DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

USA: powszechna negacja nauczania Kościoła w sprawie wspólnego życia par bez ślubu

USA: powszechna negacja nauczania Kościoła w sprawie wspólnego życia par bez ślubu
Fot. Pixabay

W Stanach Zjednoczonych prawie trzy czwarte osób uważających się za katolików nie akceptuje nauczania moralnego Kościoła dotyczącego związków niesakramentalnych. Nie widzą oni nic złego w zamieszkiwaniu pod jednym dachem par bez ślubu.

 

Opublikowane 6 listopada badanie przeprowadzone przez Pew Research Center wskazuje, że Amerykanie powszechnie akceptują niezamężne pary żyjące razem, nawet jeśli te nie planują małżeństwa. Ponadto instytut podaje, iż maleje odsetek osób dorosłych decydujących się na zawarcie ślubu. Rośnie jednak liczba osób wybierających wspólne życie bez sakramentu małżeństwa, czyli permanentne trwanie w grzechu ciężkim.

 

Tylko 14 procent ankietowanych osób dorosłych nie akceptuje wspólnego zamieszkiwania pod jednym dachem par bez ślubu. 16 proc. stwierdziło, że zgodziłoby się na wspólne zamieszkanie tylko wtedy, gdyby towarzyszyły mu plany dotyczące ślubu.

 

Ponad dwie trzecie pytanych osób uznaje za dopuszczalne aby pary niezamężne mieszkały razem, nawet jeśli nie mają żadnych planów dotyczących ślubu.

 

W 2002 roku National Survey of Family Growth wykazał, że podczas gdy 54 procent dorosłych w wieku od 18 do 44 lat mieszkało ze swoim partnerem/partnerką, to 60 procent z nich wcześniej pozostawało w związku małżeńskim. Do 2017 r. liczba dorosłych, którzy kiedykolwiek zawarli małżeństwo spadła do połowy a liczba dorosłych, którzy mieszkali razem wzrosła do 54 procent.

 

Pew podał, że rasa i religia mają wpływ na to, czy dana osoba aprobuje wspólne zamieszkiwanie z partnerem bez małżeństwa. W sumie 72 proc. białych respondentów stwierdziło, że wspólne pożycie bez planu zawarcia związku małżeńskiego jest dopuszczalne, a dodatkowe 13 proc. stwierdziło, że zgodziłoby się na to bez planu zawarcia małżeństwa. Spośród respondentów czarnej ludności 23 proc. – największa grupa etniczna – stwierdziło, że nie uważają, aby wspólne zamieszkiwanie było akceptowalne. 55 proc. czarnych respondentów stwierdziło, że zgodziłoby się na wspólne mieszkanie z partnerem/partnerką bez planowania ślubu.

 

W przypadku Latynosów tylko co dziesiąty respondent stwierdził, że nie można zaakceptować wspólnego życia w cudzołóstwie. Nieco ponad jedna piąta latynoskich respondentów – 21 procent – stwierdziła, że ​​uznają wspólne zamieszkiwanie za dopuszczalne, o ile w przyszłości para miałaby się pobrać.

 

Istotna była również religia. Katolicy i biali protestanci mieli prawie identyczne wskaźniki aprobaty dla wspólnego pożycia. Badanie wykazało, że aż 74 proc. katolików i 76 proc. białych protestantów akceptuje wspólne zamieszkiwanie par bez ślubu. Liczba ta spadła do 47 proc. w przypadku czarnych protestantów.

 

90 proc. osób deklarujących, że nie są związani z żadną religią akceptuje wspólne zamieszkiwanie par, a mniej niż jedna trzecia z tej grupy stwierdziła, że ​​wierzy, iż społeczeństwo byłoby lepsze, gdyby było więcej małżeństw niż związków partnerskich.

 

Biali ewangelicy częściej niż jakakolwiek inna grupa mówili, że wierzą, iż wyższy wskaźnik małżeństw jest lepszy dla społeczeństwa.

 

Badanie wykazało również, że małżonkowie są bardziej zadowoleni ze swojego związku niż pary, zamieszkujące bez ślubu. Małżonkowie są bardziej ufni wobec siebie.

 

Badanie American Trends Panel przeprowadzono w dniach od 25 czerwca do 8 lipca. Przebadano ogółem 9 834 osób. Pew wskazuje, że margines błędu wynosi około 1,5 punktu procentowego.

Podczas Zgromadzenia Ogólnego USCCB na jesieni 2013 r. kardynał Sean O’Malley rozmawiał z Catholic News Agency o przyczynach, dla których pary coraz częściej decydują się na wspólne życie bez ślubu. Hierarcha jako jedną z przyczyn podawał niestabilność finansową – w szczególności pożyczki studenckie – oraz normy kulturowe.

 

- Obawy o małżeństwo, rezygnacja z zawierania małżeństw, spadek udziału we Mszy i katechizacja młodych katolików, to jedne z bardziej niepokojących wyzwań stojących przed katolicyzmem w USA – mówił arcybiskup Bostonu 11 listopada 2013 r. podczas walnego zgromadzenia krajowej konferencji biskupów w Baltimore.

 

Kardynał zauważył, że „cała koncepcja rodziny jest podważona przez mentalność wspólnego życia” i że te trendy społeczne mają ogromny wpływ na społeczność klasy robotniczej, „która kiedyś była kręgosłupem Kościoła”.

 

- Połowa dzieci urodzonych w tej grupie demograficznej przychodzi na świat poza związkiem małżeńskim. Te statystyki byłyby nie do pomyślenia kilka dekad temu – komentował wówczas hierarcha.

 

 

Źródło: catholicnewsagency.com.

AS

 

 

 

 


DATA: 2019-11-07 18:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Zbigniew: istnieją również rozwody. Zdecydowanie łatwiej się rozstać partnerom.
3 miesiące temu / Margeritta
 
Na kocią łapę, na kartę rowerową i na co jeszcze? Żeby bylo łatwiej porzucić "partnerkę" czy "partnera".
3 miesiące temu / Zbigniew
 
Kościół katolicki w USA przegrał.
3 miesiące temu / LMB
 
Wszystko co sobie wzięliśmy w życiu bezprawnie trzeba zwrócić. Na życie wbrew Bożym przykazaniom nikt nam nie pozwala.Sam człowiek uzurpuje sobie do tego prawo.Jest więc to swoistego rodzaju złodziejstwo, zawłaszczenie tego co się nam nie należy. Los codzienny ukradziony nie może dać szczęścia i przez to sam w sobie już jest karą! O reszcie pokuty indywidualnie zadecyduje Pan Bóg.
3 miesiące temu / Wojciech
 
ktoś tych ludzi tak prowadził
3 miesiące temu / chichot
 
łatwość porzucania to bardziej z powodów pseudo humanistycznych pomysłów ,to budowanie domów dla samotnych matek ,niewydarzeni ojcowie wiedza że nikt nie zostanie na pastwę losu
3 miesiące temu / do Zbigniew
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.