DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Trzęsienie ziemi w Kościele w Niemczech. Kobieta w roli dziekana w diecezji

Trzęsienie ziemi w Kościele w Niemczech. Kobieta w roli dziekana w diecezji
Zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

W niemieckiej diecezji Münster kobieta przejęła obowiązki dziekana. Takiego kroku zabrania wprawdzie prawo kanoniczne, ale lokalny biskup zastosował sprytny wybieg.

 

Kodeks Prawa Kanonicznego jest jasny. Dziekanem może być jedynie mężczyzna, który jest kapłanem. Kanon 533 mówi: „Wikariusz rejonowy, zwany także dziekanem albo archiprezbiterem, albo jeszcze inaczej, jest kapłanem, który stoi na czele wikariatu rejonowego (dekanatu)”. Kanon 544 dodaje: „Na urząd dziekana, który nie jest związany z urzędem proboszcza określonej parafii, biskup powinien wybrać kapłana, jakiego uzna za odpowiedniego, po rozważeniu okoliczności miejsca i czasu”.

 

Niemiecka diecezja Münster nie cieszy się żadnymi przywilejami, które pozwalałaby jej na inne rozwiązania. Statut tego biskupstwa wskazuje zgodnie z KPK, że dziekanem musi być ksiądz. Tamtejszy biskup Felix Genn postanowił jednak obejść te przepisy. Obowiązki dziekana w dekanacie Recklinghausen powierzono dwóm osobom: świeckiemu duszpasterzowi Ludgerowi Ernstingowi oraz świeckiej referentce pastoralnej, Marii Hölscheidt. Będą sprawować swoje funkcje do 2026 roku.

 

By zachować formalną zgodność z przepisami prawa kanonicznego władze diecezji zastosowały sprytny wybieg: Ernsting i Hölscheidt nie zostali dziekanami sensu stricto; otrzymali funkcję „przedstawicieli biskupa”. De facto przejęli jednak obowiązki dziekana: będą reprezentować biskupa w parafiach dekanatu, a u biskupa będą rzecznikami tychże parafii; ponadto w ich gestii leżeć będzie kierownictwo rozmaitych konferencji i gremiów. W przyszłości ksiądz będzie jedynie pomagał im w niektórych sprawach.

 

Jak powiedział rzecznik diecezji Münster, Stephan Kronenburg, pomysł zastąpienia dziekana dwoma „przedstawicielami” biskupa wyszedł z samego dekanatu, a bp Felix Genn nań przystał. Kronenburg podkreślił „kreatywność” tego rozwiązania i zaznaczył, że także w innych częściach diecezji zarządzanie jest kolegialne.

 

Decyzja bp. Genna jest elementem szerokiego planu realizowanego w Kościele katolickim w Niemczech, a polegającego na „włączeniu” kobiet w kierowanie diecezjami i parafiami. Docelowo niemieccy progresiści dążą do wprowadzenia diakonatu i prezbiteratu kobiet, ale jako, że na to musieliby mieć zgodę Watykanu, póki co wprowadzają innego rodzaju modyfikacje.

 

W listopadzie ubiegłego roku portal pch24.pl informował, że wiceszef Episkopatu Niemiec bp Franz-Josef Bode przekazał kobiecie kierownictwo dwóch parafii w swojej diecezji, Osnabrück. Wcześniej podobne rozwiązanie zastosowano już w diecezji Rottenburg-Stuttgart.

 

Źródła: Katholisch.de, pch24.pl

Pach


DATA: 2020-02-01 11:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To teraz oszukańcze zabiegi mające obiec prawo nazywa się "kreatywnością"?
1 miesiąc temu / Husarzowy
 
W ten sposób jak się "to" wprowadza; to wszystko można wytłumaczyć nawet największe zbrodnie. Trzeba się modlić za księży o odwagę w głoszeniu Ewangelii.
1 miesiąc temu / qwe
 
"świecki duszpasterz"? To znaczy KATECHETA. Taka sama różnica jak między sprzątaczem, a czyścicielem powierzchni płaskich. Ale jak brzmi?
1 miesiąc temu / hehe
 
0to mamy owoce Synodu Amazonskiego
1 miesiąc temu / Fido
 
I trzeba się dziwić, że ludzie odchodzą z Kościoła w Niemczech... Takiej głupoty, zarozumiałości, pychy Kościół niemiecki nie widział już dawno...
1 miesiąc temu / Krakusik
 
A więc w przyszłości kapłani mężczyźni usuną się w cień i to kobiety będą rządzić kosciolem. Zbiega się to z popularnymi na zachodzie pradami feministycznymi i w innych sprawach. A jak to się ma do przyszłości kościoła w przypadku naplywajacego islamu który przecież będzie nawracal na swoją wiarę?. Czy kobiety staną do walki a mężczyźni zostaną na tyłach? Prędzej żeby dorównać zagrożeniom kobiety będą musiały stać się jak mężczyźni a mężczyźni żeby rządzić będą musieli stać się jak kobiety. I właśnie tego typu zagrożenia mogą napedzac generalnie genderyzm i kult siły gdzie nie ma miejsca jakby dla słabszych. To wszystko proponuje genderyzm. Wyjście z UE nie zmienia wiele bo dotyczy to rzeczy bardzo popularnych na całym zachodzie.
1 miesiąc temu / A
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.