DZIŚ JEST:   26   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Dymitra z Tesaloniki
Bł. Celiny Borzęckiej
 
 
 
 

W Berlinie przeszedł „Marsz dla życia”, w Szwajcarii odbył się tylko wirtualnie

W Berlinie przeszedł „Marsz dla życia”, w Szwajcarii odbył się tylko wirtualnie
Fot. Twitter / Beatrix von Storch

Ponad trzy tysiące osób uczestniczyły w sobotnim, 16. „Marszu dla życia”, który przeszedł przez centrum Berlina. Uczestnicy protestowali przeciwko zabijaniu nienarodzonych oraz wspomaganym samobójstwom.

 

 

Organizatorem marszu był krajowy związek „Prawo do życia” (BVL), skupiający 12 organizacji. Z powodu tak zwanej pandemii koronawirusa w tym roku marsz zgromadził znacznie mniej uczestników niż w latach poprzednich, dlatego był transmitowany na żywo w Internecie (w 2019 r. uczestniczyło w nim ponad 8 tys. osób z całych Niemiec).

Doroczny „Marsz dla życia” był największym w Niemczech zgromadzeniem na rzecz ochrony nienarodzonych i zagrożonych tzw. eutanazją. Jak co roku organizowane też były zgromadzenia protestacyjne, wspierane przez SPD, lewicową „Linke” oraz Zielonych, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Według policji, było to około tysiąca osób, które domagały się m.in. nieograniczonego dostępu do zabijania dzieci poczętych. Nad bezpieczeństwem obu zgromadzeń czuwało około 900 policjantów.

Podczas rozpoczęcia „Marszu dla życia” przy Bramie Brandenburskiej jego uczestnicy oklaskami przyjęli żądania sformułowane przez BVL. Organizacja opowiedziała się przeciwko eutanazji i samobójczej śmierci w asyście osób trzecich oraz przeciwko diagnostyce prenatalnej i prenatalnym testom krwi. Musi być natomiast zachowana ustawa o ochronie zarodka ludzkiego. Skrytykowano ponadto praktykę „surogatek” oraz „dalszą legalizację i banalizowanie aborcji”. Sprzeciwiono się także „stosowaniu komórek usuniętych płodów ludzkich do produkcji szczepionek”.

Wśród uczestników Marszu byli katoliccy biskupi: Wolfgang Ippold z Görlitz i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony oraz Florian Wörner, biskup pomocniczy w Augsburgu. Nie wzięli w nim natomiast udziału biskupi ewangeliccy.

Liturgii na zakończenie tego wydarzenia przewodniczył arcybiskup Berlina Heiner Koch. W kazaniu podkreślił prawo do życia każdego człowieka „od pierwszego momentu w łonie matki aż do ostatniego oddechu”. Ten, kto tego nie przestrzega, widzi z historii, jakie ma to konsekwencje.

Przed rozpoczęciem trzykilometrowej trasy Marszu były przewodniczący Bundestagu Johannes Sighammer określił ruch na rzecz ochrony życia jako „wielką inicjatywę obywatelską”. Polityk niemieckiej CSU podkreślił , że ochrona stworzenia „nie może wykluczać życia nienarodzonego”.

Podczas gdy berliński „Marsz dla życia” zgromadził kilka tysięcy osób, jego szwajcarski odpowiednik odbył się tylko wirtualnie. Organizatorzy marszu planowanego na ulicach Zurychu nie otrzymali zezwolenia, poinformował 19 września portal kath.ch. Według tej informacji, odmowa ma związek nie tylko z przepisami czasu pandemii koronawirusa, uzasadniano ją także obawami przed oczekiwanymi kontrdemonstracjami.

Jako alternatywę w zaistniałej sytuacji organizatorzy chcieli zorganizować mniejsze spotkanie w hali imprez w Winterthur. Także i to wydarzenie zostało odwołane z powodu zapowiedzianych protestów. „Stwierdzam, że nasze sprawy coraz bardziej zanikają w społeczeństwie", zacytowała kath.ch rzeczniczkę organizatorów, Beatrice Gall.

Z decyzją władz miasta Winterthur nie zgodził się polityk Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP) i przewodniczący parlamentu miejskiego Daniel Oswald. W przesłaniu wideo powiedział, że uważa takie decyzje za zagrożenie dla wolności wypowiedzi i zgromadzeń. Komitetowi organizacyjnemu pogratulował zaangażowania w ochronę życia nienarodzonego i obiecał, że zawsze będzie głosował za organizacją tego typu wydarzeń.

 

KAI

 

 


DATA: 2020-09-20 12:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Społeczeństwa Zachodu umietają. Sytość staje się dla nich filozofią życia i jednoczenie źródłem potępienia. Nikt nie mówi o grzechu wołającym o pomstę do nieba, za który może niedługo przyjdzie im zapłacić. Ta niewielka garstka na tak duży naród świadczy, że chyba dzień Sodomy i Gomory zbliża się Niemiec i Szwajcarii i innych krajów UE wielkimi krokami. Szkoda...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
Dzięki Bogu, że są w Niemczech ludzie - także młodzi - którzy bronią wartości życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Cieszę się z każdej z takich osób, bo we współczesnej kulturze pro-death są jak rodzynki w cieście!
1 miesiąc temu / Czytelniczka
 
Uczestniczylam 3 raz we wczorajszym Marsch für Leben w Berlinie z nasza grupa modlitewna /internationalna Erben Gottes z Hannoveru.Nieslismy z Wiara krzyz z P.Jezusem ukrzyzowanym i Statuetke Matki Bozej z dzieciatkiem na reku,spiewajac i modlac sie Koronka do Milosierdzia Bozego ....glosno tak ze wiekszosc uczestnikow Niemcow wlaczyla sie do modlitwyi spiewu.....niestety jak co roku Media niemieckie katolickie tez ,,ocenzurowaly reportaze i relacje z marszu,a tak dla rozeznania prosze spojrzec na zawieszona muszle arcybiskupa Kocha zamiast krzyza /oznaka biskupia/ Telebim wyraznie pokazal ten szczegol. Pozdrawiam i prosimy o modlitewe za nas !
1 miesiąc temu / Marta
 
a wlasniie dla polskich biskupow jest to niemozliwe by uczestniczyc w MARSZU DLA ZYCIA ale jaka dziwoyta kiedy wyparli sie beatyfikacji PRYMASA WYSZYNSKIEGO i popieraja krola zwierzad Kaczynskiego Morawieckiego?
1 miesiąc temu / zbigniew
 
BRAWA DLA TYCH NIEMCÓW!
1 miesiąc temu / LAURENTY
 
Moje życie moja sprawa. Zbawiajcie się sami.
1 miesiąc temu / Rafał
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.