DZIŚ JEST:   27   MAJA   2019 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

USA szantażują Polskę? Chodzi o dostęp do archiwów IPN dotyczących Holocaustu

USA szantażują Polskę? Chodzi o dostęp do archiwów IPN dotyczących Holocaustu
fot. FB/Instytut Pamięci Narodowej

„Sztywne stanowisko USA utrudnia zakończenie negocjacji w sprawie dostępu do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej” – informuje w czwartkowym wydaniu „Dziennik Gazeta Prawna”. Sprawa dotyczy rozmów między US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie wspieranego przez ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher a Instytutem Pamięci Narodowej w kwestii dostępu Amerykanów do polskich archiwów dotyczących Zagłady europejskich Żydów.

 

W całej sprawie chodzi o aneks do polsko-amerykańskiej umowy z 2011 roku o wymianie archiwów. Zapisy dokumentu zakładały, że archiwa będą wymieniane w stosunku jeden do jednego: za jedną cyfrową kopię z Polski US Holocaust Memorial Museum przekazywałoby nam jedną kopię z własnych zasobów. Problem pojawił się, gdy w amerykańskich archiwach skończyły się dokumenty, które mogły interesować IPN.

 

Zupełnie inna sytuacja jest po stronie USA – Amerykanie wciąż chcą pozyskać od Polski materiały dotyczące Holokaustu i zbrodni popełnionych przez Niemców na Żydach. Chodzi o około 300 tys. kopii rocznie, które IPN miałby sporządzać na swój koszt. IPN nie jest w stanie spełnić życzenia z przyczyn kadrowych i technicznych.

 

Wtorkowe rozmowy na ten temat, w których brała udział Georgette Mosbacher,  zakończyły się fiaskiem. „Gdyby IPN spełnił oczekiwania strony amerykańskiej, groziłby mu paraliż. Kolejna tura rozmów jest planowana w ciągu dwóch miesięcy”, czytamy na łamach gazety.

 

Dziennik, powołując się na osoby znające kulisy tych rozmów, informuje, że Amerykanie stawiają Polakom wygórowane żądania. To jednak nie wszystko – według związanych z IPN anonimowych rozmówców „Dziennika Gazety Prawnej” przedstawiciele USA szantażują polskie władze i straszą sankcjami, jakie mogą uruchomić pod adresem Polski, jeśli ich roszczenia nie zostaną spełnione.

 

Od początku straszono nas interwencją ambasady. We wtorek tę zapowiedź zrealizowano – powiedziało gazecie „źródło w IPN”. Interwencja pani Mosbacher to tylko zapowiedź ewentualnych konsekwencji. Według Rafała Dudkiewicza z Polskiego Radia 24 w rozmowach o archiwach „padają groźby, że nie powstanie Fort Trump, jeśli pewna pula archiwów nie zostanie przekazana do USA”.

 

Gazeta przypomina, że w negocjacjach póki co nie pojawił się ani wątek restytucji mienia żydowskiego, ani też amerykańskiej ustawy Just Act przyjętej przez Kongres USA w maju 2018 roku. Zobowiązują one amerykańską dyplomację do wspierania działań na rzecz odzyskania przedwojennego majątku żydowskiego, przejętego „podczas Holokaustu lub w czasach rządów komunistycznych”. Zgodnie z ustawą Departament Stanu ma czas do 9 listopada, by sporządzić raport o tym, jak wygląda stan prawny i praktyka zwrotu mienia.

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK


DATA: 2019-02-07 13:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

najgorsza ambasador
3 miesiące temu / LILIA
 
Coraz bardziej mnie wkurzają wypowiedzi pani ambasador i stawianie jakichkolwiek warunków!Czy nie czas ten temat nagłośnić? Ta pani chyba pomyliła swoją funkcję w Polsce.
3 miesiące temu / Matka Polka
 
Że niby co- nie powstanie "fort trump"? No to trudno! Przynajmniej nikt nam do zupy nie będzie zaglądać zbyt natrętnie. Amerykanie blefują, jak zwykle. To im zależy na obecności w PL bardziej niż nam. Taka jest prawda. Nie ustępować na krok!
3 miesiące temu / eszet33
 
Z całym szacunkiem, ale jeżeli mamy stać w prawdzie to wszystkie archiwa powinny być ogólnodostępne, zwłaszcza Aneks do Raportu WSI. Dopiero by klapki opadły, gdybyśmy się dowiedzieli ilu w naszej obecnej pseudo klasy politycznej jest umoczonych we współpracę w komunistami. Nie wystarczają mi słowa Dudy i Kaczyńskiego, że oni ten raport widzieli i nic ciekawego tam nie ma. Bujda na resorach !!! Nie mówiąc już o tym, że mają się za lepszych oceniając i reglamentując prawdę tzn. czego Polacy powinni się dowiedzieć, a czego nie.
3 miesiące temu / V73
 
A gdzie,suwerenność Polski? Wstać z kolan!
3 miesiące temu / Zbigniew
 
Co Amerykanie ćwiczyli zaraz po przyjeździe do Polski? Ćwiczyli ewakuację do Niemiec. Antoni Macierewicz Wam nie powiedział? Zaprosił ich i nie powiedział?
3 miesiące temu / to
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65986"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.