DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Utrecht: Uratowano dwa kościoły przed zamknięciem i desakralizacją

Utrecht: Uratowano dwa kościoły przed zamknięciem i desakralizacją
Kościół św. Augustyna, fot. Henk Monster/Wikipedia

Dobre wieści płyną z Holandii. W Utrechcie, w którym realizowany jest plan zamykania katolickich świątyń, udało się uratować kościół św. Augustyna oraz katedrę św. Katarzyny. To zasługa zdecydowanej postawy świeckich katolików oraz zaangażowania kard. Willema Eijka - informuje adoptkhol.blogspot.com.

 

Utrecht to najstarsza stolica biskupia Holandii. Dziś jest miejscem wyjątkowo szybkiej ekspansji islamu. To właśnie tam radni zdecydowali niedawno o wycofaniu się z promocjii dzieła Caravaggia ze względu na jego chrześcijański charakter - władze tłumaczyły, że mogłoby to urazić muzułmanów.

 

W Utrechcie trwa proces sprzedaży i desakralizacji kościołów. Kościół św. Antoniego z Padwy jest dziś w rękach fundacji Stadsklooster i służy promowaniu bliżej nieokreślonej „duchowości humanistycznej”; kościół św. Willibrorda - Apostoła Holandii! - uratowało w ostatniej chwili Bractwo św. Piusa X (w świątyni po desakralizacji miała być prezentowana między innymi homoseksualna sztuka). Wszystko wskazuje na to, że będzie coraz trudniej - według szacunków kard. Willema Eijka za 10 lat w całej diecezji Utrechtu funkcjonować będzie zaledwie od 10 do 15 kościołów.

 

Przyczyna jest prosta: wiernych jest tak mało, że brakuje finansów na utrzymanie świątyń. To efekt niezwykle brutalnej laicyzacji, jaką przeszło holenderskie społeczeństwo.

 

Jeszcze w 1970 roku 40 proc. ludności Holandii było członkami Kościoła katolickiego; dziś ten odsetek spadł do 21 procent. W przytłaczającej większości są to zresztą katolicy nominalni. Badania z roku 2010 wykazały, że co niedzielę do kościoła chodzi zaledwie 1 proc. mieszkańców Holandii. To tylko 172 tysiące osób - w ponad 17-milionowym kraju! Już nawet formalnie większość (51 proc.) Holendrów to ateiści.

 

W tej dramatycznej sytuacji napawa radością fakt uratowania przed desakralizacją dwóch utrechckich świątyń.

 

Zgodnie z pierwotnymi planami zarządu katolickich parafii w tym mieście zamknięta miała zostać katedra św. Katarzyny. Wszczęto rozmowy na temat sprzedaży świątyni do Muzeum Konwentu Katarzyny, będącego częścią tego samego średniowiecznego kompleksu, co katedra. Arcybiskup Eijk miał przenieść się do niewielkiego kościoła św. Augustyna przy ul. Oudegracht. Jak tłumaczyła rada parafialna, z perspektywy ekonomicznej nie jest możliwe utrzymanie dwóch kościołów położonych w centrum miasta. Decyzja wzbudziła jednak duży opór – nie tylko wśród samych Holenderów, ale także wśród Polonii.

 

W efekcie kard. Eijk zabronił sprzedaży katedry; wówczas rada parafii zaproponowała ostateczne zamknięcie kościoła św. Augustyna. Ostateczne – bo świątynię zamknięto tymczasowo w roku 2016, po tym, jak ze stropu oderwał się duży kawał tynku. Przeciwko propozycji rady parafialnej wystąpili wierni związani ze św. Augustynem; jak przekonywali, są wystarczające środki finansowe, by go uratować, a świątynia pełni w Utrechcie bardzo ważną rolę.

 

Po długich debatach zdecydowano, że obie świątynie pozostaną otwarte; katedra będzie siedzibą arcybiskupa, a kościół św. Augustyna przejdzie remont. Zaznaczono przy tym, że nie oznacza to bynajmniej wycofania się z planów zamykania innych kościołów. Jak w praktyce będzie wyglądała realizacja tych zamierzeń, zależy nie tylko od Holendrów – ale także od Polaków. Potrzeba zarówno modlitwy, jak i materialnego wsparcia holenderskiego katolicyzmu.

 

Pach

Źródła:  adoptkhol.blogspot.com, trouw.nl

 

Czytaj także:

 

Kard. Eijk: przyjmowanie Komunii Świętej i stosowanie antykoncepcji? To się wyklucza!

 

Szatańska rewolucja przeciwko Kościołowi i cywilizacji chrześcijańskiej trwa


DATA: 2019-05-22 11:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

brawo - b. się ciesze z tej informacji Polacy w Europie jak widać są bardzo potrzebnie wszędzie, Polacy wierzący - oczywiście. pozdr
4 miesiące temu / brawo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.