DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Upamiętnienie sędziego Scalii przeszkadza czarnoskórym aktywistom

Upamiętnienie sędziego Scalii przeszkadza czarnoskórym aktywistom
By Patrickneil (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Śmierć konserwatywnego sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, Antonina Scalii wywołuje liczne komentarze dotyczące jego dziedzictwa. Uniwersytet Georgetown, którego absolwentem był prawnik, zdecydował się na uroczyste upamiętnienie sędziego. Decyzja ta wywołała ożywioną i emocjonalną dyskusję wśród społeczności tamtej uczelni. Włączyła się w nią organizacja czarnoskórych studentów.

 

Decyzja o upamiętnieniu Antonina Scalii przez Uniwersytet Georgetown nie spodobała się dwóm profesorom. Jeden z nich określił w e-mailu sędziego mianem „obrońcy przywilejów, opresji i bigoterii”. Pracownicy sprowokowali w ten sposób odpowiedź dwóch innych wykładowców – również mailową. Napisali oni, że śmierć sędziego stanowiła dla nich osobisty cios. Przy okazji zwrócili uwagę na problem, jaki stanowi „brak intelektualnej różnorodności wśród akademików” oraz „głęboka nietolerancja dla poglądów odbiegających od liberalnej ortodoksji”.

 

Wówczas do dyskusji włączyła się murzyńska organizacja Black Law Students Association at Georgetown. Swoje stanowisko wyraziła w liście otwartym do wykładowców i studentów prawa. Po złożeniu kondolencji jego autorzy zaczęli ubolewać nad rzekomo powszechnym zjawiskiem... rasizmu na uniwersytecie.

 

„Wielu czarnoskórych studentów również jest dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych za każdym razem, gdy mikro-agresja (…) profesora lub studenta jest lekceważona dopóki nie stanie się bardziej systematyczna. Wielu czarnych studentów jest również dotkniętych przez traumę, zranionych, wstrząśniętych i wściekłych, gdy stale opóźnia się prawdziwy postęp zinstytucjonalizowanego antyrasizmu oraz administracyjnej równości i dostępności”.

 

Organizacja negatywnie oceniła wypowiedź Antonina Scalii sprzed pół roku. Sędzia skrytykował wówczas politykę masowego przyjmowania czarnoskórych na najlepsze uniwersytety, gdyż - jak zauważał - tempo nauki jest dla części z nich zbyt szybkie. Zdaniem Scalii szkoły te powinny być dostępne, ale dla kompetentnych studentów.

 

Murzyńscy aktywiści wzywają do tego, by decyzję dotyczącą żałoby pozostawić indywidualnemu osądowi. Twierdzą, że zamiast pogrążać się w żałobie należy uhonorować „postaci historyczne wszystkich ras, narodowości i ideologii politycznych walczących w prawdziwej solidarności, byśmy mogli studiować prawo w niepoddanych segregacji rasowej i zróżnicowanych klasach”. Zapowiadają intensywną naukę, by w przyszłości dojść do wysokich stanowisk i „użyć prawa do walki o postęp”.

 

Antonin Scalia zmarł 13 lutego 2016 r. Po jego śmierci pojawiały się spekulacje na temat ewentualnego zabójstwa. Sędzia bronił tradycyjnej interpretacji Konstytucji; sprzeciwiał się także aborcji i związkom homoseksualnym. Jego śmierć grozi zmianą układu sił w amerykańskim Sądzie Najwyższym na korzyść liberałów.

 

Źródło: washingtonpost.com

mjend
DATA: 2016-02-24 08:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Piszesz o nauczeniu się tolerancji.Masz rację.Ale do tego potrzebna jest dobra wola obu stron a nie tylko jednej.W USA i Europie działa to tylko w jedną stronę.Murzyni na ckliwych historyjkach o tym jak są prześladowani przez złych białych rasistów zawsze dobrze wychodzą i dla tego nigdy nie przestaną tego robić.To się nie zmieni i mogę ci to zagwarantować.Czarnoskóry aktor Morgan Freeman powiedział po wyborze Barcka Obamy:trzeba dopiero wybrać pierwszego czarnoskórego prezydenta USA.Barack Obama to pierwszy prezydent rasy mieszanej-jego matka była biała.To są oficjalne słowa jednego z najbardziej znanych murzyńskich aktorów w USA.Kolejne przykład rosnącego zidiocenia to parytety rasowe podczas przyznawania Oscarów.Jeśli mają one być przyznawane ze względu na kolor skóry a nie za poziom twórczości,to jaki sens ma ich przyznawanie? A o tolerancji w wykonaniu czarnej większości wobec białej mniejszości każdy może poczytać studiując np.dzieje białych afrykanerów w RPA.
ponad 4 lata temu / goliath do Patrota
 
@Patrota and goliath To prawda, bo jednolici nie mają o co się poróżnić. Niestety ale w społeczeństwach różnorodnych etnicznie konieczne jest wtedy nauczenie się tolerancji. Np. społeczeństwo I Rzeczypospolitej. Przez to były niesnaski między narodami. Teraz mamy jednolite społeczeństwo i tych problemów nie ma A tak nawiasem. No proszę. Musi być teraz parytet dla Murzynów. Ciekawe kiedy będą parytety dla łysych?
ponad 4 lata temu / trooper
 
Swoją drogą nie wiem czy wiesz że obecnie w USA w tamtejszym przemyśle filmowym reżyser ma nie pisany obowiązek obsadzić w jednej z ról murzyna/murzynkę? Ale musi być to postać pozytywna.Jeśli natomiast bohaterem negatywnym jest murzyn to musi mieć swojego \'\'dobrego\'\' oczywiście czarnego odpowiednika wplecionego w scenariusz.Tak wygląda obecnie każda produkcja filmowa made in USA.Jakiś czas temu było głośno o tym jak członkowie tamtejszego tzw.środowiska filmowego oraz przedstawiciele mniejszości murzyńskich oskarżyli o rasizm Clinta Eastwooda. Powodem było to że w dwóch swoich produkcjach: Listy z Iwo Jimy i Sztandary Naszych Ojców,nie obsadził żadnych czarnoskórych aktorów.Do nikogo nie docierały słowa reżysera że zrobił to dla tego ponieważ chciał oddać możliwie najdokładniej tamtejsze realia i prawdę historyczną.A według niej żaden murzyn nie brał bezpośrednio udziału w walce na froncie w Japonii...Ale jak widać w USA prawda to pojęcie względne.Pozdrawiam
ponad 4 lata temu / goliath do patrioty
 
Muszę niestety się zgodzić z przedmówcą różne grupy etniczne w tym samym państwie, nawet jakby wyznawały tą samą religię (najlepiej naszą Chrześciańską ;-) ) Zawsze będą patrzeć na siebie z podełba i to nsię jeszcze niestety długo nie zmieni :-(
ponad 4 lata temu / Patrota
 
Największymi rasistami są murzyni i to jest fakt. Wszędzie widzą przejawy rasizmu i to jest ich wrodzona choroba z której nie wyleczą się nigdy. Zawsze to powtarzałem i będę powtarzał: społeczeństwo jednolite rasowo zawsze będzie społeczeństwem stabilniejszym i bezpieczniejszym niż wielorasowy koktajl. Mam nadzieję że moderator nie ugnie się pod presją politycznej poprawności i zamieści mój wpis...
ponad 4 lata temu / goliath
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.