DZIŚ JEST:   07   KWIETNIA   2020 r.

Św. Jana Chrzciciela de la Salle
 
 
 
 

USA zablokowały rezolucję chroniącą Palestyńczyków w Strefie Gazy

USA zablokowały rezolucję chroniącą Palestyńczyków w Strefie Gazy
REUTERS/Mike Segar

Stany Zjednoczone zablokowały propozycję rezolucji na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, która miała chronić Palestyńczyków mieszkających w Strefie Gazy. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley stwierdziła, że dokument niedokładnie opisuje tragiczne zdarzenia, które miały miejsce w maju, dlatego jest zmuszona zgłosić weto.

 

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyjęła projektu rezolucji traktującego o bezpieczeństwie Palestyńczyków zamieszkujących Strefę Gazy. Projekt został przedstawiony przez Kuwejt i miał na celu chronić ludność, która cierpi w wyniku konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyną. W projekcie rezolucji podkreślono, że siły Izraela są odpowiedzialne za zabicie kilkudziesięciu palestyńskich demonstrantów.

 

Projekt rezolucji zaproponowanej przez Kuwejt uzyskał poparcie 10 państw, ale Stany Zjednoczone zawetowały tekst, w którym zabrakło informacji o Hamasie. Od głosu wstrzymali się przedstawiciele czterech krajów, w tym Polski. Regulamin Rady Bezpieczeństwa ONZ mówi wprost, że jeżeli choćby jeden z pięciu stałych członków zagłosuje przeciwko uchwaleniu rezolucji, dokument nie może zostać przyjęty.

 

W ubiegłym miesiącu ONZ wielokrotnie nawoływała do zachowania spokoju wzdłuż granicy Strefy Gazy, gdzie setki tysięcy Palestyńczyków uczestniczyło w „Wielkim Marszu Powrotu”. W kulminacyjnym momencie protestów, co najmniej 60 Palestyńczyków zostało zabitych przez Izraelskie siły bezpieczeństwa. Palestyńczycy protestowali przeciwko uznaniu przez USA Jerozolimy za stolicę Izraela.

 

Specjalny Koordynator ONZ ds. Procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie, Nickolay Mladenov, powiedział w tym czasie, że „Izrael ma obowiązek skalibrować użycie siły, aby nie używać siły śmiertelnej”. Mladenov wezwał także Hamas, ekstremistyczną grupę bojową, która kontroluje Strefę Gazy, aby nie wykorzystywał protestów jako pretekstu do przeprowadzania brutalnych ataków na granicy i prowokowania sił izraelskich.

 

Wynik głosowania skomentowała ambasador USA przy ONZ Nikki Haley. Podkreśliła przy tym, że dużą winę za sytuację w Strefie Gazy ponosi właśnie Hamas. „Warunkiem wstępnym pokoju jest uznanie rzeczywistości. Hamas jest główną przeszkodą dla pokoju. Odpowiadają za Gazę i wykorzystują swoje zasoby nie po to, aby pomóc mieszkańcom Gazy, ale uczestniczą w wojnie przeciwko Izraelowi” – powiedziała Haley.

 

Natychmiast po amerykańskim weto, Mansour Ayyad Al-Otaibi, stały przedstawiciel Kuwejtu przy ONZ powiedział, że nieudana rezolucja została złożona w imieniu krajów arabskich i została wsparta przez Organizację Współpracy Islamskiej (OIC) na szczycie w Stambule. „Ubolewamy nad tym, że Rada nie przyjęła rezolucji, która przewiduje, że Palestyńczykom należy zapewnić ochronę” – tłumaczył Al-Otaibi.

 

 

Źródło: UN News

WMa

 


DATA: 2018-06-02 11:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Megi: Tak się składa, że Palestyńczycy są potomkami Abrahama i Sary (a nie Hagar). Hagar zrodziła Ismaila, który dał początek Arabom a nie Palestyńczykom. Obecni Izraelczycy nie mają nic wspólnego z Judejczykami Abrahama. Pochodzą od Chazarów, którzy przechrzcili się na judaizm.
ponad 1 rok temu / Niktoś
 
Tej okupacji niesprawiedliwosci nie zmieni slowem czy grozbami, a gazem trujacym.
ponad 1 rok temu / Bartek
 
Ciekawe czy USA postąpi podobnie wobec Polski kiedy przyjdzie "metafizycznym holokaustnikom" łupić Ukrainę i Polskę. Jankeskie dziadowstwo, zbyt dobrze ich znam by mieć złudzenia co do ich "dobrych intencji" w walce o pokój.
ponad 1 rok temu / Krzysiek
 
Podziękuj swojemu Trumpowi to jego decyzja
ponad 1 rok temu / CO tak omijacie osobę Donalda Trumpa
 
Czyli domagasz się prawa do wywalczenia przez Żydów państwa, w którym obecnie jest Szczecin i Wrocław? Więc napisz to prosto z mostu, a nie jak zwykle coś chachmęcisz.
ponad 1 rok temu / do SEc
 
@PK "Uzbrojeni w noże (...) wypuszczali płonące latawce". Czy osoba "PK" czyta to, co pisze?
ponad 1 rok temu / wwm
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.