DZIŚ JEST:   25   MAJA   2020 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

UE postanowiła: koniec z plastikowymi naczyniami, patyczkami do uszu i słomkami

UE postanowiła: koniec z plastikowymi naczyniami, patyczkami do uszu i słomkami
fot. pixabay.com

W piątek przedstawiciele państw unijnych zawarli porozumienie z Parlamentem Europejskim, w sprawie przepisów mających ograniczyć ilość plastikowych śmieci wpadających do mórz. To dlatego m.in. w Polsce zakazane zostaną plastikowe talerze, słomki czy pałeczki higieniczne.

 

Zakaz uzasadniany jest wzrostem ilości szkodliwych odpadów z tworzyw sztucznych w morzach i oceanach. Plastik ma stanowić aż 70 proc. wszystkich odpadów. Jak twierdzą eksperci, ich mikrodrobiny dostają się do powietrza i zakażają m.in. żywność, która trafia na nasze stoły.

 

Zakazem, zgodnie z planem, zostaną objęte produkty z tworzywa sztucznego, dla których można znaleźć dostępne i tanie zamienniki. Wkrótce nie będziemy mogli kupić zatem plastikowych patyczków higienicznych, sztućców, talerzy, słomek, mieszadeł czy kubków na napoje.

 

Zgodnie z porozumieniem zawartym z Parlamentem Europejskim ograniczone zostaną też niektóre produkty, by zredukować ich konsumpcję. Chodzi m.in. o plastikowe butelki. Kraje UE zostaną zmuszone do obowiązkowego recyklingu 25 proc. takich butelek do 2025 roku oraz 30 proc. do 2030.

 

KE przekonuje, że nowa dyrektywa w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku będzie najbardziej ambitnym instrumentem prawnym na poziomie światowym, dotyczącym odpadów morskich.

 

Po uzyskaniu poparcia unijnych ambasadorów, porozumienie zostanie przedstawione do ostatecznego przyjęcia przez Radę UE i Parlament Europejski.

 

 

Źródło: TVPInfo

ged

 


DATA: 2019-01-22 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

[email protected]: ee, sorry, ja nie robię makijażu, bo ja facet jestem. Taki normalny, a nie jakiś trans czy cuś.
ponad 1 rok temu / rozbawiony
 
Myślę że plastikowy patykdouszu-dawnasłomka powinien być zastąpiony aluminiowym lub stalowym i mieć co najmniej wysokość stołu, czyli 75cm długości, lub więcej, gdy dołączymy do niego końcówkę zamiatajacą. Grubość należy wyliczyć z warunków zapewniających dostateczną sztywność takiego pustego walca. Można, realizując ideę zrównoważonego rozwoju i dyrektywy o innowacyjności połączyć te dwa przedmioty, lub nawet, konstruujac odpowiednie końcówki czyszczące uszy i zamiatajace podłogi stworzyć przedmiot wielofunkcyjny, nie zabierający miejsca w domu, nowatorski, w sam raz na XXI wiek. Można zaprojektować go jako składany, na zasadzie nunczaku. Wzornictwo projektować w każdym sezonie z funduszy unijnych. Np. w roku 2019 mamy wzornictwo ala Owsiak, w kolejnym ala Gessler. Na nazwę ogłosić konkurs w TVP i TVN. Żadna ryba nie nabierze się na połkniecie, nie utkną one w żołądku zwierząt morskich. A ilu młodych bezrobotnych otrzyma pracę? Z pewnością warto.
ponad 1 rok temu / ekolog, po przemyśleniach
 
Drodzy komentatorzy, aleście są głupi :) Przecież nie będzie tak, że patyczków w ogóle nie będzie. Będą wyrabiane z papieru - i to tak twardego, że nawet się nie zorientujecie, że to nie plastik. Nie ma potrzeby robić tysięcznych zapasów! Dwa, patyczki rzeczywiście idą w kilogramach zużycia na głowę. Czyścimy uszy, oczy, robimy makijaż. Jeśli o baseny chodzi, to dają wielogodzinną zabawę i używa się ich wielokrotnie. Nie do porównania z jednorazowym patyczkiem albo torbą. Poza tym basen z papieru być nie może!
ponad 1 rok temu / kid
 
Osobiście wkurza mnie wszędobylski plastik.Nie cierpię jeść z plastikowych talerzy-jedzenie smakuje okropnie.Szkoda,że ludzie sami nie rezygnują z niego.Patyczki można zrobić z czegoś innego.Plastyk ma też zalety-jest lekki i nietłukący.Szkoda,że już prawie wszystkie soki są w tetrapakach lub plastiku.A wogóle nie rozumiem z tymi słomkami i patyczkami ,że zagrażają zwierzętom-trzeba dobrze zabezpieczyć wysypiska śmieci i sortownie.A skąd te patyczki w żołądkach zwierząt?-to wina patyczków czy ludzi,że wywalają śmieci gdzie popadnie.Patrzymy materialnie na to wszystko,ale patrząc duchowo skąd to się bierze.Chcemy cieszyć się pięknem przyrody,ale wyrzucamy śmieci jak leci,wywozimy do lasu i zostawiamy,palimy w piecu śmieciami,a potem się leczymy.Problem jest ,że my chcemy już teraz szybko-jak w Maku,a jaki skutek już nie ważne-zachłanność,zmysłowość,chciwość,egoizm,roszczeniowość,próżność.Same grzechy ,które jakoś dziwnie niedostrzegalne dla nas,niszczą nas i ziemię.
ponad 1 rok temu / kasiakasia
 
Kto wie, może do 2030 Eurokołchoz rozpadnie się w proch i pył? Patyczki do uszu na pewno to przetrwają.
ponad 1 rok temu / Dziobak
 
Że względu na olbrzymie gabaryty plastokowych słom i patyków oraz ich wpływu na morza i oceany projekt uważam za słuszny. Błędem byłoby natomiast wycofanie z produkcji plastikowych basenów ogrodowych, elementów wyposażenia wnętrz jak krzesła czy innych mebli. Plastikowe ekrany autostradowe, zadaszenia czy rynny, są malutkie a więc niezbyt groźne. Dobrze że mamy urzędników w UE, sami nie wymyślilibyśmy jak pomóc naszej planecie.
ponad 1 rok temu / ekolog
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.