DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Uzbekistan nowym „dostawcą” terroru do Europy. Bieda ułatwia ISIS werbunek

Uzbekistan nowym „dostawcą” terroru do Europy. Bieda ułatwia ISIS werbunek
Fot. Forum
#UZBEKISTAN    #TERROR    #WERBUNEK    #ISIS    #PAŃSTWO ISLAMSKIE    #EUROPA    #ZAMACH

Kilka ostatnich aktów terroru zostało zaplanowanych i wykonanych przez obywateli Uzbekistanu lub mających korzenie tego kraju. Słabo wynagradzani, pracujący w Rosji młodzi mężczyźni z Uzbekistanu stają się łatwym łupem dla odpowiedzialnych za werbunek z ISIS.

                           

Zaczęło się od czerwcowego zamachu na stambulskim lotnisku. Ofiarami wybuchów padły 43 osoby. Zamach na lotnisku Ataturka zorganizowali obywatele Kirgizji, mieszkaniec Dagestanu, a przede wszystkim osoby legitymujący się obywatelstwem Uzbekistanu.

 

Atak na nocny klub „Reina” to „żniwo” w postaci 39 zabitych. Mózgiem akcji nad Bosforem był związany z ISIS Uzbek. Autorem niedawnego zamachu w metrze w St. Petersburgu był obywatel Federacji Rosyjskiej zameldowany w kirgiskim mieście Osz. Tak naprawdę był on jednak Uzbekiem. Po ostatnim zamachu z udziałem ciężarówki w Sztokholmie, to Uzbek z nieukrywaną satysfakcją miał powiedzieć: Rozjechałem niewiernych!

 

Słabo wynagradzani, pracujący w Rosji młodzi mężczyźni z Uzbekistanu stają się łatwym łupem dla odpowiedzialnych za werbunek z ISIS.

 

Choć w regionie Azji Środkowej na głównego „dostawcę” terroru do Europy wyrasta Uzbekistan, nie należy zapominać o bojownikach z Kazachstanu, Kirgizji, Turkmenistanu i Tadżykistanu. Według ostatnich danych, z każdego z tych krajów po stronie ISIS walczy lub walczyło nawet do 5 tysięcy osób.

 

Organizacja „Islamski Ruch Uzbekistanu” (IRU) działa od lat 90. Uznawana jest za jedną z najbardziej ekstremistycznych ugrupowań w Azji Środkowej. Początkowo IRU walczyła z despotą Karimowem, korupcją i samowolą władz i nie wykazywała zainteresowania tzw. globalnym dżihadem. Jednak w roku 2015 organizacja przysięgła wierność tzw. Państwu Islamskiemu.

 

IRU od pewnego czasu dokładniej przyglądają się niemieckie służby. Tamtejszy wywiad informował m.in., że „IRU posiada sieć informacyjno-werbunkową w wielu krajach Europy, a w samych Niemczech organizacji udało się zwerbować kilkunastu salafitów. To oni w internecie, po niemiecku, wzywali do podjęcia walki zbrojnej”.

 

ChS

Źródło „Suddeutsche Zeitung”


DATA: 2017-04-18 07:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

fanatyzm religijny... Porażka.
ponad 3 lata temu / Batory
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.