DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Uzbekistan nowym „dostawcą” terroru do Europy. Bieda ułatwia ISIS werbunek

Uzbekistan nowym „dostawcą” terroru do Europy. Bieda ułatwia ISIS werbunek
Fot. Forum
#ZAMACH    #EUROPA    #TERROR    #UZBEKISTAN    #ISIS    #WERBUNEK    #PAŃSTWO ISLAMSKIE

Kilka ostatnich aktów terroru zostało zaplanowanych i wykonanych przez obywateli Uzbekistanu lub mających korzenie tego kraju. Słabo wynagradzani, pracujący w Rosji młodzi mężczyźni z Uzbekistanu stają się łatwym łupem dla odpowiedzialnych za werbunek z ISIS.

                           

Zaczęło się od czerwcowego zamachu na stambulskim lotnisku. Ofiarami wybuchów padły 43 osoby. Zamach na lotnisku Ataturka zorganizowali obywatele Kirgizji, mieszkaniec Dagestanu, a przede wszystkim osoby legitymujący się obywatelstwem Uzbekistanu.

 

Atak na nocny klub „Reina” to „żniwo” w postaci 39 zabitych. Mózgiem akcji nad Bosforem był związany z ISIS Uzbek. Autorem niedawnego zamachu w metrze w St. Petersburgu był obywatel Federacji Rosyjskiej zameldowany w kirgiskim mieście Osz. Tak naprawdę był on jednak Uzbekiem. Po ostatnim zamachu z udziałem ciężarówki w Sztokholmie, to Uzbek z nieukrywaną satysfakcją miał powiedzieć: Rozjechałem niewiernych!

 

Słabo wynagradzani, pracujący w Rosji młodzi mężczyźni z Uzbekistanu stają się łatwym łupem dla odpowiedzialnych za werbunek z ISIS.

 

Choć w regionie Azji Środkowej na głównego „dostawcę” terroru do Europy wyrasta Uzbekistan, nie należy zapominać o bojownikach z Kazachstanu, Kirgizji, Turkmenistanu i Tadżykistanu. Według ostatnich danych, z każdego z tych krajów po stronie ISIS walczy lub walczyło nawet do 5 tysięcy osób.

 

Organizacja „Islamski Ruch Uzbekistanu” (IRU) działa od lat 90. Uznawana jest za jedną z najbardziej ekstremistycznych ugrupowań w Azji Środkowej. Początkowo IRU walczyła z despotą Karimowem, korupcją i samowolą władz i nie wykazywała zainteresowania tzw. globalnym dżihadem. Jednak w roku 2015 organizacja przysięgła wierność tzw. Państwu Islamskiemu.

 

IRU od pewnego czasu dokładniej przyglądają się niemieckie służby. Tamtejszy wywiad informował m.in., że „IRU posiada sieć informacyjno-werbunkową w wielu krajach Europy, a w samych Niemczech organizacji udało się zwerbować kilkunastu salafitów. To oni w internecie, po niemiecku, wzywali do podjęcia walki zbrojnej”.

 

ChS

Źródło „Suddeutsche Zeitung”


DATA: 2017-04-18 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

fanatyzm religijny... Porażka.
ponad 2 lata temu / Batory
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.