DZIŚ JEST:   27   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Frumencjusza z Aksum
Św. Sabiny, męczennicy
 
 
 
 

Rozmowa z Waltem Heyerem

Transseksualizm. Prawdziwie pomóc, a nie okaleczać

Transseksualizm. Prawdziwie pomóc, a nie okaleczać
Fot. Bogna Białecka

[Przypominamy rozmowę z 2013 r.] Walt Heyer już jako pięciolatek lubił przebierać się w kobiece ubrania, w wieku 42 lat przeszedł tzw. operację zmiany płci. Powrót do męskości był procesem bolesnym, a dziś nasz rozmówca walczy, by osobom transseksualnym naprawdę pomagać, zamiast ich okaleczać.

 

Przez osiem lat żył Pan jako kobieta. Może Pan opisać to doświadczenie?

 

- Z początku było zabawnie, jakbym się wcielił w postać z bajki, potem poczułem pustkę. Żyłem jako Laura Jensen przez trzy lata zanim poddałem się operacji tzw. zmiany płci. Okazało się, że operacja nie zmieniła nic, pogłębiła tylko moje zanurzenie w świecie iluzji. Problemy osób transseksualnych nie są rozwiązane przez operację - i to jest właśnie powodem wysokiego odsetka (30 procent) prób samobójczych u osób, które zmieniły płeć.

 

Głęboko odczuwam ból osób transseksualnych, rozumiem ich i im współczuję. Ale ani zrozumienie, ani współczucie nie powstrzymuje mnie przed zdecydowanym twierdzeniem, że tylko pomoc psychologiczna jest w ich przypadku właściwym rozwiązaniem. Sam tego doświadczyłem i zrozumiałem w najtrudniejszy sposób. Gdy rozpadła się moja rodzina, osiem lat żyłem w świecie fantazji i samooszukiwania. Gdy w pełni zrozumiałem tragedię, której byłem ofiarą i sprawcą, było za późno. Zrujnowałem już życie mojej żony, moich dzieci i własne.

 

A czy mogło to być skutkiem błędnie postawionej diagnozy? Może nie był Pan osobą prawdziwie transseksualną?

 

Rozpowszechnienie w USA operacji zmiany płci jest zasługą  psychiatry o nazwisku Paul Walker. To on jest odpowiedzialny za opracowanie standardów oceny klinicznej, mającej na celu rozpoznanie, czy dana osoba powinna przechodzić operację zmiany płci.

 

W moim przypadku ocena mojego problemu była zdecydowanie powierzchowna. Psychiatra nie zwrócił uwagi na przykład na to, że jako chłopiec byłem wielokrotnie wykorzystywany seksualnie przez dorosłych mężczyzn. Psychiatrą, który dał pełne przyzwolenie na moje okaleczenie był Paul Walker.

 

Nadal można argumentować: raz się pomylił, ale co do zasady to jest OK.

 

To nie jest tylko moje doświadczenie. U wielu osób transseksualnych nie zostają zdiagnozowane poważne zaburzenia psychiczne, które się przyczyniły do powstania ich  zaburzenia. Moja strona internetowa sexchangeregret.com ma kilka tysięcy unikatowych wejść w ciągu miesiąca, 60 tysięcy w całym roku 2012. Otrzymuję setki maili od osób transseksualnych, które po zmianie płci zrozumiały, że operacja nie uczyniła z nich kobiet.

 

Liczba ludzi, którzy żałują, iż poddali się operacji, wzrasta z dnia na dzień. Chirurg, którego znam zebrał dokumentację 1 500 przypadków osób, które żałują tego kroku!

 

A zatem nie jest Pan odosobnionym przypadkiem. Dlaczego jednak nie sprawdzono efektywności i rzeczywistych skutków takich operacji przed ich wdrożeniem na szeroką skalę?

 

W rzeczywistości pierwszym miejscem w USA, gdzie przeprowadzano operacje było Johns Hopkins Gender Clinic. W roku 1963 została przeprowadzona pierwsza operacja. Jednak nadal istniały wątpliwości, czy to dobry kierunek. Dziesięć lat później przeprowadzono wywiady z 50 osobami, które przeszły operacyjną zmianę płci. Okazało się, że nie dało to żadnych pozytywnych rezultatów! Klinika została zamknięta, lecz Paul Walker rozpoczął krucjatę - jak widać skuteczną - by operacje zmiany płci stały się powszechnie dostępne.

