DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

„To nie homoseksualizm jest winien” - kardynał zaklina rzeczywistość przed watykańskim szczytem

„To nie homoseksualizm jest winien” - kardynał zaklina rzeczywistość przed watykańskim szczytem
EIDON/FABIO FRUSTACI

W czwartek w Watykanie zacznie się szczyt przeciwko nadużyciom seksualnym wśród kleru. Organizatorzy spotkania już jednak ogłosili pewne ustalenia, o których – jak się wydaje – nie chcą dyskutować. Chodzi o homoseksualizm.

 

Podczas konferencji prasowej zapowiadającej spotkanie przewodniczących episkopatów z papieżem na pytania dziennikarzy odpowiadał kardynał Blaise Cupich z Chicago. Dziennikarze spisali się i zadali wiele pytań na temat homoseksualizmu, homo-lobby i jego wpływu na plagę nadużyć. Odpowiedzi kardynała mogą jednak zaskakiwać.

 

Duchowny zaprzeczył bowiem stanowczo, że nadużycia seksualne wśród duchownych mogą być w jakikolwiek sposób skorelowane z homoseksualizmem. Uznał tak, mimo iż przyznał, że nie potrafi zanegować statystyk pokazujących otwarcie, że ponad 80 proc. aktów wykorzystywania seksualnego przez księży dotyczyło właśnie relacji męsko-męskich lub męsko-chłopięcych. A dzieje się tak mimo iż najwyższy w dziejach odsetek mężczyzn przyznających się do homoseksualizmu wyniósł 4,5 proc. (wyniku badań instytutu Gallupa z  2018 r.).

 

Co szczególnie istotne, temat nadużyć seksualnych księży wobec seminarzystów (tutaj inklinacje homoseksualne również są oczywiste), ma nie być poruszany podczas watykańskiego szczytu, na którym ma mówić się głównie o sposobach przeciwdziałania wykorzystywania nieletnich. Początkowo zapowiadano, że i ten temat będzie poruszony – jednak z pomysłu zrezygnowano.

 

Na konferencji prasowej informację tę potwierdził arcybiskup Charles Scicluna z Malty. – Dzięki skupieniu się na problematyce nieletnich, uczestnicy spotkania doświadczą cenny lekcji jak radzić sobie z nadużyciami, mimo iż tu nie będziemy mówić o seminarzystach i innych dorosłych. Musimy dać głos przede wszystkim nieletnim ofiarom, bo one najczęściej są go pozbawione – powiedział. 

O problemie homoseksualizmu wśród kleru chciała mówić także dziennikarka CNN Delia Gallagher. Pytała o to powołując się na książkę homoseksualnego Francuza, zatytułowaną „Sodoma”. Kardynał Cupich odmówił odpowiedzi na jej pytanie, żądając dowodów na potwierdzenie hipotez snutych przez autora.

 

Kardynał Cupich pytany przez Diane Montange z Life Site News o związki przyczynowo–skutkowe pomiędzy homoseksualizmem a skalą nadużyć wśród kleru odpowiedział też, że według niego „wszystko zależy od okoliczności” oraz że podstawową kwestią jest „słabe przeszkolenie” części przedstawicieli kleru. Następnie wprost zaprzeczył, jakoby widział jakiekolwiek związki między homoseksualizmem a plagą nadużyć, gdy został zapytany przez nestora watykanistów Sandro Magistra o instrukcję dotyczącą nieprzyjmowania homoseksualistów do seminariów duchownych. Kardynał powiedział: „nie chodzi o homoseksualizm ale o postawy wobec ludzkiej seksualności niezgodnej z nauczaniem Kościoła, w której orientacja seksualna nie jest głównym czynnikiem”.

 

Warto nadmienić, że kardynał Blase Cupich, wyznaczony przez papieża Franciszka w 2014 roku na pasterza diecezji Chicago, w jednym z wywiadów udzielonych w październiku 2018 roku przyznał, że w jego diecezji „nie prowadzi się polityki odmawiania sakramentów czy pogrzebów ludziom żyjącym w jawnych związkach homoseksualnych”. Biskup ów od dłuższego czasu oskarżany jest o przychylność wobec „lawendowej mafii” w Kościele. Wielokrotnie przekonywał na przykład, że problem nadużyć seksualnych wynika z klerykalizmu, a nie praktyk homoseksualnych. W jednym przypadku posunął się nawet do skierowania na badania psychiatryczne kapłana, który spalił tęczową flagę.

 

Po fali skandali związanych z nadużyciami seksualnymi wśród kleru, kardynał Cupich został mianowany przez papieża Franciszka na jednego z organizatorów spotkania Ojca Świętego z przewodniczącymi episkopatów, na którym wypracowane mają być „właściwe mechanizmy ochrony nieletnich”. Innymi organizatorami spotkania są kardynałowie Tagle i Marx.

 

 

Krystian Kratiuk, Rzym


DATA: 2019-02-19 14:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ALeż oczywiście, homo jest niewinne, bo i niby jak? Wirus jest winien, że jest?! To pokazuje końcowe stadium: Gazda siedzi na gałęzi i ją tnie, ceper widzi i ostrzega - spadniesz - ten tnie- więc spada, po czym wrzeszczy:Prorok jaki czy co! Jak od złodzieja oczekiwać skruchy, gdy łup wciąż w łapach?!!!
3 miesiące temu / Andrzej BR
 
?To nie homoseksualizm jest winien? - to akurat prawda. To jest tylko określenie zboczenia natomiast w Kościele za jago promowanie odpowiadają kardynałowie, biskupi i księża i to oni są winni.
3 miesiące temu / magis
 
"do skierowania na badania psychiatryczne kapłana, który spalił tęczową flagę." myśle że ten prosty kapłan ma więcej wiary i właściwy kregosłup moralny niz ten biskup. Jakie to nieszczeście ze wierni mają takiego nieszczesnika za biskupa
3 miesiące temu / adam.
 
Jednym słowem to zbiegowisko to lipa dla mediów i nic więcej.
3 miesiące temu / Janek
 
przecież biskupi homoseksualiści nie będą sami siebie zwalczać ani podwładnym ich księży.
3 miesiące temu / jojo
 
Najwyżsi pasterze Kościoła prowadzą Kościół szeroką drogą do piekła, którą kroczy degenerująca się zachodnia cywilizacja. Homoseksualizm nie jest niczym złym i niczemu nie jest winien. Jeszcze tylko pedofilia jest potępiana, ale i to się zmieni.
3 miesiące temu / TZ.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66250"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.