DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Trump nie będzie zadowolony! Trybunał ONZ nakazał USA zawieszenie sankcji wobec Iranu

Trump nie będzie zadowolony! Trybunał ONZ nakazał USA zawieszenie sankcji wobec Iranu
Donald Trump i Binjamin Netanjahu. FOT.REUTERS/Ronen Zvulun/File Photo/FORUM

Najwyższy sąd Organizacji Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze – nakazał Stanom Zjednoczonym zniesienie sankcji wobec Iranu. Mają one wpływ na eksport produktów humanitarnych oraz towarów związanych z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego.

 

Prezydent Donald Trump w maju zdecydował o przywróceniu surowych i nałożeniu nowych sankcji na Iran w związku z wycofaniem się USA z porozumienia nuklearnego JCPOA. Iran zakwestionował sankcje, wnosząc w lipcu pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

 

We wstępnym wyroku w sprawie sąd stwierdził w środę, że Waszyngton musi „usunąć, poprzez swoje decyzje wszelkie przeszkody wynikające z ponownego nałożenia sankcji na wywóz do Iranu leków i wyrobów medycznych, żywności i towarów rolnych oraz części zamiennych i wyposażenia niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego”.

 

Iran twierdzi, że ​​sankcje naruszają dwustronne porozumienie z 1955 roku, znane jako traktat o wzajemnych stosunkach, który reguluje i promuje więzy gospodarcze oraz konsularne między USA a Iranem.

 

Traktat został podpisany, gdy Stany Zjednoczone i Iran były sojusznikami po rewolucji z 1953 roku – wywołanej z inicjatywy Wielkiej Brytanii i USA – a która ostatecznie scementowała panowanie szacha Mohammada Reza Pahlavi. Stosunki dyplomatyczne oba kraje zerwały po rewolucji islamskiej z 1979 roku i przejęciu ambasady USA w Iranie (kryzys z zakładnikami). Mimo tego traktat pozostaje w mocy.

 

Środowe orzeczenie może doprowadzić do kolejnego konfliktu między administracją Trumpa a sądem w Hadze. W ubiegłym miesiącu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa – John Bolton – potępił Międzynarodowy Trybunał Karny, odrębną i niepowiązaną instytucję, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

 

MTK prowadzi śledztwa w zakresie zbrodni wojennych, podczas gdy MTS rozstrzyga spory między państwami. Bolton powiedział w zeszłym miesiącu, że „ze względu na wszystkie intencje i cele, MTK jest już dla nas martwy”.

 

Teheran zaskarżył Waszyngton do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w lipcu, twierdząc, że Stany Zjednoczone naruszyły traktat o przyjaźni z 1955, który poprzedzał rewolucję islamską w Iranie.

 

Iran wezwał sędziów do nakazania natychmiastowego zawieszenia decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącej ponownego nałożenia sankcji gospodarczych.

 

Podczas czterech dni przesłuchań pod koniec sierpnia irańscy prawnicy oskarżyli Waszyngton o dławienie gospodarki kraju i agresję gospodarczą.

 

Waszyngtońscy pełnomocnicy stwierdzili, że trybunał nie jest właściwy do orzekania w tej sprawie, ponieważ są to kwestie, które dotyczą bezpieczeństwa narodowego. Orzeczenia oenzetowskiego trybunału są wiążące i nie można się od nich odwoływać. Nie ma jednak możliwości ich egzekwowania. Środowe orzeczenie jest w rzeczywistości decyzją w sprawie podjęcia tak zwanych środków tymczasowych. Ostateczna decyzja może zapaść nawet za kilka lat.

 

W umowie nuklearnej z 2015 roku Iran zgodził się ograniczyć program nuklearny i zezwolić międzynarodowym inspektorom na kontrolę swoich instalacji. Trump jednak wycofał się z porozumienia w maju tego roku, argumentując, że fundusze płynące do Iranu w związku ze zniesieniem sankcji są wykorzystywane do wspierania terroryzmu i budowy pocisków zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych.

 

Teheran w 2016 pozwał Waszyngton w związku z zamrożeniem przez USA irańskich aktywów zagranicznych wartych około 2 mld dol., które według amerykańskich sądów powinny trafić do amerykańskich ofiar ataków terrorystycznych. Przesłuchania w tej sprawie mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

 

 

Źródło: cnbc.com / timesofisrael.com

AS

 

 


DATA: 2018-10-04 00:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.