DZIŚ JEST:   21   LUTY   2020 r.

Najświętszego Oblicza Jezusa
Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 

Ustawa 447 stoi w miejscu. USA chcą najpierw załatwić z Polską interesy gazowe i militarne

Ustawa 447 stoi w miejscu. USA chcą najpierw załatwić z Polską interesy gazowe i militarne
Fot. Pixabay, YouTube/Netflix
#USTAWA 447    #447    #JUST ACT    #DO RZECZY    #MIENIE BEZSPADKOWE    #ŻYDZI    #USA    #POLSKA    #DYPLOMACJA    #GAZ ZIEMNY    #MILITARIA

„Tarcia różnych grup interesów w USA powodują, że do dziś nie pojawił się raport o stanie restytucji mienia pożydowskiego w Europie, do którego przygotowania zobowiązany został amerykański Departament Stanu”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Marcin Makowski.

 

Jak przypomina Marcin Makowski „JUST ACT 447 nakłada na Kongres USA obowiązek sporządzenia jednorazowego raportu dotyczącego postępu w restytucji mienia pożydowskiego w Europie oraz wskazania możliwości prawnych w celu osiągnięcia postulatów jego odzyskania. Następnie Departament Stanu, poprzez coroczne mniej szczegółowe raporty ambasadorów, powinien powrócić do obecnego stanu rzeczy, czyli przesłania resume z zakresu przestrzegania praw Amerykanów pochodzenia żydowskiego w obrębie kompetencji danej placówki dyplomatycznej”.

 

W całej sprawie najciekawszym wydaje się być fakt, że wspomniany wyżej dokument dotyczący tzw. mienia bezspadkowego, którego sporządzenie wynika z zapisów ustawy JUST ACT 447 miał zostać opublikowany w listopadzie 2019 roku. Jak ustalił tygodnik „Do Rzeczy”, ze względu na „złożoną grę polityczną z interesami wojskowymi i energetycznymi w tle” raport ujrzy światło dzienne dopiero w pierwszym kwartale 2020 roku.

 

Faktycznie był deadline w listopadzie. Nie znam przyczyn opóźnienia i nie były one nam podawane ani sugerowane. Trzeba pamiętać, że podobnych raportów Amerykanie przygotowują wiele na różne tematy i pewnie nieraz się spóźniają. Ten nie dotyczy Polski, tylko ponad 40 krajów. Nikt jakoś tego nie przyjmuje do wiadomości i wszyscy tak się zachowują, jakby to był raport o Polsce. Z wewnętrznego dokumentu amerykańskiego, który w żaden sposób nas nie wiąże, robi się aferę – wskazuje w rozmowie z „Do Rzeczy” jeden z wysokich rangą pracowników polskiego MSZ.

 

Z czego może wynikać opóźnienie w publikacji amerykańskiego raportu. Według Marcina Makowskiego, który powołuje się na informatorów związanych z polską dyplomacją jest to efekt konfliktu między lobby restytucyjnym w USA, a lobby militarnym, wywiadowczym i energetycznym.

 

„To właśnie interesy zbrojeniowe oraz gazowe stanowią przyczynę celowego zamrażania JUST ACT 447, aby nie wchodzić z Warszawą na kolejną linię konfliktu”, czytamy w „Do Rzeczy”.

 

I tutaj pojawiają się kluczowe pytania: Do czego faktycznie jako państwo jesteśmy zobligowani w związku z ustawą 447? Jak długo i za jaką cenę Departament Stanu USA będzie mógł zwlekać z dalszym działaniem?

 

„Bez względu na odpowiedź na te pytania, jeśli chodzi o prawny aspekt sprawy, sytuacja restytucyjna wydaje się w Polsce wyjaśniona i zabezpieczona, również umową indemnizacyjną z USA z lat 60. Wszystko będzie zatem opierać się na presji lobbingowo-dyplomatycznej. A tę trzeba dla dobra polskiej racji stanu przetrwać”, podsumowuje Marcin Makowski.