 

Czy w takim razie istnieją jakieś badania naukowe potwierdzające szkodliwość takiego podejścia do problemu?

 

- Być może to panią zaskoczy, ale istnieją. Jedno z badań, przeprowadzone w Szwecji obejmowało okres od roku 1973 do 2003. Analizowano bardzo dokładnie dokumentację medyczną kilkuset osób transseksualnych. Osoby po zmianie płci wykazują zdecydowanie wyższy procent zaburzeń psychicznych, depresji oraz prób samobójczych niż ogół ludzi.

 

Dlaczego zatem nadal proponuje się operację zmiany płci jako rozwiązanie problemu?

 

- To bardzo dobre pytanie. Wciąż je stawiam. Skoro tyle osób doświadcza problemów po operacji, dlaczego nadal proponuje się ją jako rozwiązanie? Nikt nie potrafi mi odpowiedzieć.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

Rozmawiała Bogna Białecka

Czytaj także:
DATA: 2020-09-04 07:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

decyzje o zmiany płci są spowodowanie wyłącznie brakiem akceptacji ,gdyby każdy było akceptowany taki jaki się urodził tego by nie było
1 miesiąc temu / janka
 
Bzdury tutaj wypisują ludzie nie wierzący w naukę, badania naukowe, a wierzący w coś czego nigdy na oczy nie widzieli. Żałosne.
ponad 2 lata temu / tei
 
Pomijając molestowanie seksualne, którego ofiarą był w dzieciństwie pan Heyer, od dziesiątek lat leczy się on klinicznie na wielopostaciową schizofrenię. Lekarze stwierdzili u niego co najmniej kilkanaście niezależnych od siebie osobowości. Szkoda tylko, że prawidłową diagnozę postawiono dopiero po dopuszczeniu pana Hayera do chirurgii narządów płciowych. Czym innym jest jednak choroba psychiczna a czym innym rzeczywista rozbieżność anatomii mózgu względem budowy narządów rozrodczych zwana mniej lub bardziej trafnie - transseksualizmem. Pan Hayer posiada prawidłowo zbudowany męski mózg. Upośledzone są w jakiś sposób jego funkcje co powoduje u niego liczne schorzenia psychiatryczne. Podkreślam - budowa jego mózgu prawidłowa męska! Transseksualny mężczyzna posiada prawidłowo zbudowany męski mózg, żadnych oznak dysfunkcji psychiatrycznych. Pozostaje pytanie skąd u osób z prawidłowo męsko ukształtowanym mózgiem pojawiają się żeńskie narządy rozrodcze... (?)
ponad 7 lat temu / Zdziwiony
 
Płeć to dar od Boga. Zmiana płci to prawie to samo co próba zmiany siebie z coś zupełnie innego. Np. mógłbym chcieć być koniem. Mógłbym rżeć jak koń, jeść jak koń, biegać jak koń, przykleić sobie sierść końską, ale tylko bym udawał, że jestem koniem, a nadal byłbym człowiekiem. Cudownie jest być sobą, kiedy się wie, że takiego właśnie mnie Bóg chciał, stworzył i się nie pomylił.
ponad 7 lat temu / ktoś
 
Jak to nie wiadomo dlaczego wciąż proponuje się takie operacje? KASA, KASA, KASA...
ponad 7 lat temu / Anna
 
Sto procent racji. Ja miałem szczęście przed podjęciem "leczenia" udać sie do psychologa z katolickiego ośrodka. Myślę, że jestem na dobrej drodze ku męskości. Dzięki temu rodzina nie ucierpiała a relacje z żona się poprawiły jak również relacje z Bogiem. Oprócz psychologa dużo dała Łaska Boża za pośrednictwem wspólnoty, rekolekcji, modlitw o uzdrowienie.
ponad 7 lat temu / Niedoszła Natalia
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.