DZIŚ JEST:   04   SIERPNIA   2020 r.

Św. Jana Marii Vianneya
Św. Rajnera ze Splitu, męczennika
 
 
 
 

USA: lawinowo spada liczba chrześcijan. Przybywa ateistów, agnostyków i „wszystko-wierców”

USA: lawinowo spada liczba chrześcijan. Przybywa ateistów, agnostyków i „wszystko-wierców”
źródło: pixabay.com

„Podczas ostatniej dekady poważnie zmniejszył się odsetek obywateli USA uważających się za chrześcijan” – wynika z sondażu ośrodka Pew Research. 65 proc. badanych Amerykanów określiło siebie jako chrześcijan. To o 12 punktów procentowych mniej niż w roku 2009.

 

„Poważny spadek odsetka miał miejsce zarówno wśród chrześcijan związanych z różnymi odłamami protestantyzmu, jak i wśród katolików” – czytamy w raporcie opublikowanym przez Pew Research, renomowaną niezależną placówkę badania opinii publicznej z Waszyngtonu.

 

Obecnie 43 proc. dorosłych Amerykanów utożsamia się z którymś z wielu odłamów protestantyzmu, o 8 punktów procentowych mniej niż utożsamiało się z protestantyzmem 10 lat temu. Odsetek wiernych Kościoła Katolickiego wśród dorosłych Amerykanów spadł z 23 proc. w 2009 roku do 20 proc. obecnie.

 

Postępująca laicyzacja społeczeństwa amerykańskiego objęła nawet Latynosów, tradycyjnie utożsamianych w Stanach Zjednoczonych z Kościołem katolickim. W ciągu ostatnich 10 lat objętych badaniami Pew Research katolicy przestali stanowić większość wśród Latynosów: obecnie 47 proc. społeczności latynoskiej mieszkającej w USA identyfikuje się z katolicyzmem, podczas gdy w roku 2009 było to 54 proc.

 

Według Pew Research w ciągu ostatnich 10 lat w USA wzrósł za to odsetek ateistów z 2 do 4 proc., agnostyków - z 3 do 5 proc., a także Amerykanów, którzy twierdzą, że „nie utożsamiają się konkretnie z żadnym specyficznym wyznaniem czy też żadną zorganizowaną religią” z 12 aż do 17 proc.

 

Źródło: polskieradio24.pl

TK


DATA: 2019-10-19 09:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Spada liczba katolików i protestantów liberalnych kościoły ewangelickie, natomiast liczba konserwatywnych protestantów ewangelików - kościoły ewangelikalne jest stabilna. Ewangelikalni stanowią około 25% społeczeństwa amerykańskiego, czyli już większą połowę protestantyzmu i są największą chrześcijańską tradycją w USA.
7 miesięcy temu / Ocelotic
 
W te niedzielę trafiłem na mszę amerykańską w odróżnieniu od mszy w polskiej parafii. Tragedia. Po prostu tragedia. Ksiądz protestant, muzyczka na gitarze, skrzypakach i grzechotce. Spiew to Chwała na wysokości nie zgodna z listą dopuszczalnych muzyk. Ksiądz nic nie mówiący rozsądnego poza jedną rzeczą. Brak krzyża na oltarzu. Świec też nie. Jedyny ministrant to dziewczyna. Kościół wypełniony w 1/4 a liczba "ministrantów Komunii" 6 osób! Po mszy nikt nie dziękował Bogu za Jego ofiarę i od razu zaczęło się gadania na "życiowe" tematy co zjeść itd. Psalm bym czytany z "podkładem muzycznym" więc trudno było załapać. Oczywiście prawie wszyscy przyjmowali Ciało Chrystusa na stojącą karmiąc się samemu! O dziwo parę osób nie poszło do komunii - trzy stare Wloszki. Reszta jak marsz świętych, którzy nie potrzebują spowiedzi. Strasznie smutne. Nie pójdę tam już nigdy o ile nie usłyszę o jakimś cudzie nawrócenia.
9 miesięcy temu / Grzegorz
 
"Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że wśród wiernych w USA: -tylko 2%katolików tradycyjnych popiera antykoncepcję, w porównaniu do aż! 89% katolików Novus Ordo - 1% katolików tradycyjnychcóż, się ktoś znalazł... popiera aborcję, w porównaniu do aż! 51%katolików Novus Ordo -99% katolików tradycyjnych co tydzień bierze udział we Mszy św. katolików Novus Ordo -tylko22% -2% katolików tradcyjnych popiera "małżeństwa gejowskie"w porównaniu67% katolików Novus Ordo" Źródło: "Złote Gody Novus Ordo" MICHAŁ RZEPKA za badaczami: Fr. Donald Kloster i Brian Williams
9 miesięcy temu / Leaf427
 
U mnie jest wprost odwrotnie. Z niedzieli na niedzielę jest coraz wiecej ludzi. Średnia wieku nie jest jak u Was 80-90 lat tylko 35-40 lat. Wiecie gdzie tak jest? Podczas mszy Trydenckiej. Ave Maria.
9 miesięcy temu / Roxky
 
@Izydor Oracz Chce Pan obowiązkowego prania mózgów i indoktrynacji religijnej? Zaś co do obowiązkowych wizyt duszpasterskich- nikt nie ma obowiązku wpuszczac do mieszkania księdza.
9 miesięcy temu / Ubu
 
czy będzie warte coś co będzie ze strachu i przymusu? każdym swoim wpisem ośmieszasz katolicyzm ..albo jesteś prowokatorem ,Twoich pomysłów nie można brać poważnie
9 miesięcy temu / @ Izydor Oracz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.