10 kwietnia 2019

Unia Europejska jest oparta na podstawach marksistowskich – wynika z raportu Ordo Iuris

(Karol Marks. By Karl Marx, thierry ehrmann; edited by Eugenio Hansen, OFS, via Wikimedia Commons)

Napisany w duchu ideologii marksistowskiej Manifest z Ventotene jest uznawany za fundament ideowy Unii Europejskiej. Jego komunistyczni pomysłodawcy zakładają federalizację Europy i daleko idące ograniczenie suwerenności państw – wynika z treści krytycznego opracowania autorstwa ekspertów Ordo Iuris oraz wybitnych badaczy myśli politycznej – prof. Jacka Bartyzela oraz dr. Filipa Ludwina. Dokument został zaprezentowany w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Manifest z Ventotene jest dokumentem opracowanym podczas II wojny światowej przez włoskich działaczy politycznych na czele z komunistą Altiero Spinellim. Autorzy nakreślili w nim wizję sfederalizowanej Europy, stanowiącej jedno superpaństwo. Dokument został uznany za fundament ideowy Unii Europejskiej przez autorów tzw. Białej Księgi, wydanej przez Komisję Europejską w 2018 r. Stało się tak pomimo tego, że w Manifeście wprost mówi się o „dyktaturze partii rewolucyjnej”, jako narzędziu do wprowadzenia „nowej, prawdziwej demokracji” – wskazuje Ordo Iuris.

 

Do dokumentu z Ventotene odnosi się manifest, który, z okazji tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowała Grupa Spinellego zrzeszająca polityków z różnych krajów unijnych. Należą do niej m.in. Guy Verhofstadt, Daniel Cohn-Bendit, Danuta Hübner czy Róża Thun. Sygnatariusze aktu definiują w nim swoje postulaty w zakresie reformy Unii Europejskiej sprowadzające się do przekształcenia jej w federację państw. Przede wszystkim chcą oni powołania „silnego i demokratycznego” rządu federalnego, upoważnienia Unii do działania wszędzie tam, gdzie „zawodzą państwa narodowe”, stworzenia wspólnej unii walutowej oraz politycznej, a także powołanie unijnej armii. Ponadto manifest zakłada uczynienie z Komisji Europejskiej ponadnarodowego organu władzy wykonawczej poddanego kontroli Parlamentu Europejskiego – którego posłowie byliby częściowo wybierani w państwach członkowskich, a częściowo na podstawie ogólnounijnej listy. Manifest natomiast przeznacza Radzie Europejskiej rolę „drugiej izby” w procesie stanowienia unijnego prawa, na czele którego ma stać „prawo ekologiczne”.

 

Najbardziej czytelnym przykładem znaczenia, jakie przypisuje się Spinellemu jest nazwanie jego imieniem głównego budynku Parlamentu Europejskiego. Co więcej, w oficjalnych dokumentach Unii Europejskiej nazywa się go „Ojcem Europy”. W 2016 r. Spinellego uhonorowali liderzy największych państw Unii Europejskiej – kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz ówcześni: prezydent Francji Francois Hollande i premier Włoch Matteo Renzi. Zakładany przez Spinellego Ruch Federalistów Europejskich funkcjonuje do dziś.

 

Jak dotychczas, na polskim rynku wydawniczym, brakowało kompleksowego opracowania, które podejmowałoby tematykę Manifestu w kontekście jego wpływu na dzisiejszy kształt Unii Europejskiej. Zaprezentowane w Brukseli opracowanie ma na celu zapełnienie tej luki. Jednocześnie proponujemy czytelnikom nowe, krytyczne spojrzenie na dziedzictwo Spinellego i Rossiego, dzisiaj uważanych za jednych z ojców-założycieli Unii. Do lektury zachęcamy nie tylko badaczy myśli politycznej, ale również wszystkie osoby zainteresowane współczesną kondycją Unii Europejskiej – komentuje mecenas Bartosz Zalewski z Centrum Analiz Ordo Iuris.

 

Poznaj raport Ordo Iuris

 

 

Źródło: Instytut Ordo Iuris

RoM

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 295 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram