DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

USA: Arcybiskup odebrał jezuickiej uczelni określenie „katolicka”

USA: Arcybiskup odebrał jezuickiej uczelni określenie „katolicka”
printscreen. YouTube/ RTV6 The Indy Channel

Abp Charles C. Thompson z Indianapolis odebrał jezuickiej uczelni określenie „katolicka”. Uczelnia wbrew żądaniom hierarchy nie zwolniła wykładowcy, który wstąpił w homoseksualny związek pseudo-małżeński.

 

Sprawa dotyczy Jezuickiej Szkoły Przygotowawczej Brebeuf. Została założona jako niezależna uczelnia katolicka w 1962 roku. Dwa lata temu jeden z jej wykładowców wstąpił w jednopłciowy związek „małżeński”. Takie związki są w amerykańskim stanie Indiana legalne od 2014 roku na mocy decyzji Sądu Najwyższego USA. Gdy archidiecezja dowiedziała się o postępku wykładowcy, poprosiła uczelnię o nieprzedłużanie mu kontraktu. Jak wyjaśniono, jego decyzja o zawarciu homoseksualnego związku jest fundamentalnie niezgodna z katolickim nauczaniem.

 

Szkoła nie podporządkowała się jednak; jak wyjaśniła, wykładowca jest bardzo kompetentny i dobrze wykształcony i nie widać podstaw, dla których miałby być zwalniany wyłącznie z powodu wejścia w homoseksualny związek. Ponadto według władz uczelni arcybiskup w nieuprawniony sposób miesza się w jej wewnętrzne sprawy.

 

W efekcie metropolita Indianapolis, abp Charles C. Thompson, ogłosił, że placówka nie może już dłużej posługiwać się w nazwie przymiotnikiem „katolicka”. W wydanym oświadczeniu hierarcha stwierdził, że uznaje „wybór Jezuickiej Szkoły Przygotowawczej Brebeuf do tego, by nie posiadać już katolickiej tożsamości zgodnej z doktryną i praktyką duszpasterską Kościoła katolickiego”.

 

Arcybiskup zaznaczył, że placówka będzie mogła na powrót określać się mianem „katolickiej”, gdy tylko „zacznie działać w zgodzie z doktryną i praktyką duszpasterską” Kościoła.

 

„By skutecznie nieść świadectwo Chrystusa wszyscy zatrudnieni, czy uczą religii czy nie, muszą wyrażać i wspierać swoim publicznym i prywatnym życiem nauczanie Kościoła katolickiego” - podano dalej w oświadczeniu.

 

Na jezuickiej uczelni kształci się obecnie blisko 800 studentów, z czego katolicy stanowią jedynie około połowy. Placówka nie jest finansowana przez archidiecezję; jak zapewniły jej władze, decyzja arcybiskupa nie wpłynie na zmianę jej działań oraz misji.

 

Prowincjał jezuitów w oficjalnym komunikacie wyraził swoje ubolewanie z powodu całej sprawy; zapewnił, że amerykańscy jezuici zamierzają trzymać się ściśle reguł prawa kościelnego. Zapowiedział jednak zarazem, że zakon będzie w sprawie uczelni odwoływał się najpierw do arcybiskupa, a później, jeżeli będzie trzeba, do Watykanu.

 

W obronie szkoły Brebeuf stanął też o. James Martin SJ, najbardziej znany amerykański jezuita zaangażowany na rzecz „nowego podejścia” do homoseksualistów w Kościele. Uznał postępowanie archidiecezji Indianapolis za „niesprawiedliwe”.

 

Pozostaje zapytać, kiedy podobnie odważne decyzje będą zapadać w Polsce. Nie brakuje w naszym kraju środowisk nominalnie katolickich, które - podobnie jak uczelnia Brebeuf - zwłaszcza w sprawach oceny homoseksualizmu głoszą poglądy sprzeczne z wiarą. Czołowym tego przykładem jest „Tygodnik Powszechny” , w sposób całkowicie bezzasadny posługujący się określeniem „katolicki”.

 

Źródła: katholisch.de, nytimes.com, mercurynews.com

Pach


DATA: 2019-06-21 18:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

u nas na uczelni aż roi się od wykładowców homoseksualistów i nowi są przyjmowani bo wpadli komuś w oko, na zajęciach każą oglądać obrzydliwe filmy i performance lgbt a na skargę do zwierzchnika nie można iść, bo zwierzchnik to jednego z nich życiowy partner :
10 miesięcy temu / student
 
Bardzo dobrze. Mnie lewactwo robactwo z fb zawiesiło bo napisałem że sodomita nie może być katolikiem bo to się wyklucza. I lewactwo fb za pisanie prawdy mnie wykluczyło
ponad 1 rok temu / Piotr Czyż
 
Jezuici i wszystko jasne
ponad 1 rok temu / krzystzof
 
Chwała Bogu.
ponad 1 rok temu / Jan Białopiotr
 
I chwała Bogu. Ten biskup daje nadzieje dla KK. Oby takich więcej...
ponad 1 rok temu / Mata
 
Dziekujmy za takich arcybiskupów! Trzeba oddzielić w końcu ziarna od plew. Dość herezji na łonie Kościoła!
ponad 1 rok temu / Cava
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.