DZIŚ JEST:   03   KWIETNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Ryszarda, biskupa
Św. Sykstusa, papieża
 
 
 
 

Tymoteusz Zych, Ordo Iuris: „Mowa nienawiści” to termin wątpliwy i krytykowany

Tymoteusz Zych, Ordo Iuris: „Mowa nienawiści” to termin wątpliwy i krytykowany
Dr Tymoteusz Zych. Fot You Tube / wPolsce.pl

W polskim systemie nie istnieje pojęcie „mowy nienawiści”. Jest to termin wątpliwy, nieostry i w dodatku stanowiący przedmiot szerokiej krytyki ze strony prawników. Niezwykle trudno bowiem ocenić co jest „mową nienawiści”, i jaka jest granica pomiędzy uzasadnioną i czasami ostrą krytyką a „mową nienawiści” – mówi w rozmowie z PCh24.pl dr Tymoteusz Zych. Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris skomentował inicjatywę prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie lekcji o „mowie nienawiści” w stołecznych szkołach.

 

Dr Zych zwrócił uwagę, że w polskim systemie prawnym istnieją pojęcia „nawoływania do nienawiści” oraz „nawoływania do przemocy”. – Są to pojęcia dużo ściślejsze niż „mowa nienawiści” i odnoszące się do konkretnych zachowań, czyli np. działań obraźliwych, pomawiania czy też wręcz prowokowania do innych czynów zabronionych przeciwko zdrowiu, życiu i mieniu – podkreślił. Dodał, że w systemie prawnym stosowanym przez instytucje międzynarodowe istnieje również sformułowanie „przestępstwa z nienawiści”, czyli „czyny motywowane nienawiścią ze względu na jakąś przesłankę chronioną jak np. religia, pochodzenie narodowe, pochodzenie rasowe” etc. – Tego typu „okoliczności” przestępstwa mogą być traktowane jako aspekty, które mogą zwiększyć wymiar kary i jej surowość – zaznaczył.

 

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris zwrócił uwagę, że Rafał Trzaskowski wprowadzając w warszawskich szkołach „lekcje na temat tego, jak reagować i przeciwdziałać mowie nienawiści”, ogranicza się do wybranych i wyselekcjonowanych arbitralnie grup, które jego zdaniem są zagrożone. – Czy rzeczywiście jest tak, że zgodnie z tym, co twierdzi pan Trzaskowski najbardziej dotkniętą tymi negatywnymi zjawiskami grupą są feministki oraz „geje i lesbijki” czy też uchodźcy? Czy nie jest tak, że wystarczy wziąć do ręki jedną z gazet codziennych, żeby zobaczyć tam świnię w stroju katolickiego biskupa? Czy ataki wzywające do ukrzyżowania działaczy pro life nie są mową nienawiści? – zapytał nasz rozmówca.

 

Nie sposób jest, jak to prezentuje pan Trzaskowski, zwalczać negatywne zjawiska, po pierwsze: nieostro je definiując i nie odwołując się w ogóle do kategorii, które zna polski system prawny. A po drugie: wybierając jakieś wybiórcze przykłady grup rzekomo dotkniętych mową nienawiści a jednocześnie pomijając przykłady często dużo bardziej rozpowszechnione – ocenił dr Zych. Jego zdaniem „wskazuje na to, że działania Rafała Trzaskowskiego to próba ideologicznej instrumentalizacji i wykorzystywania pojęcia mowy nienawiści”.

 

Nasz rozmówca zwrócił również uwagę na wątpliwości prawne związane z inicjatywą prezydenta Warszawy. – Pan Trzaskowski wysłał list do dyrektorów szkół. Czytając ten dokument wyraźnie widać, że mamy do czynienia z działaniem co najmniej wątpliwym z punktu widzenia kompetencji prezydenta miasta – powiedział. Kontrowersje może budzić stwierdzenie prezydenta Warszawy, że lekcje o „mowie nienawiści” mają zostać zrealizowane w ramach lekcji wychowawczej. – Przypominam, że program zajęć wychowawczych jest ustalany z rodzicami, a zwłaszcza to, jakie tematy będą poruszane i w jakiej formie. Oczywistym jest, że potępienie dla nienawiści i agresji jest właściwą rzeczą w edukacji szkolnej, ale forma jaka się tutaj pojawia jest jak najbardziej wątpliwa i myślę, że wielu rodziców będzie chciało wyrazić w tej sprawie swoje wątpliwości – podsumował.

