DZIŚ JEST:   15   SIERPNIA   2020 r.

Wniebowzięcie NMP
Św. Tarsycjusza, męczennika
Św. Alfreda, biskupa
 
 
 
 

To wzbudza największe wątpliwości. Nie milkną kontrowersje wokół posynodalnego dokumentu

To wzbudza największe wątpliwości. Nie milkną kontrowersje wokół posynodalnego dokumentu
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Tomasz Jodlowski/FORUM

Powstały po Synodzie Młodych dokument powstał naprędce, a większość uczestników nie mogła się z nim spokojnie zapoznać. Zmuszono ich poniekąd do głosowania w ciemno – zauważają komentatorzy.

 

Jak podaje portal National Catholic Register, nie wiadomo jeszcze jaki będzie ostateczny status dokumentu powstałego na koniec synodu. Papież Franciszek nie podjął bowiem jeszcze decyzji czy skorzysta z ogłoszonej przed synodem możliwości włączenia go w skład Magisterium. Niejasny jest także status powstałego przed synodem dokumentu roboczego – tak zwanego Instrumentum Laboris. Dokument posynodalny odwołuje się bowiem do tego kontrowersyjnego tekstu.    

 

W ostatecznym dokumencie znajduje się wzmianka, że należy go czytać w łączności z dokumentem roboczym. Jak jednak zauważa ojciec Raymond J. de Souza na łamach National Catholic Register, budzi to kontrowersje, ponieważ „Instrumentum Laboris” nie jest nawet dziełem synodu, lecz tylko niektórych grup. To właśnie tam znalazła się budząca oburzenie wzmianka o młodzieży LGBT.

Niepokój budzi też tryb uchwalenia dokumentu końcowego i jego rozmiar. Tekst składa się z 60 stron, ponad 30 000 słów, 12 rozdziałów i 167 paragrafów.

 

Istnieje zatem wątpliwość czy zgromadzeni biskupi dysponowali dostatecznie dużą ilością czasu, by się z nimi zapoznać.

 

Pierwszy projekt dokumentu przedstawiono ojcom synodalnym we wtorek, a środę poświęcono na dyskusję nad nim. Z kolei w czwartek komitet odniósł się do propozycji zmian, a w piątek naniesiono poprawki na tekst. W sobotni ranek tekst przeczytano całemu zgromadzeniu po włosku, zapewniając jednoczesne tłumaczenie pozostałym uczestnikom. Wydruk tekstu udostępniono jedynie po włosku.

Następnie na lekturę i dyskusję przeznaczone miały zostać 4 godziny. Jednak w rzeczywistości zabrakło nawet tyle czasu. Ponadto uczestnicy synodu nieznający włoskiego (lub znający go w niewystarczającym stopniu) nie mogli skorzystać nawet pozostałego czasu na rozwagę. Zostali zatem zmuszeni do głosowania na podstawie tego, co zapamiętali z tłumaczenia ustnego czy ewentualnie z częściowej znajomości włoskiego.

 

Według kardynała Oswalda Graciasa z Bombaju, jednego z bliższych współpracowników Franciszka dokument poświęca dużo miejsca synodalności. Jednak podczas obrad stosunkowo niewiele o niej mówiono. 

 

Według kardynała Gratiasa tak naprędce uchwalony dokument nie powinien stanowić aktu Magisterium. Jego zdaniem byłoby to niesprawiedliwe wobec ojców synodalnych, gdyż nakładałoby na nich nadmierną odpowiedzialność.

 

Hierarcha zauważa również, że znaczna część dokumentu zawierała tematykę oraz sformułowania nieobecne na samym synodzie.

 

Biskupi przegłosowali ostateczną wersję dokumentu wymaganą większością 2/3 głosów. Znalazły się w niej 3 wzmianki o homoseksualizmie. Fragmenty te natrafiły na najwyższy sprzeciw uczestników synodu. Pomimo tego uzyskały wymaganą większość.

 

W ostatecznej wersji nie istnieje natomiast kontrowersyjna wzmianka o „młodzieży LGBT” obecna w dokumencie roboczym. Jednak jak czytamy w dokumencie posynodalnym „Ważne jest, aby wyjaśnić związek pomiędzy Instrumentum laboris i Dokumentem końcowym. Pierwszy z nich to jednolite i syntetyczne ramy odniesienia, które wyłoniły się z dwóch lat słuchania; drugi jest wynikiem rozeznania i łączy tematy, na których Ojcowie Synodu skupili się ze szczególną intensywnością i pasją. Uznajemy zatem różnorodność i komplementarność tych dwóch tekstów”.

 

Uchwalanie tak obszernych dokumentów w tak szybkim trybie z pewnością nie jest dobrą praktyką. Podminowuje bowiem autorytet Kościoła i jego nauczania. Kontrowersyjne jest także publikowanie dokumentów tak obszernych. Utrudnia to zapoznanie się z nimi i zwiększa ryzyko nadinterpretacji.

 

Źródła: ncregister.com / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2018-10-29 12:56
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

30.000 słów to ponad 100 stron standardowych do tłumaczenia, więc nie było to łatwe zadania, aby zapoznać się z takim tekstem na drugi dzień; największe wątpliwości budzi brak udostępnienia tłumaczenia a tylko ustne jego przekaz? to jak to wyglądało w czasie odczytania wersji włoskiej? na szczęście kardynałowie w znakomitej większości nieźle posługują się językiem włoskim, więc miejmy nadzieję, że wszystko zostało poprawnie zrozumiane.
ponad 1 rok temu / Slavis
 
poszukajcie sobie w oryginale, ale jak to leciało ?? "niech mowa wasza będzie tak, tak, nie, nie a co nad to jest od złego pochodzi"
ponad 1 rok temu / maciek
 
chyba wszystkie przedsoborowe encykliki i dokumenty papieskie są krótkie, zwięzłe i na temat. Po Soborze Vat II mamy elaboraty długie wywody filozoficzne, nieliczny wyjątek jak np "Humanae Vitae" Pawła VI, bardzo ważna encyklika, czy dokument "Dominus Jesus" Benedykta XVI, stąd wnioskuje, że jakieś błędne nauki i filozofie wdarły się do Kościoła. św Jan Paweł II, z tym sobie radził, bo głosił zdrową naukę, w więc mógł sobie pozwolić na długie wywody, bo znał współczesne problemy tzw filozofii, ale generalnie czarno to widzę.
ponad 1 rok temu / axe
 
O. Weinandy: " Pontyfikat Waszej Świątobliwości zdaje się upływać pod znakiem ciągłego zamętu."
ponad 1 rok temu / Nick
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.