DZIŚ JEST:   22   SIERPNIA   2019 r.

NMP Królowej
Św. Agatonika z Towarzyszami
Bł. Bernarda z Offidy
 
 
 
 

To już koniec czerwonej historii - szczątki Czerwonoarmistów trafią na cmentarze

To już koniec czerwonej historii - szczątki Czerwonoarmistów trafią na cmentarze
Lukasz Dejnarowicz / FORUM

Jeszcze tylko pochówek i Małopolska zamknie kwestię porządkowania spraw związanych z grobami żołnierzy Armii Czerwonej.

 

O zakończeniu prac ekshumacyjnych w Małopolsce poinformował w piątek Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego. Ostatnim akcentem będzie wspólny pochówek odnalezionych szczątków Czerwonoarmistów. Spoczną oni obok braci broni w kwaterze wojennej w Nowym Sączu.

 

- Łącznie ekshumowano szczątki 28 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zostaną pochowani w kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich, znajdującej się na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana w Nowym Sączu. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 20 sierpnia br. - poinformował Brodowski.

 

Prace poprzedzone były długimi negocjacjami ze stroną rosyjską. Początkowo chodziło o przeniesienie grobu Czerwonoarmistów spoczywających u stóp pomnika wzniesionego w Nowym Sączu ku chwale Armii Czerwonej i likwidację monumentu. Ostatecznie uzgodniono, że uporządkowane zostaną wszystkie sowieckie groby położone w Małopolsce. Decyzja o rozpoczęciu prac ekshumacyjnych zapadła w maju br.

 

- Prace ekshumacyjne w miejscowościach: Buków, Koźmice Wielkie, Paszyn, Lipnica Mała, Chyżne i Zagórzany przeprowadzili archeolodzy z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk, pod kierownictwem dr. Krzysztofa Tunii, na podstawie umowy zawartej pomiędzy Polską Akademią Nauk a Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie – wskazał Brodowski.

 

Jak dodał, ekshumacja szczątków sześciu żołnierzy radzieckich przeprowadzona w Nowym Sączu została wykonana przez miasto w ramach dotacji celowej z budżetu Wojewody Małopolskiego.

 

Jak dodał Brodowski, ze zbiorowego grobu wojennego w Bukowie (gmina Mogilany), 3 lipca br. ekshumowano szczątki dwóch żołnierzy. 7 lipca prace przeniosły się do Koźmic Wielkich (gmina Wieliczka), gdzie znajdował się pojedynczy grób wojenny radzieckiego lotnika. Tam jednak ludzkich szczątków nie odnaleziono. Kolejnym etapem była zbiorowa mogiła w Nowym Sączu, gdzie 9 lipca ekshumowano szczątki sześciu żołnierzy, pochowanych w trumnach w piwnicy grobowej. Następnie eksperci zbadali pojedynczy grób wojenny w Paszynie (gmina Chełmiec), z którego 10 lipca ekshumowano szczątki jednego żołnierza. Podobnie stało się 20 lipca w Lipnicy Małej (gmina Jabłonka). Tam także radziecki żołnierz spoczywał w trumnie. W kolejnym grobie wojennym w Chyżnem (gmina Jabłonka) spoczywało osiemnastu żołnierzy. Ich szczątki ekshumowano 21 lipca.


Ostatni grób, także zbiorowy, przebadano 30 lipca w Zagórzanach. Mieli tam być pochowani radzieccy lotnicy. Żadnych szczątków nie odnaleziono. Podczas prac ekshumacyjnych obecni byli przedstawiciele Ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz pracownicy właściwych terytorialnie Powiatowych Stacji  Sanitarno-Epidemiologicznych.

 


molik

 

 


DATA: 2015-08-07 15:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.