DZIŚ JEST:   20   SIERPNIA   2019 r.

Św. Bernarda z Clairvaux, Doktora Kościoła
 
 
 
 

To niebywała hańba! Profesor Osadczy o udziale Polaków w skandalicznych uroczystościach w Kijowie

To niebywała hańba! Profesor Osadczy o udziale Polaków w skandalicznych uroczystościach w Kijowie
Zdjęcie ilustracyjne. Credit Image: © Serhii Nuzhnenko/Pacific Press via ZUMA Wire/FORUM

Profesor Włodzimierz Osadczy z Centrum Ucrainicum KUL zwraca uwagę na brak reakcji naszego państwa oraz mediów na antypolską prowokację podczas uroczystości wojskowych w Kijowie. Oddano wtedy hołd banderowskiemu ,,dziedzictwu” Ukrainy. A wszystko przy biernej postawie polskiej dyplomacji, w tym prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Ukraińcy 24 sierpnia obchodzą dzień niepodległości. W 1991 ówczesna Rada Najwyższa Ukraińskiej SSR uchwaliła Deklarację Niepodległości. W tym roku w centrum Kijowa przez Chreszczatyk przeszło 4,5 tys. żołnierzy ukraińskiej armii. Ponadto zaprezentowano różne rodzaje broni artyleryjskiej, rakietowej i nowy samolot transportowy An-187. Podczas uroczystości porządku w stolicy pilnowało 30 tys. funkcjonariuszy policji i innych formacji.

 

Wśród gości honorowych defilady w stolicy Ukrainy znalazł się prezydent Polski Andrzej Duda. W przemarszu uczestniczyła także litewsko-polsko-ukraińska brygada.

 

Niestety, tuż po przejściu polskich żołnierzy, orkiestra wojskowa odegrała ,,Marsz Nowej Armii”, czyli nową wersję hymnu Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, odpowiedzialnych za ludobójstwo na Wołyniu w latach II wojny światowej. Do śpiewania hymnu przyłączył się prezydent Petro Poroszenko, a jeden z ukraińskich ministrów podczas uroczystości witał żołnierzy słowami słynnego okrzyku sprawców rzezi wołyńskiej: ,,Sława Ukrainie, Herojam Sława”.

 

Oburzenia w związku z antypolską prowokacją nie ukrywa profesor Włodzimierz Osadczy, dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich – Centrum Ucrainicum KUL. W rozmowie z redakcją portalu Radia Maryja komentuje incydent w stolicy Ukrainy.

 

Nasi żołnierze brali udział w paradzie, gdzie manifestowane były w całej okazałości te same hasła, z którymi ukraińscy nacjonaliści mordowali naszych rodaków na Wołyniu. To jest niebywała hańba! – mówi podkreślając, że incydent uderza w godność Polaków i zniekształca prawdę o ludobójstwie wołyńskim.

 

Nie jest to tylko nawiązanie do dwuznacznych symboli. To jest wprost nawiązanie do symboli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – zbrodniczej, totalitarnej, antychrześcijańskiej organizacji – zaznacza naukowiec, przypominając również jedną z zasad OUN: ,,nie powstrzymywać się przed żadną zbrodnią, jeżeli wymagało tego będzie dobro sprawy”.

 

Dyrektor Centrum Ucrainicum zauważa, że kwestia została przemilczana przez polskie media, w tym media państwowe oraz sprzyjające rządzącym. Profesora dziwi także postawa polskiej dyplomacji, która zgodziła się na uczestniczenie prezydenta Andrzeja Dudy w tak przygotowanej defiladzie wojskowej. – Prezydent jest przecież zwierzchnikiem sił zbrojnych. To on pozwolił na takie upokorzenie, bo nie sądzę, że scenariusz tych wydarzeń nie był wcześniej znany – uważa dyrektor Ucrainicum.

 

Postępująca banderyzacja ukraińskiego życia publicznego to efekt niewsłuchania się tamtejszego społeczeństwa w ostrzeżenia, jakie formułował wiele dekad temu błogosławiony Grzegorz Chomyszyn, biskup i męczennik. Autor wydanej niedawno także i w Polsce pracy „Dwa królestwa” apelował do swoich rodaków, aby strzegli się satanistycznej ideologii nacjonalistów ukraińskich. Jednocześnie proponował nową, katolicką interpretację czarno-czerwonych barw – sugerował rozumieć je jako symbol męczeństwa.

 

 

Źródło: Kresy.pl / wprost.pl / fronda.pl / radiomaryja.pl / PCh24.pl / wschodnik.pl

NP

 

 

Polecamy również:

 

Między Banderą a biskupem Chomyszynem. Którą drogą pójdzie Ukraina?

 

Ukraina - karykatura Rzeczypospolitej

 

Biskup Grzegorz Chomyszyn – niewygodny błogosławiony

 

„Dwa Królestwa” – opowieść arcykatolicka

 

  


DATA: 2018-08-28 15:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polacy sie skundlili.Zapomnieli co to godnosc,Ojczyzna, zapomnieli,ile Polakow zginelo w obronie Polski. Ale coz dziwnego,ze tak jest. Rzady polskie nie dbaja o dobro i honor Polski,wiec czegoz rzadac od zagonionych ludzi.
28 dni temu / Mamut1
 
Polacy nic się nie stało to norma za to podeslemy im trochę szmalu którego teraz mamy pod dostatkiem sprowadzimy jeszcze jakiś milion imigrantów i będzie OK pozdrawiam
11 miesięcy temu / Kazimierz
 
PAD człowiek biedny bo pełzający przed żydami, ukraincami, Merkel też jak POkazał w 2017r...więc o czym pajacyk może decydować...albo oburzać...on jak chłopiec wystrugany z kołka ciągle POkazuje że lis i kot to jego przyjaciele...a wesołe miasteczko to miejsce najcudowniejsze na świecie...ot i cała prawda o PADzie przyjacielu ukraińskich upowcó...nacjonaliści nie są wrogami Polski i Polaków natomiast SZOWINIŚCI tak...nacjonalizm natio- naród jest UMIŁOWANIEM NARODU troską o jego WSPÓLNE dobro... to nie jest nic złego ...natomiast szowinizm tak...więc nie rozumiem dlaczego Pan prof używa terminologii, która z Nacjonalistów czyni szowinistów,nazistów czy też faszystów...Bardzo proszę o precyzyjne i adekwatne używanie pojęć i słów.pozdrawiam
11 miesięcy temu / Megi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.