DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

W jakim celu? Kongregacja Nauki Wiary prosi biskupów całego świata o ocenę Summorum Pontificum

W jakim celu? Kongregacja Nauki Wiary prosi biskupów całego świata o ocenę Summorum Pontificum
fot. Tomasz Paczos / Forum

Kongregacja Nauki Wiary wysłała do biskupów na całym świecie kwestionariusz dotyczący Summorum Pontificum, motu proprio Benedykta XVI z 2007 roku, które uregulowało status prawny tradycyjnej Mszy świętej. Nie wiadomo, dlaczego Kongregacja podjęła takie działania.

 

7 lipca 2007 roku papież Benedykt XVI promulgował motu proprio Summorum Pontificum. Dokument uregulował status prawny tradycyjnej łacińskiej Mszy świętej (nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego). Na mocy papieskiej decyzji księża zyskali możliwość odprawiania Mszy świętej w tak zwanym rycie trydenckim bez konieczności uzyskiwania zgody biskupa miejsca. Summorum Pontificum po wielu latach od reformy liturgicznej przywróciło w szerokim stopniu tradycyjną liturgię na łono Kościoła.

 

Sposób wdrożenia w życie Summorum Pontificum został przez Watykan przebadany kilka lat później. W efekcie w roku 2011 Papieska Komisja Ecclesia Dei wydała instrukcję dotyczącą Summorum Pontificum, które miało pomóc w przezwyciężeniu ewentualnych niejasności i trudności. Od tego czasu sprawa jest jednoznaczna i Kościół święty cieszy się możliwością nieskrępowanego sprawowania tradycyjnej liturgii.

 

Okazuje się jednak, że rzecz stała się przedmiotem zainteresowania Kongregacji Nauki Wiary.

 

Anglojęzyczne media katolickie ujawniły, że Kongregacja 7 marca 2020 roku wysłała do przewodniczących Konferencji Episkopatów na całym świecie list z kwestionariuszem, prosząc pasterzy o odpowiedź na szereg pytań dotyczących ich oceny funkcjonowania Summorum Pontificum.

 

Wcześniej, w styczniu 2019 roku, papież Franciszek zlikwidował Papieską Komisję Ecclesia Dei, przekazując wszystkie jej kompetencje Kongregacji Nauki Wiary.

 

„Trzynaście lat po publikacji motu proprio Summorum Pontificum wydanego przez papieża Benedykta XVI, Jego Świątobliwość papież Franciszek chce otrzymać informacje o aktualnym wdrażaniu w życie wspomnianego dokumentu” - czytamy w liście.

 

„Wobec tego podpisana niżej Kongregacja, której powierzono teraz kompetencje byłej Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, będzie wdzięczna za przekazanie załączonego kwestionariusza wszystkim biskupom kraju”.

 

Kongregacja podała, że czeka na odpowiedzi do 31 lipca 2020 roku.

 

Papieska Komisja Ecclesia Dei została powołana przez św. Jana Pawła II w 1988 roku wskutek kryzysu wywołanego przez samowolną konsekrację biskupów przez abp. Marcela Lefebvre’a. Od tego czasu, aż po kres swojego istnienia, komisja zajmowała się zarówno dialogiem z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, jak i sprawami związanymi z tradycyjną liturgią.


Oto pytania, jakie zawarto w kwestionariuszu:

 

1. Jaka jest sytuacja w Waszej diecezji odnośnie nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego?

 

2. Czy praktykuje się tam nadzwyczajną formę, czy odpowiada to prawdziwej trosce duszpasterskiej, czy też jest promowane przez pojedynczego księdza?

 

3. Czy w Waszej opinii są jakieś pozytywne albo negatywne aspekty wykorzystania nadzwyczajnej formy?

 

4. Czy normy i warunki ustanowione przez Summorum Pontificum są przestrzegane?

 

5. Czy zaobserwowaliście, by w Waszej diecezji zwyczajna forma przyjęła elementu formy nadzwyczajnej?

 

6. Czy celebrując Mszę używanie mszału promulgowanego przez papieża Jana XXIII w 1962 roku?

 

7. Czy oprócz celebracji Mszy świętej w rycie nadzwyczajnym odbywają się inne celebracje zgodne z książkami liturgicznymi sprzed Soboru Watykańskiego II? (na przykład chrzest, bierzmowanie, małżeństwo, pokuta, namaszczenie chorych, wyświęcenie, liturgia godzin, Triduum Paschalne, ryt pogrzebowy).

 

8. Czy motu proprio Summorum Pontificum miało wpływ na życie seminariów (seminarium diecezjalnego) oraz na inne domy formacyjne?

 

9. Co doradzacie względem nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego trzynaście lat po motu proprio Summorum Pontificum?

 


Nie wiadomo jaki jest cel przyświecający Kongregacji Nauki Wiary. Najprostsze wyjaśnienie mogłoby wiązać się z przejęciem przez nią kompetencji przynależących wcześniej do Papieskiej Komisji Ecclesia Dei i zwykłą troską o sposób wdrażania w życie motu proprio Benedykta XVI. Nie brakuje jednak interpretacji, według których sprawa jest dużo poważniejsza.

