DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Ukryte skutki lockdownu. Polacy na skraju załamania nerwowego

Ukryte skutki lockdownu. Polacy na skraju załamania nerwowego
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Michal Jarmoluk)

Jak podaje „Rzeczpospolita”, Polacy w tym roku wykupili już 20,7 mln opakowań antydepresantów – to o milion więcej niż rok temu. O połowę wzrosła też liczna dni na L4  z powodu zaburzeń psychicznych.

 

Jeszcze przed tzw. drugą falą pandemii, czterech na dziesięciu Polaków oceniało, że przedłużający się lockdown odbił się na ich psychice. Co trzeci z 1,5 tys. pracowników objętych badaniem Koalicji Bezpieczni w Pracy dostrzegli u siebie zaburzenia nastroju i lęki, a co czwarty problemy ze snem.

Zły stan psychiczny i coraz bardziej nasilające się obawy  Polaków potwierdza też unijny wskaźnik ESI, badający nastroje przedsiębiorców i konsumentów. „W listopadzie ESI dla Polski spadł aż o 9,5 pkt – najbardziej w Europie i przy 70,1 pkt był jednym z najgorszych w Unii” – podaje „Rz”.

 

Jednak prawdziwą pandemię widać dopiero po zwolnieniach wystawionych powodu  zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania (w tym depresji i reakcji na ciężki stres). 14,9 mln L4 to o połowę więcej niż w zeszłym roku.

 

Niepokojąco wyglądają sposoby radzenia sobie z problemami natury psychicznej. Jak podaje „Rzeczpospolita”, z badania Human Power wynika, że ponad połowa pracowników sięga w takich sytuacjach po alkohol, a 87 proc. po środki uspokajające. Znacznie wzrosła też sprzedaż antydepresantów i leków stabilizujących nastrój. Apteki zarejestrowały w tym roku sprzedaż 20,7 mln opakowań preparatów dostępnych na receptę (o milion więcej niż rok temu), do tego dodać należy wzrost sprzedaży wykupywanych na potęgę leków i suplementów diety dostępnych bez recepty.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

PR


DATA: 2020-11-30 10:57
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Gdzieś są dane, że to przez lockdown? Z tekstu to nie wynika. Problemy tej natury mogą wynikać ogólnie z ciężkiej sytuacji, w której jesteśmy - sam strach przed chorobą albo walka z nią wywołują stres a nie lockdown.
1 miesiąc temu / Ja
 
Ave Maria! Poleciłabym z całego serca tym biednym ludziom zamiast szkodliwych często leków Komunię Świętą godnie przyjmowaną nawet codziennie i poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi wraz z codziennym różańcem i nabożeństwem do Jej Niepokalanego Serca. Nie ma lepszego lekarstwa podnoszącego z rozpaczy.
1 miesiąc temu / ewcia
 
No nie, bez przesady, psycholodzy też sa potrzebni, zwlaszcza katoliccy. Mi np psycholog pomogl zmierzyc sie z kompleksami
1 miesiąc temu / Do Lucie
 
Polacy, którzy ledwo zaczęli dochodzić do siebie po latach komuny, dorabiać się.. wyniszczeni przez "własny" rząd. W przeciągu roku! Jakim demonom służą?
1 miesiąc temu / Polonus
 
Kiedy skończą w kościołach odmawiać suplikacje o ustanie pandemii? Ludzie chodzący do kościoła są straszeni z dwóch stron: poprzez media i przez księży. Jeśli już modlić się to o coś co jest realnym złem, np by zaprzestano dokonywać aborcji, a nie o ustanie pandemii, której nie ma.
1 miesiąc temu / stal
 
wojna juz jest TO bezwzgledna z cywilizacja /agenci Soros i im podobni/tv info polsat TVN wszystkie prowadza totalne pranie mozgu mozna powiedziec caly swiat w rekach wrogow ludzkosci
1 miesiąc temu / zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.