DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Ustalą które wpisy są „nienawistne”. Giganci komputerowi dogadali się z eurokratami

Ustalą które wpisy są „nienawistne”. Giganci komputerowi dogadali się z eurokratami
fot. sxc.hu

Cztery amerykańskie koncerny: Google, Microsoft, Twitter i Facebook właśnie podpisały nową umowę z Komisją Europejską, zobowiązując się do usuwania „nienawistnych postów” w ciągu 24 godzin od ich pojawienia się na stronach internetowych. W ten sposób zamierzają walczyć z „mową nienawiści” w sieci.


Amerykańskie koncerny od grudnia ubiegłego roku spotykały się z przedstawicielami  Komisji za zamkniętymi drzwiami, by wypracować wspólne rozwiązanie w celu zwalczania wpisów, promujących m.in. terroryzm.

Porozumienie w znacznym stopniu ograniczy wolność wypowiedzi, ponieważ same koncerny internetowe będą decydować o tym, co stanowi „mowę nienawiści”.


Dwie organizacje pozarządowe, European Digital Rights i Access Now wycofały się ze spotkań z KE. Stwierdziły, że nie zapewniono przejrzystości działania w zakresie usuwania postów. – Problem  tym, że brak kontroli sądowej w tym procesie – krótko komentowała ostatnią umowę Maryant Fernández, rzecznik Digital Rights.


Prawo unijne wymaga od państw członkowskich karania mowy, która nawołuje do nienawiści lub przemocy ze względu na rasę, religię, narodowość lub pochodzenie etniczne.


Sprawozdania Komisji z 2014 r. wskazało, że przepisy prawne w krajach UE są bardzo zróżnicowane. W Estonii na przykład, podżeganie do nienawiści jest nielegalne tylko wtedy, gdy faktycznie stanowi zagrożenie.


Komisarz Sprawiedliwości Věra Jourová wezwała państwa członkowskie do zaktualizowania i ścisłego przestrzegania przepisów dot.  mowy nienawiści, która w niektórych krajach obejmuje także zakaz krytykowania niektórych zachowań seksualnych czy negatywnego wypowiadania się na temat niektórych wyznań np. islamu.


Jourová w oświadczeniu z 31 maja stwierdziła, że do ataków terrorystycznych w  Paryżu i Brukseli mogłoby nie dojść, gdyby skutecznie walczono w Europie z mową nienawiści w internecie.


- Media społecznościowe, niestety są jednymi z narzędzi, które grupy terrorystyczne wykorzystują w celu radykalizacji młodych ludzi i szerzenia rasistowskiej nienawiści oraz przemocy - powiedziała.


Zgodnie z nową umową, cztery amerykańskie spółki będą weryfikować wpisy i najpóźniej w ciągu 24 godzin usuwać posty nienawistne, niezależnie od tego, czy są one umieszczane na serwerach europejskich, czy w innym miejscu na świecie. Mają one także współpracować z Komisją w celu „promowania przeciw-narracji".

Od czerwca Microsoft wprowadził nową politykę usuwania postów, które zachęcają do przemocy lub promują grupy, które Rada Bezpieczeństwa ONZ uzna za organizacje terrorystyczne.


Umowa pojawiła się w momencie, gdy Komisja pracuje nad przepisami, które mają uregulować zasady działania platform internetowych, takich jak Facebook i Google w Europie.


Według najnowszego raportu przejrzystości Twittera, rząd francuski przekazał od lipca do grudnia 2015 r. ponad 150 wniosków do koncernu, żądając usunięcia wybranych treści. W tym samym okresie firma otrzymała 21 podobnych wniosków z Wielkiej Brytanii i 10 od rządu niemieckiego.


W pierwszej połowie 2015 roku, Google zarejestrowało 20 wniosków z Włoch w celu usunięcia nienawistnych postów, 9 z Niemiec i 1 z Grecji.


Na początku maja kilku byłych pracowników Facebooka potwierdziło, że firma stale tłumiła wiadomości konserwatywne, nie dopuszczając je do działu "trendy news", mimo że cieszyły się one ogromną popularnością.

Pracownicy koncernu przyznali, że poinstruowano ich, aby czasem wstawiać teksty do sekcji "trendy", które nie uzyskały wystarczającej uwagi. Koncern rzekomo posiada „czarną listę" tematów, które nie mają prawa pojawić się w dziele najpopularniejszych materiałów.


Większość pracowników Facebooka odpowiedzialnych za zamieszczanie popularnych treści, to młodzi absolwenci Ivy League, sympatycy lewicowych ugrupowań. Ma to istotny wpływ na umniejszanie znaczenia konserwatywnych newsów.


Z powodu cenzury konserwatywnych wiadomości przedstawiciele zarządu Facbooka mają jeszcze w tym miesiącu składać wyjaśnienia w senackiej komisji handlowej, sprawującej władzę nad mediami.


Szef Facebooka ogłosił także, że spotka się z konserwatywnymi politykami i przywódcami, aby wysłuchać ich skarg i rozwiać wszelkie wątpliwości co do polityki informacyjnej swojej firmy.Źródło: euractiv.com., CNA, AS.

DATA: 2016-06-01 16:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozczarowany, a skąd! Liczę na opinie tych, którzy są zarówno tutaj dłużej, jak i dłużej są katolikami "z praktyki". A gdzie szukać odpowiedzi, jak nie na jednym z bardziej wiernych Tradycji Portali internetowych? Od biskupów słyszy się o mowie nienawiści, że to wymysł lewactwa i politpoprawność, stąd moje pytanie. A że jedni mówią, że nie przestrzegać, bo to złe i że tolerancja to dzieło szatana do tego "śmierć wrogom ojczyzny" (katolicy z ONR), a drudzy (w tym papież) "miłujcie nieprzyjaciół waszych", to bardzo się nasza katolicka praktyka rozjeżdża. A myślę, że problem jest, skoro młodzi patrioci opisują na portalach społecznościowych, jak robić mydło z terrorystów w byłych niemieckich obozach koncentracyjnych. Co do lewactwa w koncernach, to pragnę przypomnieć, że działają w nich kapitaliści, czyli liberałowie. Nie nazywajmy diabłem tego, co takie złe nie jest, bo się to jeszcze zemści. Dziękuję uprzejmie za Twój głos. Mam nadzieję, że ktoś się jeszcze wypowi
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Szykuje się cenzura na masową skalę treści konserwatywnych, mam nadzieję że przyczyni się to do drastycznych spadków zysków przez Google, Microsoft, Twitter i Facebook, które miały już epizody cenzorskie.
ponad 4 lata temu / Ted
 
Wolnościowiec, Ty chyba liczysz na "falę nienawiści" która spadnie na Ciebie ze strony "narodowo-katolickiej młodzieży" za popieranie antywolnościowego pomysłu :) Odpowiadając na Twoje ostatnie pytanie: katolik powinien żyć w prawdzie, w tym upominać błądzących bliźnich, ale bez BEZPODSTAWNEGO obrażania ich. To oczywiście ideał do którego należy dążyć, praktyka jak wiadomo jest często odległa od ideału. Gdyby "mowa nienawiści" była zdefiniowana zgodnie z tradycyjnym znaczeniem słowa "nienawiść", to opcja cenzury faktycznie miałaby zaletę ograniczenia rozprzestrzeniania się zła. Problem polega na tym, że lewactwo zarządzające wymienionymi koncernami medialnymi, definiuje nienawiść jako "wypowiadanie wszelkich nielewackich poglądów". I gdzie byś głosił swe idee wolnościowe? :)
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 
A może to dobrze? Nie będzie fali nienawiści, tak bardzo niezgodnej z nauką Chrystusa; ludzie przestaną się wyzywać, "skazywać na śmierć" (bardzo popularne wśród narodowo-katolickiej młodzieży) itp. Co Państwo o tym myślą? Bo albo w tym kierunku iść, albo przestać przestrzegać politpoprawności i jeżeli ktoś wygaduje lub wypisuje idiotyzmy, to wyzwać go publicznie od idiotów i sprawa załatwiona. Jak lepiej? Nie obrażać innych, czy mówić prawdę - nawet gdy oznacza to słowne skrzywdzenie drugiej osoby? Co jest katolickie?
ponad 4 lata temu / Wolnościowiec
 
Oto Europa jak z Orwella. Tak działa nowoczesny socjalizm - podatki, cenzura, brak praw obywatelskich. A warto przypomnieć, że w Polsce wydano bardzo wartościową książkę "Socjalizm i komunizm potępione przez Papieży", obecnie praktycznie niedostępną, bo "wycofano ją ze sprzedaży".
ponad 4 lata temu / obywatel
 
Słuszny krotk - to początek końca tzw. "gigantów". Podobnie jak wcześniej dogadali sie z komunistami z Chin i Korei Pn., teraz dogatali sie z komunistami z UE. Osobiście już dawno pokasowałem konta u "gigantów", a jesli się inaczej nie da to podaję totalną fikcję i zakładam jakies bzdurne, jednorazowe konta mailowe :-)
ponad 4 lata temu / [email protected]
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.