DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

USA: republikanie chcą ograniczyć chińskie wpływy w Hollywood

USA: republikanie chcą ograniczyć chińskie wpływy w Hollywood
fot. Thomas Wolf, www.foto-tw.de [CC BY-SA 3.0 de (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/de/deed.en)], via Wikimedia Commons

Jeden z najważniejszych senatorów Partii Republikańskiej, Ted Cruz wyszedł z inicjatywą ograniczania chińskiej cenzury w hollywoodzkich projektach filmowych. Projekt ustawy nosi nazwę SCRIPT Act (The Stopping Censorship, Restoring Integrity, Protecting Talkies Act) – pisze na łamach „wPolityce” Grzegorz Górny.

 

„Amerykańscy politycy wiedzą, co to jest soft power i jaką rolę w wojnie kulturowej odgrywa dziś Hollywood. Postanowili więc zareagować’ – zauważa publicysta. „Wiele osób może być zdziwionych: jaka cenzura chińska w Hollywood? O co chodzi?” – pyta.

 

Dowodów na chińską ingerencję w produkcje najpopularniejszego konglomeratu filmowego świata jest aż nadto. Czasami dochodzi do premiery dwóch wersji dzieła; jednej przeznaczonej na rynek Zachodni i drugiej – ocenzurowanej – do Kraju Środka. Niekiedy, jak w przypadku produkcji „World War Z”, „Top Gun. Maverick”, „Czerwony świt”, „Piksele”, czy „Doktor Strange”, dochodzi do wyprodukowania jednej, ocenzurowanej wersji.

Dlaczego? W Chinach znajduje się też najwięcej kin na świecie, a „wyświetlane tam filmy zarabiają rocznie aż 9 bilionów dolarów, czyli prawie tyle samo co na rynku północnoamerykańskim. Jest więc o co się bić” – zaznacza Górny. Nie dziwi więc ingerencja instytucji komunistycznego państwa w produkcje serwowane milionom obywateli. Zabiegi polegają np. na wycinaniu fragmentów z Tybetem, przedstawiających Chiny w złym świetle, czy Chińczyków jako czarne charaktery.

 

Z pomysłem ukrócenia procederu wyszedł senator Ted Cruz. - Hollywood zbyt długo współuczestniczyło w chińskiej cenzurze i propagandzie w imię większych zysków – przekonuje reprezentant Republikanów.

 

„Na czym polega propozycja Cruza? Otóż oblicza się, że po roku 1917 w Hollywood nakręcono ponad 800 filmów (w tym wiele superprodukcji) dzięki pomocy Departamentu Stanu, który zezwalał filmowcom na dostęp do baz wojskowych, użyczanie sprzętu wojskowego czy konsultacje z ekspertami Pentagonu. Projekt nowej ustawy przewiduje, że studia producenckie, które dokonały zmian w swoich filmach, by spełnić żądania Chińczyków, nie będą mogły korzystać z pomocy amerykańskiej armii” – wyjaśnia Grzegorz Górny i cytuje słowa amerykańskiego senatora:

 

- SCRIPT Act będzie jak przebudzenie, które zmusi hollywoodzkie studia do wyboru między potrzebną im pomocą ze strony rządu amerykańskiego a dolarami potrzebnymi z Chin.

 

Źródło: wpolityce.pl

PR

Czytaj także:




DATA: 2020-05-18 11:35
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nacja, która przez dziesięciolecia miała monopol na propagandę w Hollywood poczuła się zagrożona?
7 miesięcy temu / Stasiu
 
Przyznajmy uczciwie, że chińska cenzura m. in. nie dopuszcza propagandy dewiacji seksualnych. Dlatego jak dotąd w filmach Marvela nie było homosiów. Jeżeli walka z cenzurą ma polegać na wtłaczaniu propagandy LGTB wszędzie gdzie się tylko da, to wyjątkowo bliżej mi do komuchów, niż Amerykanów.
7 miesięcy temu / Maciek O.
 
Niestety amerykanie wspierają w ten sposób państwo środka w myśl tego że pieniądz dobrem najwyższym. Gdyby nie cenzura w bloku komunistycznym całkiem możliwe że ten dawny komunizm skonczylby się szybciej. A może poprostu także na tym polu przegrywają rywalizację.
7 miesięcy temu / pro
 
Czas na zamknięcie Instytutów Konfucjusza w Polsce.
7 miesięcy temu / Mariusz
 
Innymi słowy Amerykanie są niezadowoleni, że Chińczycy nie chcą pokazywać amerykanskiej, antychińskiej propagnady u siebie w kraju...
7 miesięcy temu / Pmp
 
Niech lepiej się wezmą za tęczową cenzurę w Hollywood
8 miesięcy temu / Kolo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.