 

Źródło: tygodnik „Do Rzeczy”

TK


DATA: 2020-02-09 12:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Marcin Makowski sam sobie przeczy pisząc:"Ten nie dotyczy Polski, tylko ponad 40 krajów. Nikt jakoś tego nie przyjmuje do wiadomości i wszyscy tak się zachowują, jakby to był raport o Polsce. Ale dalej pisze:?To właśnie interesy zbrojeniowe oraz gazowe stanowią przyczynę celowego zamrażania JUST ACT 447, aby nie wchodzić z Warszawą na kolejną linię konfliktu". Czyli jednak dotyczy Polski, co więcej,można wnioskować,że ustawa dotyczy wyłącznie Polski.
10 dni temu / marek
 
słuchajcie Jacka Hogi z Ad Arma, czytajcie mjr Fiszera w NCzasie. Ktoś dba o to żeby Wojsko Polskie było jak najsłabsze żeby nie wydawać sensownie tych skromnych pieniędzy które są w budżecie MON. W tym momencie nie powstrzymalibyśmy inwazji Litwy czy Słowacji nie mówiąc o Ukrainie czy Białorusi a PIS ciągnie za wąsy ruskiego niedźwiedzia - to jest dziecinada. Myślicie że jak USA nacisną na realizację 447 to ktoś się przeciwstawi?... Amerykanie spotkają się z Putinem w Paryżu czy w Szwajcarii i powiedzą że musimy oddać Warmińsko-Mazurskie i Podlaskie Rosji bo oni i tak nie są w stanie nas obronić bo po co drażnić ich partnera rosyjskiego z którym "przypadkowa data?" już wcześniej 17.09.2009 resetowali stosunki... pamiętacie pojednanie polsko-rosyjskie 7.08.2012 na Zamku Królewskim, potem odczytane w kościołach polskich? Czy kiedykolwiek odczytano ten tekst w cerkwiach rosyjskich?
11 dni temu / Tom
 
Zakup drogich F 35 nie sprawdzonych w boju bez ofseetu kody dostępu mogą zostać wyłączone przez Amerykanów samoloty nie polecą ?M O N kupuje drogie uzbrojenie a żołnierze kończą służbę o godz 15 30 ???Wojsko powinno pełnić służbę 24 godz a nie 8 godz ,A gdzie modernizacja posiadanego sprzętu wojskowego??Dlaczego żołnierze WOT nie mają broni i podstawowego wysposażenia w domu ??gdzie bazy obrony przeciwrakietowej ??czyli jesteśmy silni zwarci gotowi gorzej niż w 1939 ??Wojska USA wycofają się do baz wojskowych w Niemczech nie będą umierać za Warszawę historia jest nauczycielką życia w 1939 Wlk Brytania I Francja dały nic nie warte papierowe gwarancje o pomocy zbrojnej ???
11 dni temu / Tomasz
 
...podaj zrodlo @Tom.
11 dni temu / Teodor...
 
Żeby kupować samoloty szturmowe trzeba mieć: obronę przeciwlotniczą, bezpieczne lotniska i uzbrojenie do tych samolotów a my nic nie mamy. Poza tym po co nam kolejne samoloty jak do F16 mamy tylko po 5 rakiet powietrze-powietrze. Te F35 nie mają być wykorzystywane przez Polskę tylko będą natychmiast przebazowane do niemiec a kto tam będzie na nich latał. Ten zakup można porównać tylko do zakupu oceanicznych krążowników podwodnych Orzeł i Sokół oraz niszczycieli oceanicznych Grom,Błyskawica,Burza Wicher przez Sanację. Zamiast jednego z tych okrętów można było mieć brygadę pancerną. Podobnie z F35 zamiast tych samolotów moglibyśmy mieć system obrony przeciwlotniczej kraju albo kilka nowych dywizji. Nie dość że nic nie będziemy mieli z tych F35 to jeszcze nie kupimy tego co nam jest naprawdę konieczne.
11 dni temu / Tom
 
@Tom. Dlaczego bezsensowny zakup?
11 dni temu / Gr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.