DZIŚ JEST:   22   MAJA   2019 r.

Św. Rity z Cascii, zakonnicy
Św. Julii
 
 
 
 

Tragiczne dane: w roku 2018 odnotowano prawie 2000 prób samobójczych wśród młodzieży

Tragiczne dane: w roku 2018 odnotowano prawie 2000 prób samobójczych wśród młodzieży
źródło: pixabay.com

Więcej prób samobójczych wśród polskiej młodzieży w 2018 roku – wynika z przekazanych KAI danych Komendy Głównej Policji. W minionym roku swoje życie targnęło się aż o ponad 40 nastolatków więcej niż w roku 2018.

 

Według prowadzonych przez Komendę Główną Policji statystyk w 2018 roku samobójstwo próbowało popełnić 746 nastolatków w wieku 13-18 lat (w 2017 roku 702 przypadki) i 1143 osoby w wieku 19-24 (tyle samo w 2017 roku).

 

Zmniejszył się natomiast wśród młodych odsetek zgonów wskutek prób samobójczych. W 2018 roku zginęły w ten sposób 92 osoby w wieku 13-18 (115 w 2017 roku) oraz 344 osoby w wieku 19-24 (353 w 2017 roku) – informuje polska policja.

 

Polska od lat znajduje się w czołówce krajów, w których odnotowuje się najwyższy odsetek samobójstw wśród młodzieży. Ostatnie takie zestawienie przygotował Eurostat w 2014 roku – wtedy Polska zajęła niechlubną drugą pozycję. Wyprzedziły nas jedynie Niemcy (224 próby samobójcze zakończone śmiercią). Trzecie miejsce zajęła Francja (171), kolejne były: Wielka Brytania (134), Włochy (87) oraz Hiszpania (69).

 

Wśród najczęstszych powodów wszystkich prób samobójczych wśród młodzieży policyjne statystyki wymieniają zaburzenia lub choroby psychiczne (363), zawód miłosny (388), a także konflikty i przemoc w rodzinie (198). W wielu przypadkach przyczyn samobójstwa nie udaje się ustalić.

 

Dane policji wskazują, że młodzi najczęściej targają się na swoje życie poprzez przedawkowanie leków, samookaleczenie oraz powieszenie. Śledczy wskazują też na wysoki odsetek zamachów na własne życie podejmowanych pod wpływem alkoholu.

 

Do największej liczby prób samobójczych wśród młodych dochodzi w województwie śląskim (287), łódzkim (234) i małopolskim (186). Najmniej przypadków odnotowano z kolei w województwie opolskim (31), lubuskim (45) oraz w województwach mazowieckim i kujawsko-pomorskim (po 67).

 

Dramatyczne dane potwierdza badanie Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę”, z którego wynika, że co szósty polski nastolatek w wieku 11–17 lat (16 proc.) okaleczał się, a 7 proc. badanych podjęło próbę samobójczą (pytano osoby w wieku 13–17 lat). Istotnie częściej zachowania autodestrukcyjne występowały wśród dziewczyn – co czwarta (23 proc.) okaleczała się, a co dziesiąta (10 proc.) próbowała się zabić.

 

Szczegółowe statystyki dotyczące zamachów samobójczych wśród nastolatków w wieku 14-24 lat przekazało KAI biuro prasowe Komendy Głównej Policji.

 

KAI

TK


DATA: 2019-03-11 15:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

obserwuje 15 letnie dziecko w szkole, pisowska deforma edukacji spowoduje jeszcze więcej samobójstw - zalewska za swoje decyzje powinna siedzieć w więzieniu
2 miesiące temu / rodzic
 
Ja myślę, że spora część tych samobójstw wynika z poczucia samotności, braku akceptacji i odrzucenia przez środowisko, rówieśników co dla młodego człowieka jest nie do zniesienia. Pomimo tego, że nie jestem już dorosłym człowiekiem to sam zmagam się z samotnością i wiem jakie to ciężkie doświadczenie. Myślę nawet, że gdybym nie wierzył w Boga i życie po śmierci to sam podzielił bym los tych nieszczęśników, ale strach przed wiecznym potępieniem i wiara w Boga trzymają mnie na powierzchni, chociaż lekko nie jest. Myślę, że byłoby łatwiej gdyby ludzie okazywali sobie więcej serdeczności i zrozumienia, zwłaszcza my Katolicy. Mamy okres Wielkiego Postu. Kościół wzywa nas w tym czasie do postu, modlitwy i jałmużny. Myślę, że jałmużna nie powinna tylko oznaczać wsparcia materialnego, ale też, a może przede wszystkim poświęcenie czasu drugiej osobie, bezinteresowna rozmowa, wsparcie. Łatwiej jest wrzucić "piątaka" niż poświęcić komuś swój czas, to więcej kosztuje.
2 miesiące temu / [email protected]
 
Moim zdaniem głęboko czuć bezsens potrafią osoby bardzo łaknące sensu; nie są to ludzie średni czy letni, ale ci, którzy usychają bez Prawdy. Jeśli tylko znajdą źródło wody żywej, będą owocować w sposób nadnaturalny nawet, gdy wydaje się, że to nie czas na owocowanie. Według o. Pelanowskiego nie można żyć w Duchu bez wcześniejszego doświadczenia rozsypania całego życia; najpierw był krzyż, a potem zesłanie Ducha Świętego.
2 miesiące temu / BP
 
Czytałem że ministerstwo zdrowia zamierza przeprowadzić kampanię walki z depresją. Wskaźnikiem skuteczności kampanii i wyznacznikiem sukcesu tej walki ma być zwiększenie sprzedaży antydepresantów.
2 miesiące temu / Wojtek
 
PiS powinien zostać postawiony przed sąd za politykę prowadzącą do zaburzeń psychicznych: stresu, niepokoju, uczucia wszechobecnej nienawiści.
2 miesiące temu / koteq
 
@Jeff Nie do końca bym się zgodził. Owszem wymagania są duże ale kształcenie jest bardzo słabe. O przedwojennej maturze wypowiadał się już np. Leszek Żebrowski. Kto by tam dzisiaj potrafił chociażby podstawy łaciny czy greki. Dzisiaj w liceum chyba że mat fiz to już nie ma całek i różniczek. Generalnie nowością są techniki informatyczne. To jest nowość i dla niektórych może być trudne. Przyczyna to raczej redukcja osoby tylko do zestawu posiadanych przezeń umiejętności. Brakuje autorytetów. Kryzys ojcostwa, małżeństwa, rodziny. Seksualizacja wszechobecna. Młodzi ludzie bardzo przeżywają jakiekolwiek "defekty" swojego ciała od lansu. Proszę zobaczyć jak szybko rosną statystyki różnych zabiegów upiększających. Słowem brak miłości i walka o miłość. Strach przed odrzuceniem i walka by nie być odrzuconym. Najgorszy jest jednak fakt że wielu młodych ludzi nie słyszy już Ewangelii. Może jakieś charyzmatyczne szaleństwa ale nie wejście w tajemnicę Miłości ukrzyżowanej.
2 miesiące temu / qlnick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66762"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.