DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

USA: urzędowa blokada Najświętszej Ofiary. Powodem „zdrowie publiczne”

USA: urzędowa blokada Najświętszej Ofiary. Powodem „zdrowie publiczne”
źródło: pixabay.com

Urzędnicy w hrabstwie Howard w amerykańskim stanie Maryland pozwolili na otwarcie kościołów, ale zabronili podczas liturgii spożywać komukolwiek Komunii świętej, co w istocie dla katolików oznacza zakaz celebracji Mszy św. Władze powołują się na zasady zdrowia publicznego dla miejsc kultu zakazujące dystrybucji i konsumpcji jakichkolwiek pokarmów lub napojów w ramach nabożeństwa.

 

Według wprowadzanych w życie przepisów pozwalających na wznowienie działalności przedsiębiorstw, a także na otwarcie kościołów nie wzięto najwyraźniej pod uwagę, że integralnym elementem Eucharystii jest spożywania konsekrowanych hostii, przynajmniej przez celebransa. Uznanie tego czynnością bezprawną skutecznie blokuje odprawianie jakiejkolwiek Mszy św. – zauważa amerykańska agencja katolicka CNA, która zaznacza jednocześnie, że wytyczne te mogą naruszać prawo do swobodnego wykonywania praktyk religijnych, co gwarantuje konstytucyjna Pierwsza Poprawka.

 

Zarządzenie urzędników ogranicza liczbę uczestników liturgii do 10 osób w pomieszczeniach i do 250 na zewnątrz. Modlący się muszą zachowywać między sobą odległość, nosić maski, nie wolno im przekazywać znaku pokoju poprzez uścisk dłoni. Zabronione jest także zbieranie ofiar na tacę. Przepisy mówią, że „śpiew jest dozwolony, ale nie zalecany”.

 

Archidiecezja Baltimore, której terytorium obejmuje hrabstwo Howard, ogłosiła 27 maja własne plany ponownego otwarcia świątyń. Niektóre z tych wytycznych są podobne zarządzeń hrabstwa Howard, jednak nie ma w nich mowy o „zakazie dystrybucji żywności lub napojów przed, po lub podczas Mszy św.”. Mówi się tylko o konieczności przestrzegania odległości w kolejce do Komunii świętej, zachęca się także do przyjmowania jej na rękę. Nie ma mowy o innych ograniczeń w przyjmowaniu Komunii, poza tymi, które wynikają z zasad prawa kanonicznego.

 

W pierwszej fazie planu ponownego otwarcia archidiecezji, który obecnie obowiązuje, kościoły pozostają otwarte na prywatną modlitwę, ale Msza św. jest odprawiana bez udziału wiernych. W fazie drugiej, która ma się rozpocząć na niektórych obszarach w weekend, 30-31 maja, wierni będą mogli wypełnić świątynię w jednej trzeciej miejsc siedzących, pod warunkiem, że lokalne ograniczenia pozwalają na udział ponad 10 osób na Mszy św.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2020-05-28 14:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dobrze napisane.Mysle ze gdyby nie bylo Novus Ordo to by nie bylo wogole tego calego cyrku a ze novus Ordo mozna zmieniac i kreowac niemalze w nieskonczonosc to mamy to co mamy.kiedys odejsc do Pana Boga po Komunii Swietej to byla wielka laska dzisiaj ludzie maski i rekawiczki pozakladali i wode swiecona powylewali byle katarku nie dostac.Slepota totalna manifest niedowiarstwa i triumf zglupialego od swiata rozumu.Nie wiem jak to inaczej nazwac.To jest przykro patrzec jak ksiadz nawet reki nie chce podac tylko sie usmiecha by sie tam bron Boze cos nie przykleilo.Jakbym kichnal to by sie chyba w plynie dezyfenkujacym kompal?
1 miesiąc temu / @t
 
Też mają "zdrowie publiczne" - podobnie jak za Gowina, Glińskiego i in. Piękną Polszczyznę zastapił: 1/ kult publiczny,2/przestrzeń publiczna, 3/modlitwy publiczne, 4/publiczne działanie Chrystusa, 5/liturgia publiczna, 6/sprawiedliwość publiczna,7/zdrowie publiczne,8/pieniądze publiczne, 9/działalność publiczna,10/propozycje publiczne,11/ media publiczne, 12/wo publiczne, 13/gmach użyteczności publicznej..i in. Czy Młode Pokolenie jest w dobrych rękach ,może być dumne z dziadków,rodziców??
1 miesiąc temu / Josh
 
Biblia ukazuje obraz Boga w wymiarze relacji. Rzeczywistość stworzona - czytamy w "Deus caritas est" - pochodzi od Boga i jest Mu droga i chciana. Ukazany obraz Boga i człowieka w relacji swój radykalny wymiar spełnia w osobie Jezusa Chrystusa,który stawszy się człowiekiem godzi sprawiedliwość z miłosierdziem. Ciągły proces "oczyszczania ludzkiego rozumu" domaga się ze strony człowieka rozpoznania tego co słuszne i sprawiedliwe. Szacunek dla sfery Sacrum i respektowanie prawidłowej hierarchii wartości w życiu społecznym i indywidualnym to podstawowy wymóg przyzwoitości, nie dotyczy on tylko ludzi wierzących, gdyż twórce można poznać po jego dziełach i nikt nie będzie miał "wymówki".
1 miesiąc temu / t
 
No to zaserwowano Polakom ? przy ich niezrozumiałej bierności ? kolejną drwinę z Pana Boga! Wg premiera i jego ministra obaj wzorcowi katolicy: wychodzimy z domu bez maseczki - wchodzimy do Kościoła ? nakładamy maseczkę, bo od żywego Chrystusa w Hostii możemy się zarazić zarazą. No, takiej obrazy Najświętszego Sakramentu, to jeszcze nie było na ziemiach polskich od przeszło 1000 lat. Oczywiście, gdy wychodzimy z Kościoła to wg. premiera i jego pobożnego ministra od Marki Teresy zdejmujemy maseczkę, bo na zewnątrz Chrystus już nas nie zarazi. Nie chcę być tu jakimś prorokiem, ale to może się fatalnie skończyć dla nas wszystkich. Bóg nie pozwoli z Siebie drwić! Zapamiętajcie to jedno: Bóg nie pozwoli z Siebie drwić!!! Zacznijcie modły przebłagalne i proście Pannę Maryję, aby powstrzymała karzącą rękę Boga. Tu stosowny przykład takiego zachowania z niedalekiej historii zaczerpnięty z książki ?Talmud o gojach a kwestia żydowska w Polsce? ks. dr Stanisława Trzeciaka:
1 miesiąc temu / panMarek
 
Przymiarki do 3.5 roku
1 miesiąc temu / Nick
 
tak chce najwierniejszy sojusznik USA
1 miesiąc temu / olek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.