Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   20   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kantego
Bł. Jakuba Kerna
 
 
 
 

To oni postawili na Hitlera. Katolicy byli przeciw


Odtwórz w YouTube
 

Gdyby w latach 30. XX wieku w Niemczech głosowali tylko katolicy, Hitler nie doszedłby do władzy. Elektorat katolicki charakteryzowała stabilność. Zupełnie inaczej wyglądało to w okręgach z przewagą ludności protestanckiej.

 

 

fot.Sueddeutsche Zeitung Photo/Forum

 

  


DATA: 2018-03-06 09:32:00
AUTOR: PROF. GRZEGORZ KUCHARCZYK
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Hitler miał miażdżąca przewagę w północnych i wschodnich prowincjach: na Pomorzu, w Prusach Wschodnich, na Śląsku. To te prowincje dały mu władze. Ale i tu znajdowały się wyspy katolickie, które go nie popierały: niektore duże miasta i skupiska ludności polskiej na Opolszczyznie, na Warmii i Mazurach. Tam Hitler albo wyraźnie przegrał, albo miał dużo mniejsze poparcie. W internecie są bardzo interesujące mapy ilustrujące to zjawisko.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
religia katolicka jest jedyna religia , ktora moze zaakceptowac rozum ludzki - przy zalozeniu ze nie zamknal sie na prawde. Dlatego tez odmienne stanowiska katolikow i protestantow wobec Hitlera wcale mnie nie zaskakuja.
ponad 4 lata temu / ani
 
Panie profesorze, proszę nie wybielać religii katolickiej, że chroniła przed drugą wojną światową Polskę i Europę całą. Pozdrawiam Waldex
ponad 4 lata temu / Waldex
 
1) Według których wyborów są przeprowadzane badania? Przypominam, że w latach \'30 było mnóstwo, łącznie z referendum w sprawie poparcia dla rządów Adolfa, a w tym to Hitler nawet w landach katolickich zdobył miażdżące poparcie. 2) Największym poparciem Hitler cieszył się na terenie polskojęzycznym (Mazury). Według logiki tego filmiku, że korelacja = wynikowość Polacy popierali Hitlera? Polacy największymi Hitlerowcami? Polacy mieli najsłabszą kondycję intelektualną i duchową? 3) Najmniejsze poparcie Hitler miał w okręgu wyborczym Berlin, który był protestancki. 4) Katolicy po prostu mieli swoją własną partię, protestanci nie mieli tego szczęścia i wiele ugrupowań uzurpowało sobie reprezentowanie etnosu protestanckiego. 5) Zdanie o tym, że katolicy mieli jakąś rzekoma największą kondycję intelektualną i duchową i dlatego go nie poparli NSDAP jest po prostu śmieszne. Katolicy po prostu mieli już swoja partię, na którą głosowali od lat, więc zadziałała moc przyzwyczajenia. Poz
ponad 4 lata temu / LordSauron
 
moze protestanci czuli wyrzuty sumienia, natomiast nie dziwię się nikomu, kto sprzeciwia się zmniejszeniu obszaru swojego kraju. Nie rozumiem, dlaczego to by miał być jakiś zarzut względem niemieckich katolików. pozdrawiam.
ponad 4 lata temu / chicku
 
To ciekawe bo po wojnie, katolicki kler w niemczech prawie w całości był przeciwny nowej granicy na Odrze natomiast protestanci byli zgodni co do nowej granicy. Jest kilka dowodów na to. Chociażby nawet odpowiedź biskupów niemieckich na orędzie pojednania wystosowanym przez prymasa Wyszyńskiego, w którym niemiecki kler uważał rzeszę niemecką za pokrzywdzoną. Niemcy czy to protestanci czy katolicy prusackiej maści nigdy nie byli życzliwi polsce i polakom. Nie ma w historii niemiec politycznej dobrej woli i życzliwego stosunku do polaków. Katolicy może nie byli życzliwi Hitlerowi ale ideologicznie chcieli Wielkiej Rzeszy i prędzej czy później stanąłby taki Fuhrer bo musiałby stanąć, a jeśli by wojnę przegrał to niemieccy katolicy też jednym chórem ćwierkaliby że takiego maniaka-fajtłapy nie wspierali bo to wstyd. A co by było gdyby wojnę wygrał? Też by mu byli przeciwni. Pozdrawiam, Z Bogiem?
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 159 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.