcej biskupów się budzi i nie będzie już apeli o uszanowanie uczuć religijnych itp itd , tylko stanowcze potępienie obrażania naszego Króla Jezusa Chrystusa i Jego Najświętszej Matki, Królowej Polski. Wieloletnie stosowanie poprawności politycznej aby nie urazić uczuć religijnych : okultystów, satanistów, nihilistów i innych przeciwników Jezusa Chrystusa nie przyniosło wcale dobrych owoców i ich nawrócenia. Tak samo nie przyniesie dobrych owoców watykańskie kokietowanie ideologii gender. Trzeba wiedzieć, kto za takimi ideologiami stoi i nie przeceniać swoich ludzkich możliwości.. Tu potrzebny jest Michał Archanioł i wołanie do Niego..
7 miesięcy temu / Kefas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.