DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Kaja Godek: PiS pozwala zabijać nienarodzonych ze względów politycznych

Kaja Godek: PiS pozwala zabijać nienarodzonych ze względów politycznych
Fot. Michał Dyjuk / FORUM

„O ile do wyborów parlamentarnych inicjatywa Zatrzymaj Aborcję nie zostanie uchwalona, to również w następnej kadencji ochrony życia nie będzie. Politycy zobaczą, że mogą jej nie wprowadzać i nic im za to nie grozi”. Tak Kaja Godek, liderka inicjatywy ustawodawczej w obronie dzieci nienarodzonych, skomentowała zapowiedź europosła Ryszarda Legutki o „zamrożeniu” projektu co najmniej do jesieni przyszłego roku.

 

 

Jak przyjęła Pani pierwszą tak otwartą deklarację przedstawiciela obozu rządzącego w sprawie inicjatywy „Zatrzymaj Aborcję”?

Wypowiedź europosła Legutki ocenić można jako wyraz strategii PiS względem środowisk obrońców życia. Można streścić ją w następujących słowach: pozwolimy mordować chore dzieci, ponieważ nam się to opłaca politycznie. Pozwolimy mordować chore dzieci, bo wiemy, że możemy was zlekceważyć, możemy zlekceważyć Episkopat, wiemy, że wy wszyscy i tak w następnych wyborach na nas zagłosujecie.

 

Zwracam uwagę, że ta wypowiedź padła podczas kongresu małżeństwa i rodziny w Krakowie, organizowanego przez Archidiecezję Krakowską oraz Wydział Duszpasterstwa Rodzin. Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której wydarzenie organizowane przez Kościół zostało użyte do wygłoszenia apologii tak zwanego kompromisu aborcyjnego. To pokazuje, co oznaczają stawiane czasem Kościołowi zarzuty mieszania się do polityki. Kościół ma się od niej separować, natomiast sfera polityczna bardzo chętnie wchodzi do Kościoła. Politycy używają go do swoich celów. W tym wypadku wykorzystano kongres małżeństwa i rodziny do tego by ogłosić potrzebę utrzymania stanu prawnego pozwalającego zabijać niepełnosprawne dzieci.

 

Co dalej?

Jesteśmy obecnie w takiej sytuacji: zanieśliśmy projekt, pokazaliśmy, że cieszy się on potężnym poparciem, spotkaliśmy się z wyrażonymi wprost w mediach i debacie publicznej obietnicami uchwalenia tego projektu, po czym to nie następuje. Zwracam uwagę, że złożyliśmy nasz projekt w zimie, w bardzo dogodnym okresie. Można było go uchwalić już dawno i nie wchodzić z tym tematem w kampanię wyborczą. To wyłącznie decyzja rządzącej partii, która przedłuża sprawę a tematyka aborcyjna obecna jest w kolejnych kampaniach wyborczych.

 

Obrońcy życia będą stali przy swoim, przy tym, że potrzebny jest zakaz aborcji, niezależnie od tego czy trwa właśnie kampania wyborcza, czy też nie. Dzieci giną nieustannie. Każdy z nas powinien sobie zadać pytanie: jeżeli ten postulat został zignorowany, to co my na to? Powinniśmy stawiać sobie tę kwestię przed każdymi kolejnymi wyborami, które nadejdą.

 

Profesor Legutko powiedział o projekcie: na pewno nie przed jesienią przyszłego roku, a potem zobaczymy. Nietrudno przewidzieć, co będzie potem…

Zawsze będą jakieś wybory. O ile słyszeliśmy dotychczas raczej: poczekajmy do wyborów a potem uchwalimy, to w tym przypadku widać wyraźną zmianę. Usłyszeliśmy jasną deklarację, że po jesieni 2019 roku temat znów będzie przeciągany. Wiem, że może to nie zabrzmi dobrze, ale takie są fakty: o ile do wyborów parlamentarnych inicjatywa „Zatrzymaj Aborcję” nie zostanie uchwalona, to również w następnej kadencji ochrony życia nie będzie. Politycy zobaczą, że mogą jej nie wprowadzać i nic im za to nie grozi.

 

W Pani ocenie robią tak z obawy przed feministkami i „gniewem ulicy”?

 Uważam, że politycy nie wprowadzają ochrony życia nie dlatego, że obawiają się tak zwanej lewej strony, lecz dlatego, że nie boją się prawej. Wiedzą, że mogą z katolickim elektoratem „pogrywać” w nieskończoność, a ten i tak pokornie pójdzie do urn i na nich zagłosuje. Sprawozdawałam już dwukrotnie projekty pro-life w trakcie rządów poprzedniej ekipy. Różnica między nią a tą obecną w sferze ochrony życia jest minimalna, a w zasadzie żadna. Ochrony jak nie było wtedy, tak nie ma i teraz.

 

 

Rozmawiał Roman Motoła

 

 

Europoseł Ryszard Legutko (PiS) o perspektywach projektu "Zatrzymaj Aborcję"

 


DATA: 2018-11-19 15:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I tu, na miejscu Episkopatu, z marszu bym ekskomunikowal cały PiS: posłów od razu, elektorat po "kolejnych wyborach, jeśli zagłosuja za partia aborcyjna. Krótka piłka: to Episkopat daje ciała. Wiecie, że na deonie są" katolicy", którzy uważają, że Episkopat popiera kompromis aborcyjny...?
ponad 1 rok temu / DiceCube5
 
Zakladnicy 500+ i tak zagłosują na PIS... więc czego oni się mogą bać?
ponad 1 rok temu / Elle
 
"...wiemy, że możemy was zlekceważyć, możemy zlekceważyć Episkopat, wiemy, że wy wszyscy i tak w następnych wyborach na nas zagłosujecie." prawda, pod warunkiem, że zagłosujemy. Czy w obecnych czasach wypada porządnym ludziom chodzić jeszcze na wybory...?
ponad 1 rok temu / tereferek
 
Panu Jezusowi nie udało się nawrócić zatwardziałych faryzeuszy, a chciałbyś by p. Godek dokonała czegoś trudniejszego?
ponad 1 rok temu / do Wojtek
 
Dopóki PiS nie nawróci się i nie będzie kierował się koniunkturą i poprawnością polityczną będzie miał problemy. BÓG nie za bardzo lubi półśrodki ( groby pobielane).
ponad 1 rok temu / normal
 
Problem leży w ludzkiej głupocie. Poza PiS i PO świata nie widzicie.
ponad 1 rok temu / Nikt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.