DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

USA: konserwatywny zwrot w gospodarce? Doradca Trumpa popiera oparcie waluty o parytet złota

USA: konserwatywny zwrot w gospodarce? Doradca Trumpa popiera oparcie waluty o parytet złota
fot.Andrzej Bogacz/FORUM

Doradzająca amerykańskiemu prezydentowi-elektowi Donaldowi Trumpowi ekonomistka dr Judy Shelton opowiada się za odejściem od pieniądza fiducjarnego i powrotem do waluty opartej o standard złota. Na razie nie wiadomo jednak, czy znajdzie się w nowym amerykańskim rządzie i czy jej postulaty zostaną zrealizowane. Przeciwników radykalnego zwrotu nie braknie.

 

Doktor Shelton w swojej karierze doradzała wielu republikańskim politykom, a także współpracowała z obecnym szefem zespołu gospodarczego Donalda Trumpa, Stevem Mnuchinem. Zajmuje się także kwestią banków centralnych, kontrowersyjnym amerykańskim Fedem (System Rezerwy Federalnej) oraz rezerwami walutowymi i walutami.

 

Ekonomistka popiera powrót do waluty opartej na złocie zamiast na mglistych wyliczeniach i zaufaniu. Jej zdaniem zmiana byłaby możliwa do osiągnięcia poprzez powstanie nowej, międzynarodowej konfederacji podobnej do tej z Bretton Woods, gdzie ponownie umówiono by się na oparcie dolara o metale szlachetne i ich wartość.

 

Dolary i ich cena miałaby wrócić do kontaktu z ceną surowca poprzez wypuszczenie obligacji wymienialnych na złoto. Z opcji mogłyby korzystać osoby obawiające się strat związanych ze zmianami cen waluty.

 

Niewykluczone, że zmiany spodobałyby się Chinom. Zdaniem dr Shelton Państwo Środka mogłoby pójść podobną drogą co USA i również wypuścić oparte o złoto obligacje. Po podjęciu takich decyzji przez władze dwóch krajów z największymi na świecie gospodarkami, trend zapewne odniósłby sukces na całym świecie, co wytworzyłoby stabilny globalny system walutowy.

 

Nie wiadomo jednak, czy idee dr Judy Shelton zyskają poklask oraz czy ekonomistka trafi do rządu Donalda Trumpa. Niewykluczone, że zmianom sprzeciwiać się będzie Fed.

 


Źródło: gazetaliberty.com, soundmoneyproject.org, fortune.com

MWł
  


DATA: 2016-11-18 09:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Najpierw trzeba zlikwidować FED, a prawo emitowania pieniądza musi wrócić do państwa
ponad 3 lata temu / ???
 
Trump powinien wparować do tej Rezerwy Federalnej z wiertarką i losowo robić nawierty w sztabkach złota. Gdyby pod warstwą kruszcu był wolfram to można się zacząć domyślać kto i gdzie ukrył prawdziwe złoto.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Przypomnijmy sobie los prez. Kennedy\'ego, kiedy zdecydował się wyemitować rządowe banknoty opiewające na odpowiednią ilość srebra. Niestety (dla FED-u) nieliczne takie banknoty trafiły do obiegu i w kolekcjach prywatnych są dowodem tego, za co w amerykańskim stylu "impiczmentowano" Kennedy\'ego. Możesz robić wszystko, co tylko zapragniesz, tylko nie tykaj przywileju monopolu emisji pieniądza udzielonego prywatnej, okrzepłej organizacji. Bowiem nieważne, kto ustanawia prawa, jeśli ma się monopol i władzę emitowania pieniądza. FED może wszystko i nie musi nikogo o nic pytać. Taka jest prawda.
ponad 3 lata temu / Pokręć
 
Kolejny prezydent po Kennedym i Reganie, który chce zginąc z rąk "seryjnego" zamachowca. To się nie uda przy tym prezesie FED-u.
ponad 3 lata temu / TMoore
 
@Władza FED - pięknie ukazałeś sedno sprawy o tym jakie jest nasze zadanie na tym polu bitwy jakim jest Boża Ziemia, wszystko co materialne to pył marny, który zniknie, jedynym prawdziwym bogactwem jest to duchowe w dobrych uczynkach.
ponad 3 lata temu / Alex Wolf
 
"Oparte o złoto obligacje" - czyli wciąż nie złoto, tylko papier i "słowo honoru, że w sejfie mamy złoto". Kto w to teraz uwierzy? Rozumiem propozycję do Chin pt. "dobra, wygraliście, podzielimy się - stworzymy nowy system wirtualnych pieniędzy i wspólnie ograbimy resztę świata".
ponad 3 lata temu / cristero
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.