 

Amerykański portal Church Militant opisując sprawę dokumentu nawiązał kontakt z ekspertem prawa kanonicznego mieszkającym w Rzymie.

 

- Mogę to interpretować jedynie jako poszukiwanie przez Kongregację problemów. Stare przysłowie mówi: jeżeli nic się nie psuje, to tego nie naprawiaj. Wygląda na to, że chcą chcą coś zepsuć, żeby mogli to naprawić – stwierdził.

 

Kanonista podkreślił, że Kongregacja Nauki Wiary jest niezwykle obciążona wykonywaniem naprawdę palących zadań. W 2001 roku św. Jan Paweł II wydał list apostolski Sacramentorum sancitatis tutela, w którym przekazał Kongregacji problem ciężkich przypadków nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych. Prawnik podkreśla, że ta rzecz przysparza Kongregacji naprawdę dużo pracy i trudno zrozumieć, dlaczego zajmuje się ona teraz trydencką Mszą świętą.

 

Ten sam portal przypomina, że papież Franciszek wypowiadał się w przeszłości bardzo negatywnie o katolikach przywiązanych do tradycyjnej Mszy świętej.

 

- Próbuję zawsze zrozumieć co kryje się za osobami, które są zbyt młode by żyć w czasach liturgii przedsoborowej, ale mimo tego jej pragną. Czasem znajduję się przed ludźmi, którzy są zbyt surowi, mają zbyt sztywne nastawianie. I zastanawiam się: skąd bierze się taka surowość? Trzeba kopać, kopać - taka skostniałość zawsze coś ukrywa: poczucie zagrożenia, czasem nawet coś więcej... Skostniałość to obrona. Prawdziwa miłość nie jest skostniała - powiedział w wywiadzie z 2016 roku.

 

W roku 2017 włoski profesor teologii sakramentalnej z Papieskiego Atheneum św. Anzelma, Andrea Grillo, powiedział, że według jego informacji papież Franciszek chce odwołać Summorum Pontificum. Ojciec Święty miałby jednak uczynić to dopiero po śmierci Benedykta XVI. Grillo odniósł się do sprawy także kilka dni temu, krytykując trydencką Mszę świętą i lekceważąc ją jako „czczą próbę kontynuowania w nieskończoność dialogu z lefebrystami”.

 

Źródła: churchmilitant.com, PCh24.pl

Pach

 

 


DATA: 2020-04-24 21:18
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Św. Pius V, bulla Quo prímum témpore - czytac nie umieja?
8 miesięcy temu / Nick
 
@Piotr Jeśli dostaną jakąś formę statusu kanonicznego i ?monopol" to trzeba na śmigłowiec się składać dla FSSPX. Choć w takiej sytuacji, gdy Bractwo będzie miało całkowitą wolność to Biskupi może hojnie będą udzielać indultów. Pożyjemy, zobaczymy o co chodzi. Ale módlmy się.
8 miesięcy temu / K.
 
Są też takie opinie, że to.... Bractwo Piusa X "na boku" rozmawia ze Stolicą Apostolską i cel jest taki, żeby Watykan niby powrócił do indultów, a Bractwo miało monopol na Mszę Trydencką i... pieniężne ofiary wiernych, ale to tylko takie przypuszczenia. Mogą one mieć nic wspólnego z rzeczywistymi intencjami.
9 miesięcy temu / Piotr
 
Czyżby rzeczywiście chodziło o jakąś "skostniałość" tridentiny albo o rzekomą "surowość" katolików wybierających klasyczny ryt Najświętszej Ofiary Mszy świętej? Wystarczyłoby przecież pochodzić na te msze św. i spojrzeć na nie czystym sercem, aby ujrzeć samego Boga przychodzącego w jego Miłości miłosiernej. Od kiedy to Kościół Rzymsko Katolicki musi być koniecznie ujednolicany pod względem form kultu? Czy mając inne poważne problemy wizerunkowe, chcemy się pogrążać w kolejne?
9 miesięcy temu / Katolik
 
Tylko Msza Trydencka! I tylko w takiej biorę udział!
9 miesięcy temu / rwrw
 
@ISKIERKA Bo policja to jak milicja za komuny. Dac im odrobine wiecej to z jak najwieksza nadgorliwoscia przechodzi do dzialania. Tyle ze czas korony przeminie, a ludzie beda im pluli pod nogi. Taki bedzie mala autorytet jak milicja za komuny. Czyli zaden. Druga sprawa to lekkomyslni wierni ktorzy sie nie zamkneli w srodku. Trzeba takie sprawy nagrywac i naglasniac. Legitymowac policjantow i pytac co to sa za ludzie po cywilnemu co przyszli i nagrywac. Obnazyc ten dzialajacy jak ZOMO aparat ucisku.
9 miesięcy temu / sTAN
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.