DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Trump nie będzie zadowolony! Trybunał ONZ nakazał USA zawieszenie sankcji wobec Iranu

Trump nie będzie zadowolony! Trybunał ONZ nakazał USA zawieszenie sankcji wobec Iranu
Donald Trump i Binjamin Netanjahu. FOT.REUTERS/Ronen Zvulun/File Photo/FORUM

Najwyższy sąd Organizacji Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze – nakazał Stanom Zjednoczonym zniesienie sankcji wobec Iranu. Mają one wpływ na eksport produktów humanitarnych oraz towarów związanych z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego.

 

Prezydent Donald Trump w maju zdecydował o przywróceniu surowych i nałożeniu nowych sankcji na Iran w związku z wycofaniem się USA z porozumienia nuklearnego JCPOA. Iran zakwestionował sankcje, wnosząc w lipcu pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

 

We wstępnym wyroku w sprawie sąd stwierdził w środę, że Waszyngton musi „usunąć, poprzez swoje decyzje wszelkie przeszkody wynikające z ponownego nałożenia sankcji na wywóz do Iranu leków i wyrobów medycznych, żywności i towarów rolnych oraz części zamiennych i wyposażenia niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego”.

 

Iran twierdzi, że ​​sankcje naruszają dwustronne porozumienie z 1955 roku, znane jako traktat o wzajemnych stosunkach, który reguluje i promuje więzy gospodarcze oraz konsularne między USA a Iranem.

 

Traktat został podpisany, gdy Stany Zjednoczone i Iran były sojusznikami po rewolucji z 1953 roku – wywołanej z inicjatywy Wielkiej Brytanii i USA – a która ostatecznie scementowała panowanie szacha Mohammada Reza Pahlavi. Stosunki dyplomatyczne oba kraje zerwały po rewolucji islamskiej z 1979 roku i przejęciu ambasady USA w Iranie (kryzys z zakładnikami). Mimo tego traktat pozostaje w mocy.

 

Środowe orzeczenie może doprowadzić do kolejnego konfliktu między administracją Trumpa a sądem w Hadze. W ubiegłym miesiącu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Trumpa – John Bolton – potępił Międzynarodowy Trybunał Karny, odrębną i niepowiązaną instytucję, która znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

 

MTK prowadzi śledztwa w zakresie zbrodni wojennych, podczas gdy MTS rozstrzyga spory między państwami. Bolton powiedział w zeszłym miesiącu, że „ze względu na wszystkie intencje i cele, MTK jest już dla nas martwy”.

 

Teheran zaskarżył Waszyngton do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w lipcu, twierdząc, że Stany Zjednoczone naruszyły traktat o przyjaźni z 1955, który poprzedzał rewolucję islamską w Iranie.

 

Iran wezwał sędziów do nakazania natychmiastowego zawieszenia decyzji prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącej ponownego nałożenia sankcji gospodarczych.

 

Podczas czterech dni przesłuchań pod koniec sierpnia irańscy prawnicy oskarżyli Waszyngton o dławienie gospodarki kraju i agresję gospodarczą.

 

Waszyngtońscy pełnomocnicy stwierdzili, że trybunał nie jest właściwy do orzekania w tej sprawie, ponieważ są to kwestie, które dotyczą bezpieczeństwa narodowego. Orzeczenia oenzetowskiego trybunału są wiążące i nie można się od nich odwoływać. Nie ma jednak możliwości ich egzekwowania. Środowe orzeczenie jest w rzeczywistości decyzją w sprawie podjęcia tak zwanych środków tymczasowych. Ostateczna decyzja może zapaść nawet za kilka lat.

 

W umowie nuklearnej z 2015 roku Iran zgodził się ograniczyć program nuklearny i zezwolić międzynarodowym inspektorom na kontrolę swoich instalacji. Trump jednak wycofał się z porozumienia w maju tego roku, argumentując, że fundusze płynące do Iranu w związku ze zniesieniem sankcji są wykorzystywane do wspierania terroryzmu i budowy pocisków zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych.

 

Teheran w 2016 pozwał Waszyngton w związku z zamrożeniem przez USA irańskich aktywów zagranicznych wartych około 2 mld dol., które według amerykańskich sądów powinny trafić do amerykańskich ofiar ataków terrorystycznych. Przesłuchania w tej sprawie mają się rozpocząć w przyszłym tygodniu.

 

 

Źródło: cnbc.com / timesofisrael.com

AS

 

 


DATA: 2018-10-04 00:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.