DZIŚ JEST:   23   LUTY   2020 r.

VII Niedziela zwykła
Św. Polikarpa, biskupa
Bł. Wincentego Frelichowskiego
Bł. Izabeli, królewny
 
 
 
 

Trzeba chronić życie najsłabszych! Biskupi proszą o modlitwę za parlamentarzystów

Trzeba chronić życie najsłabszych! Biskupi proszą o modlitwę za parlamentarzystów
źródło: Twitter / bp Mirosław Milewski

Polscy biskupi proszą o modlitwę, aby „prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci”, czytamy w pierwszym punkcie komunikatu  podsumowującego obrady 381. Zebrania Plenarnego KEP, które odbyło się 19 listopada na Jasnej Górze.

 

Hierarchowie przypominają o godności każdego życia ludzkiego, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. „W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci” – podkreślono w dokumencie.

 

Podczas obrad Konferencja Episkopatu Polski przyjęła także „Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”:

„Biskupi polscy wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi”.

 

Duchowni przyjęli również relację delegatów Episkopatu Polski z październikowego Synodu w Rzymie, który był poświęcony młodzieży. „Ojcowie synodalni podkreślili potrzebę większego zaangażowania młodzieży w życie i misję Kościoła oraz konieczność tworzenia Kościoła z młodymi, a nie tylko dla młodych. Zaznaczyli, że trzeba tworzyć w naszych diecezjach i parafiach konkretne miejsca dające możliwość słuchania młodych oraz towarzyszenia im w rozeznawania ich powołania, charyzmatu, posługi i działania” – napisano w komunikacie.

 

W związku z tym, że w niedzielę 25. listopada wspominana będzie 85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie biskupi proszą, aby w tym dniu „w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie oraz w intencji ofiar głodu”.

 

 

Publikujemy pełną treść komunikatu:

 

Komunikat z 381. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski

 

Dnia 19 listopada 2018 r. na Jasnej Górze miało miejsce 381. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Obradami kierował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Na początku obrad słowo do księży biskupów skierował abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

 

1. Na progu adwentu biskupi przypominają o godności każdego ludzkiego życia, którego wartość ukazał Chrystus swoim wcieleniem i narodzeniem. W tym duchu biskupi proszą o modlitwę, aby prawo stanowione chroniło życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci.

 

2. Kontynuując nauczanie św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i Papieża Franciszka biskupi wzywają do zdecydowanego przeciwstawiania się grzechowi i przestępstwu nadużyć wobec osób małoletnich. Przypominają, że ochrona dzieci i młodzieży jest niezbywalną częścią misji powierzonej Kościołowi. W związku z tym Konferencja Episkopatu Polski przyjęła „Stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych”. Jest ono odpowiedzią na List Papieża Franciszka skierowany do Ludu Bożego dn. 18 sierpnia 2018 roku.

 

3. Pasterze Kościoła w Polsce przyjęli relację biskupów reprezentujących Konferencję Episkopatu na minionym Synodzie Rzymie. Ojcowie synodalni podkreślili potrzebę większego zaangażowania młodzieży w życie i misję Kościoła oraz konieczność tworzenia Kościoła „z młodymi”, a nie tylko „dla młodych”. Zaznaczyli, że trzeba tworzyć w naszych diecezjach i parafiach konkretne miejsca dające możliwość słuchania młodych oraz towarzyszenia im w rozeznawania ich powołania, charyzmatu, posługi i działania. Biskupi ufają, że to zaangażowanie wzmocni wyraźnie potencjał ewangelizacyjny Kościoła i pozwoli dotrzeć z orędziem Dobrej Nowiny także do tych młodych ludzi, którzy oddalili się od wspólnoty wierzących.

 

4. W niedzielę 25. listopada wspominamy 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie. Pasterze Kościoła w Polsce proszą, aby w tym dniu w sposób szczególny modlić się o pokój na świecie oraz w intencji ofiar głodu.

 

Po zakończeniu Zebrania Plenarnego biskupi, rozpoczynając swoje doroczne rekolekcje, proszą wszystkich wiernych o modlitwę.

 

Od tronu Matki Bożej Królowej Polski, księża biskupi błogosławią Polakom w Ojczyźnie i poza jej granicami oraz zachęcają do jak najlepszego przygotowania się do Świąt Bożego Narodzenia m.in. przez udział w Mszach Świętych Roratnich i rekolekcjach adwentowych.

 

Podpisali: Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce

Zgromadzeni na 381. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Jasna Góra, 19 listopada 2018 roku

 

KAI

TK

 

Przeczytaj także:

Prof. Legutko: przed wyborami 2019 projekt „Zatrzymaj Aborcję” nie zostanie podjęty

Kaja Godek: PiS pozwala zabijać nienarodzonych ze względów politycznych

 


DATA: 2018-11-20 08:51
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Proces odochodzenia Polaków od Kościoła już się rozpoczął. Nagła autorefleksja hierarchów wymuszona przez Watykan, nie zapobiegnie dalszemu rozpadowii zaufania wobec tej instytucji. Chrystus przychodzi szczegolnie do grzeszników, do tych ubogich duchowo dając im nadzieje i pocieszenie. Każde pozbawienie życia drugiego człowieka jest złe, ale ruchy prolife przestają się interesować dzieckiem nawet tym chorym zaraz po porodzie i ta niewygodna prawda sprawia, że ten cały ruch to banda hipokrytów, żerujących na ludzkiej moralności i uczuciach. Bóg nie rychliwy, ale sprawiedliwym i odpowiedzą oni przed nim za ludzkie tragedie i cierpienie niewinnych, których są nie rzadko przyczyną.
ponad 1 rok temu / Jan
 
I ta brzydka kaplica Pan Jezus w tabernakulum usunięty na bok a dla nie poznaki krzyż na środki a pod krzyżem tron dla człowieka a gdzie jest ołtarz? Krzyż na ścianie i jakiś stolik za którym siedzi ksiądz to nie ołtarz. Do tego brązowe ciemne ściany bez żadnych obrazów czy to jest Kościół Katolicki czy jakaś sekta heretycka? Bo wnętrze tej kaplicy to czysty Protestantyzm nie różni się ona niczym od zboru w jakiejś sekcie gdzieś na przedmieściach miasta. Ciekawe że niemal w większości posoborowych seminariów i zakonów kaplice mają niemal identyczny wystrój ja ten powyżej przypadek czy może celowe niszczenie sacrum?
ponad 1 rok temu / Tradi
 
Żeby tyle zdecydowania i żarliwości wykazywali gdy PO wprowadzało ustawy genderowe-zawsze halsem między ludem a władzą. Jak tam Arcybiskupie Muszyński ewangelizacja Europy????? Pod takimi haslami lobbowałeś za wejsciem do eurokołchozu!!!
ponad 1 rok temu / koło historii
 
Tylko PRZYKŁAD pociąga. Czekamy na WSPÓLNOTOWĄ i publiczna MODLITWĘ Biskupów. A pro po możliwości WYSŁUCHANIA przez Biskupa - czy będą DNI OTWARTE w KURII i możliwość składania ZAŻALEŃ ? Z doświadczenia wiadomo, że NIE. Reszta to puste słowa.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Czy prośba o modlitwę w kwestii aborcji zakończy się komunikatem prasowym?.
ponad 1 rok temu / stan
 
Obrona Życia tak! Cieszę się! A gdzie intronizacja w Polsce musi być przeprowadzona,Polska nie zginie o ile przyjmnie Chrystusa za Króla! Do tego im się nie spieszy! Ktoś ma kłopoty z wiarą, wstyd.
ponad 1 rok temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.