DZIŚ JEST:   21   KWIETNIA   2019 r.

Zmartwychwstanie Pańskie
Św. Anzelma, Doktora Kościoła
 
 
 
 

USA: Kościół oburzony ustawą aborcyjną w stanie Nowy Jork. Mocne słowa hierarchów

USA: Kościół oburzony ustawą aborcyjną w stanie Nowy Jork. Mocne słowa hierarchów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Oburzeniem i protestami zareagowali katoliccy biskupi USA na nową ustawę w stanie Nowy Jork, która pozwala na dokonanie aborcji przez cały okres ciąży, nawet do momentu narodzin. „Biada tym, którzy ignorują świętość życia. Zbierają piekielny wicher” – powiedział bp Joseph Strickland z diecezji Tyler.

 

Parlament stanu Nowy Jork przegłosował we wtorek ustawę „liberalizującą” prawo aborcyjne. Wprowadza ona szereg ułatwień dla mordowania dzieci nawet w końcowym etapie ciąży. Decydujący stanie się osąd „medyka” – niekoniecznie lekarza. Gubernator Andrew Cuomo podpisał już ustawę, która stała się przedmiotem poważnej krytyki ze strony Kościoła i amerykańskich hierarchów. Bp Joseph Strickland zaapelował do wszystkich wiernych, aby zatrzymać „holocaust dzieci nienarodzonych”.

 

Hierarcha był również bardzo wzburzony reakcją i radością ustawodawców, którzy przyjęli nowe, bardzo liberalne prawo. „Wideo z celebracji nowojorskich ustawodawców, którzy skazywali na śmierć z wyboru dzieci nienarodzone to scena z piekła rodem” – napisał na Twitterze bp Joseph Strickland. Podkreślił, że jeśli byłby ordynariuszem diecezji, w której uchwalono by takie prawo, ekskomunikowałby gubernatora, który wyraził zgodę na zabijanie dzieci nienarodzonych, a także każdego, kto takie rozwiązanie poparłby w głosowaniu. W podobnym tonie wypowiedział się bp Rick Stika z diecezji Knoxville.

 

Także według Konferencji Katolickiej stanu Nowy Jork jest to „smutny rozdział”. Ten stan USA jest teraz niebezpiecznym miejscem dla kobiet i nienarodzonych dzieci. Zwrócono uwagę, że ustawa pozwala, aby aborcję mogli przeprowadzać nie tylko lekarze, ale także osoby bez licencji lekarskiej, np. położne czy pielęgniarki. 

 

Z kolei arcybiskup Nowego Jorku kard. Timothy Dolan skrytykował zwłaszcza fakt, że lekarze, którzy z powodów etycznych odmówią dokonania aborcji w tak późnym okresie, w przyszłości nie będą mogli powoływać się na klauzulę sumienia. „A dzieciom można beztrosko pozwolić na śmierć. Czy to jest postępowe?” - napisał kard. Dolan. „Ustawa narusza prawa najbardziej narażonych na zranienie” – podkreślił.

 

Ważny głos w sprawie wyraził także biskup Albany, Edward B. Scharfenberger. Hierarcha poruszył kwestię ekskomuniki katolickiego gubernatora Andrew Cuomo. Choć ten demokrata w swoim niedawnym przemówieniu o stanie państwa powoływał się na swoją wiarę i na papieża Franciszka, swoim „poparciem dla aborcji do ostatniej chwili całkowicie sprzeniewierzył się nauczaniu naszego papieża i Kościoła”.

 

Senat stanu Nowy Jork uchwalił ustawę 22 stycznia. Pozwala ona na dokonanie aborcji do 9 miesiąca ciąży, jeśli zagrożone jest zdrowie matki, lub istnieje pewność, że płód nie będzie mógł żyć. Ustawa nie definiuje bliżej, czym są te zagrożenia dla zdrowia. Ponadto zobowiązuje ubezpieczycieli do opłacania środków antykoncepcyjnych. Dotychczas ustawę blokowała w obu izbach republikańska większość. Jednak w wyborach pośrednich w listopadzie większość w obu izbach zdobyli demokraci. 

 

Dotychczas aborcja po 24 tygodniu ciąży była nielegalna, z wyjątkiem sytuacji, gdy było zagrożone życie matki. Nowy Jork należy do stanów, w których dokonuje się najwięcej aborcji – w 2016 było ich 82 189. Komitet „New York State Right to Life”, organizacja obrońców życia, przewiduje, że lekarze i pielęgniarki, którzy odmówią dokonywania aborcji, mogą stracić pracę. 

 

Podczas gdy na znak akceptacji ustawy wiele gmachów Nowego Jorku oświetlono na różowo, w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Albany odezwały się dzwony na znak żałoby po każdym nienarodzonym dziecku.

 

 

Źródło: KAI, Twitter

WMa

 


DATA: 2019-01-26 14:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@probin: nie został ekskomunikowany ten gubernator-morderca, ponieważ pasterze są dla wilków delikatni, kulturalni, fajni, grzeczni, łagodni. Czy nie wiedzą, że przyjdzie Gospodarz owczarni i będą musieli "zdać sprawę z zarządu"? Przez takie grożenie palcem w bucie maja udział w jego złych czynach i ściągają na siebie gniew Boży. Przyjdź Jezu Panie.
2 miesiące temu / gość
 
Ludzie przy władzy świadomie i z premedytacją obrażają Boga. Dbajmy o naszą kochaną ojczyznę. Tylko z Bogiem!
2 miesiące temu / Artur
 
Polacy wyjeżdżajcie ze stanu Nowy Jork. Stan ten ściąga na siebie gniew Boży. Diabeł otrzymał wolną rękę by dokonać zniszczenia.
2 miesiące temu / ech0oo
 
Jacy to demokraci, to zwolennicy mordowania ludzi.
2 miesiące temu / DNA
 
choćbyście sie zapierali i nie wierzyli pewnego dnia staniecie przed Bogiem aby za wszystko zapłacić jak można się cieszyć że wolno mordować dzieci ale za każde odebrane niewinne życie Bóg zabiera inne ukochane wyczekiwane przez rodzicow dziecko dlatego coraz wiecej dzieci umiera na raka inaczej juz dawno sprawiedliwosć Boza zakonczyłaby te ziemskie bezeceństwa
2 miesiące temu / matka
 
to nie jest sprawa kościoła ,sprawą kościoła jest tak skutecznie nauczać żeby nikt nie podejmował takich decyzji
2 miesiące temu / ale ale
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "65753"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.