DZIŚ JEST:   05   GRUDNIA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Saby Jerozolimskiego
Bł. Filipa Rinaldiego
 
 
 
 

Ukraina: abp Szewczuk ponownie poświęcił kraj Matce Bożej

Ukraina: abp Szewczuk ponownie poświęcił kraj Matce Bożej
Ralph Hammann - Wikimedia Commons [Public domain]

Podczas Wszechukraińskiej Pielgrzymki online do narodowego greckokatolickiego sanktuarium maryjnego w Zarwanicy arcybiskup kijowsko-halicki Swiatosław Szewczuk powtórzył akt oddania swego narodu Bogurodzicy. Wcześniej uczynił to w tym samym miejscu ćwierć wieku temu ówczesny zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) kard. Myrosław Iwan Lubacziwśkyj.

 

Jego obecny następca przypomniał, że jako pierwszy powierzył naród ukraiński opiece Maryi książę Jarosław Mądry [978-1054] „właśnie wtedy, gdy na oczach wspólnoty kijowskiej odsłonił nienaruszalny mur z Orantką [Matką Bożą Modlącą się – przyp.], stojącą z rozpostartymi rękoma w modlitwie przed Obliczem Bożym”.

 

Zwierzchnik UKGK zauważył, że napis na tej wielkiej mozaice mówi, że Pan jest pośród tego miasta, które dzięki temu nie zachwieje się. – Jest to sama wiara, o jakiej słyszymy w dzisiejszej Ewangelii i to właśnie o niej dał świadectwo Jarosław Mądry – podkreślił duchowny.

 

Abp Szewczuk zwrócił uwagę, że 25 lat temu ten akt poświęcenia Ukrainy i Kościoła opiece Bogurodzicy odnowił w tym samym miejscu kard. Myrosław Iwan Lubacziwśkyj właśnie tutaj i w obecności ponad miliona pielgrzymów.

 

Dziękowaliśmy Panu Bogu za to, że siła wiary prześladowanego Kościoła nie rzuciła na kolana narodu ukraińskiego w obliczu najgorszych represji, zniszczeń, ruin i przemocy – wskazał arcybiskup. Przywołał słowa kard. Josyfa Slipyja, iż „góry trupów i rzeki krwi Ukraina zaniosła jako świadectwo wiary przed Pana Boga. I właśnie wtedy kard. Myrosław, dziękując za dar wolności, ponowił akt poświęcenia” – stwierdził kaznodzieja.

 

Zaznaczył, że podobny akt poświęcenia Matce Bożej odnowiono w przededniu Jej święta w 2014 roku. Ukraińscy biskupi greckokatoliccy na całym świecie w swych katedrach na kolanach ponowili ten akt.

 

Abp Szewczuk przypomniał, że Ukraina leżała wówczas bezbronna i osłabiona przed agresorem, który przelewał ukraińską krew w Donbasie i na Krymie. – Bogurodzica osłoniła nas, Bóg był obecny wśród nas i dał nam siłę a my pozostaliśmy jednym Kościołem i jedną Ukrainą – podkreślił.

 

Ze względu na trwającą obecnie epidemię doroczna Pielgrzymka Wszechukraińska do sanktuarium maryjnego w Zarwanicy, gromadząca zwykle tysiące pątników, odbyła się w tym roku tylko w systemie online.

 

KAI

TK


DATA: 2020-07-20 18:48
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ Lustro: Boże broń mnie od spotkania z takim miłosiernym chrześcijaninem, jak Ty. Przywołany przeze mnie G. Chomyszyn też był ukraińskim biskupem, a od banderyzmu odżegnywał się jeszcze przed wybuchem wojny. A Szynukowicza nie znam. Może zechcesz mnie oświecić kto zacz?
4 miesiące temu / Jan
 
@Jan- brak pamięci o własnych rodakach też nie na miejscu- inicjatywą religijną wykazywali się też,gdy święcili siekiery widły aby bić Lachów na Wołyniu. Do dzisiaj budują patriotyzm na tych zbrodniarzach i kościół ukraiński nie odcina się od Bandery i Szynukowicza.
4 miesiące temu / Lustro
 
rzeka krwi ofiar ukraińskiego ludobójstwa nie wyschła i woła o pomstę do nieba .. rzeźnicy z Wołynia w cerkwiach świecili widły i siekiery przed zbrodnią a popi często szli na czele rzeźnickiej tłuszczy.... dziś Szewczuk wznosi modły do matki boskiej banderowskiej???
4 miesiące temu / pamięć
 
@ jak? Komentarz zupełnie nie na miejscu. To akurat inicjatywa na polu religijnym i możemy brać z niej przykład. Im bardziej naród ukraiński przesiąknie głęboką i autentyczną wiarą, tym mniej prawdopodobne stanie się odrodzenie tradycji hajdamackich. Pamiętajmy, że grekokatolikiem był także bł. bp Grzegorz Chomyszyn.
4 miesiące temu / Jan
 
"góry trupów i rzeki krwi Ukraina zaniosła jako świadectwo wiary . " Chyba gory trupow pomordowanych Polakow a wiary ale w banderyzm . Wieczna hanba zbrodniarzom!
4 miesiące temu / Adam
 
Wiem że zwykli ludzie ukraińscy są bardzo wierzący .widać, że ich biskupomnie brakuje i chęci i odwagi poświęcaniu swojego kraju opieceMatki Bożej!
4 miesiące temu / adi1302
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.