 

PCh24.pl

 

 

 

 


DATA: 2019-01-16 20:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pojęcie to jest zapewne nieostre, ale jest przede wszystkim nowe i coraz częściej używane. Trzeba je zwalczać ...
ponad 1 rok temu / Jędrzej Bukowski
 
@marek :) ,,dajcie mi człowieka a paragraf się znajdzie,,cytata za A.W. komunistycznym prokuratorem sowieckim.,, Dajcie mi podkładkę, choćby wydumaną(byleby była w gazecie lub tv) a ludzi nawsadzam ile zechcecie,, cytata za komunistycznym prokuratorem w ue
ponad 1 rok temu / szpulas11
 
"Mowa nienawiści" jako termin występujacy w zarządzeniu nie jest terminem prawnym. Ordo Juris wszystko się z prawem kojarzym i poza jezykiem prawnym nie przyjmuje do wiadomosci istnienia innego języka . Od pewnego czasu okreslenie mowa nienawiści stosowana jest w języku potocznym podobnie jak hejt. Nie ma obowiazku posługiwania się z w nazwach zajęć lekcyjnych terminami prawnymi, to przecież nie będą zajęcia z prawa. Mowa nienawisci to swietne określenie pewnego zjawiska społecznego funkcjonujace w języku polskim. I dobrze, że lekcje na ten temat się pojawią. Nie dajmy się zwariować z tym uzgadnianiem wszystkiego z rodzicami. Bedziemy też uzgadniac czas treść i formę zajęć z pierwszej pomocy, zajęć z zasad savoir vivre (tak, tak, w niektorych szkołach takie zajecia się odbywają), czy zajęć dotyczacych "mowy ciała", zasad ruchu drogowego i innych? W dobrych szkołach w bogatszych gminach takie zajęcia się odbywają kilka razy w miesiącu. I za każdym razem konsultacja z rodzicam???
ponad 1 rok temu / Jagoda
 
postmodernizm,polityczna poprawność natworzyła dość nieostrych pojęć prawnie usankcjonowanych,za pomocą których władza,wedle swego arbitralnego osądu,może wsadzić każdego człowieka do więzienia; 'mowa nienawiści' w Polsce już czeka na wprowadzenie do systemu prawnego;a wszystko w końcu skończy się 'uciskiem,jakiego dotąd nie było'. żyjemy w czasach totalitaryzmu prawnego,w których na wszystko jest paragraf.
ponad 1 rok temu / marek
 
Osobiście uważam, że w imię walki z wszechogarniającym nasz nieszczęśliwy kraj faszyzmem, powinniśmy niezwłocznie podjąć radykalne kroki, a mianowicie: 1) zakazać handlu modeliną w punktach sprzedaży artykułów szkolnych aby czasem dzieci i młodzież na zajęciach plastycznych nie podlegały wrogiej faszystowskiej indoktrynacji 2) zdjąć z afisza wszelkie programy satyryczne, które nie uderzają wprost we wrażego Kaczora i znienawidzony przez Polaków rząd 3) z góry wszystko co ?pisowskie? określać powszechnie synonimem ?faszystowskie?, co uporządkuje nieco naszą przestrzeń publiczną pod względem terminologicznym. Ludziom, którzy gdzie tylko nie spojrzą, wszędzie wokół siebie zwykli widzieć faszystów, a jeśli już nie faszystów, to dla odmiany Żydów, proponowałbym przetrzeć zaparowane z przejęcia szkła w rogowych oprawkach, a potem spojrzeć w lustro. Paranoję połączoną z manią prześladowczą leczy się w warunkach szpitalnych.
ponad 1 rok temu / PM
 
Prawem człowieka jest prawo do wolności słowa. Dziecko przychodzące na świat i krzyczące w łóżeczku też może może być zagrożeniem dla postępowców, lewicowych feministek i zboczeńców, bo >krzyczy< a jego mowa może być wyrzutem sumienia dla tych co słuchają i je widzą. To >mowa nienawiści< - odezwało się dziecko, które powinno być abordowane. Przepisy prawa jasno precyzują co można a nie w zakresie czynów i słów. Rzeczą niebywałą jest , że w używanie tego słowa {mowa nienawiści) tak łatwo wpisują się biskupi. No cóż to jeden z objawów EKUMENII i kontaktów z autorami tego terminu. Ogólne PRZYĆMIENIE.
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.