DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

USA: Ataki na katolickie kościoły i symbole trwają

USA: Ataki na katolickie kościoły i symbole trwają
Ilustracja: ComplicitClergy.com

Stany Zjednoczone są miejscem nieustających ataków na katolickie symbole wiary oraz kościoły. Jak podaje strona internetowa „Complicit Clergy”, tego lata w USA doszło do ponad 60 takich zdarzeń.

 

 

Autorzy witryny, zachęcając do informowania o tego typu napaściach, stworzyli mapę, na której są one odnotowywane wraz z krótkim opisem, dokładnym adresem i zdjęciami. Ataki obejmują m.in. podpalenia budynków kościelnych, burzenie i zamalowywanie pomników, symboli, a także grobowców, rozbijanie witraży. Na mapie uwzględniono również decyzję rady miejskiej Ventura w Kalifornii, która przegłosowała usunięcie pomnika świętego Junipero Serry.

 

Wśród przykładów antykatolickiego wandalizmu i profanacji w samym sierpniu można wymienić m.in. pozbawienie głowy figury Najświętszej Maryi Panny z parafii Świętej Rodziny w Citrus Heights na terenie stanu Kalifornia. Wandale namalowali także swastykę na pomniku z Dekalogiem. Z kolei w Louisville (Kentucky) zniszczono grupę figur przedstawiających objawienie Matki Bożej pastuszkom w Fatimie. W Denver (Kolorado) wandale dokonali dekapitacji figury św. Judy w parafii Matki Bożej z Guadalupe.

 

Na początku sierpnia ktoś rzucił „koktajlem Mołotowa” w drzwi kościoła pw. Najświętszego Serca w Weymouth na terenie Massachusetts. W ubiegłym miesiącu na Florydzie mężczyzna wjechał miniwanem do katolickiego kościoła, gdzie znajdowali się wierni, i usiłował podpalić świątynię. W maju w Los Angeles dokonano profanacji kościoła maronitów, na którym namalowano obsceniczne graffiti. To tylko kilka przykładów antykatolickich ataków, do których doszło w ostatnim czasie, kiedy w Stanach Zjednoczonych wybuchły masowe protesty Black Lives Matter po śmierci George’a Floyda.

 

Zwracając się do prokuratora generalnego USA, William Barra, z prośbą o interwencję, senator John Kennedy z Louisiany, stwierdził: – Katolicy są w Ameryce atakowani. Kennedy, który sam jest metodystą, napisał w swoim liście: „Tendencja do profanowania katolickich przestrzeni i własności musi ustać. Ufam, że podejmuje Pan aktywne działania na rzecz zidentyfikowania i pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej tych, którzy popełnili te niszczycielskie czyny. Proszę także, by skupił Pan swoje wysiłki na zapobieganiu takiej przemocy zarówno wobec katolików, jak i ich własności”.

 

Senator podkreślił fakt, że dla twórców amerykańskiej Konstytucji wolność religijna była sprawą fundamentalną, co uwzględnili w pierwszej poprawce. „Nie możemy pozwolić garstce ludzi na zniszczenie tego fundamentalnego prawa” – stwierdził Kennedy.

 

 

Źródło: ChurchMilitant.com, complicitclergy.com

jjf

 

 

 

 


DATA: 2020-08-26 18:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.