DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

To jest nienormalne! Ks. Isakowicz-Zaleski o planach budowy tureckiego pomnika w Krakowie

To jest nienormalne! Ks. Isakowicz-Zaleski o planach budowy tureckiego pomnika w Krakowie
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Fot. Marcin Bielecki/FORUM

Pomysł budowy tureckiego pomnika w Krakowie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uważam za żenujący – mówi w rozmowie z portalem PCh24.pl ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Kapłan zwraca uwagę na aspekty, które – jego zdaniem – całkowicie kompromitują planowane przedsięwzięcie. – Turcy byli sojusznikami naszych zaborców – Niemców i Austro-Węgier – i nie brali w żaden sposób udziału w walce o niepodległość Rzeczypospolitej. Dlaczego zaborcom czy ich sojusznikom mielibyśmy stawiać dziś pomniki? – pyta.

 

Po drugie: jeżeli osmańscy żołnierze są pochowani na cmentarzu, to niech mają tam mogiły oznaczone w języku tureckim ze znakami islamu – podkreśla duchowny dodając, że w taki sposób postępuje się z każdym grobem. – W Polsce przecież mają swoje groby żołnierze niemieccy czy czerwonoarmiści. To jest naturalne. Nikt jednak dzisiaj nie wpadnie na pomysł, żeby stawiać im pomniki – zauważa.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski odniósł się również do najbardziej bulwersującego aspektu sprawy, który dla niego – duszpasterza Ormian – powoduje, że pomysł tureckiego pomnika jest „całkowicie nie do przyjęcia”, czyli kwestii „pierwszego holocaustu XX wieku”.

 

– Armia turecka w czasie I Wojny Światowej wzięła udział w ludobójstwie Ormian i innych chrześcijan, m. in. Greków i Syryjczyków. Postawienie tureckim żołnierzom pomnika w Krakowie, w moim przekonaniu, oznaczać będzie uczczenie formacji wojskowej, która ma na rękach krew niewinnych chrześcijan – podkreśla dodając, że pomnik ma przedstawiać konie, które piją wodę z Wisły.

 

– Przypominam, że Turcy atakując Europę w XVI i XVII wieku mówili, że ich konie będą piły z Renu, Dunaju i właśnie Wisły. Moim zdaniem jest to ewidentne nawiązanie do szalenie agresywnej postawy Turków wobec Starego Kontynentu i chrześcijaństwa i mam nadzieję, że mieszkańcy królewskiego miasta mocno zaprotestują przeciwko tej inicjatywie – mówi.

 

Zdaniem duchownego, propozycja budowy tureckiego pomnika w Krakowie jest „kompletnym pomyleniem”, które jest uzależnione „od polityki, a nie prawdy historycznej”. – Proszę sobie przypomnieć protesty tureckiej ambasady w Polsce w sprawie postawienia pomnika ofiar ludobójstwa Ormian w 2004 roku w Krakowie przy kościele św. Mikołaja przy ulicy Kopernika. Protesty przyniosły skutek, ponieważ m. in. ówczesny wojewoda małopolski z SLD czy też wiceminister spraw zagranicznych Jan Truszczyński rozsyłali pisma, aby zbojkotować tę uroczystość i dało to wymierny efekt, ponieważ prezydent Krakowa Jacek Majchrowski nie wziął udziału w tym przedsięwzięciu. Na szczęście dzięki niezłomnej postawie kardynała Franciszka Macharskiego udało się poświęcić krzyż pamięci zamordowanych Ormian i stoi tam do dzisiaj – podkreśla.

 

Duszpasterz Ormian wskazuje, że życzyłby sobie, aby Polska dyplomacja wykazywała się równie wielką skutecznością i determinacją, jak dyplomacja turecka. – Nasze władze są skrajnie uległe w najważniejszych kwestiach. Jak strona polska zachowała się w sprawie upamiętnienia ludobójstwa Polaków dokonanego przez UPA? Żaden z liczących się przedstawicieli polskich władz nie protestuje, kiedy na Ukrainie dokonuje się gloryfikacji zbrodniarzy spod znaku Bandery. Tego typu polityka nieustannego ustępowania i przepraszania jest po prostu chora. Mam nadzieję, że w przypadku Krakowa zostanie to zmienione i rządzący powiedzą wprost: nie ma możliwości stawiania w Polsce pomnika upamiętniającego żołnierzy armii, która była sojusznikiem naszych zaborców i okupantów i jednocześnie odpowiada za ludobójstwo chrześcijan – mówi ks. Isakowicz-Zalewski.

 

Dodaje, że powstanie takiego monumentu w Polsce byłoby dla Turcji ogromnym sukcesem dyplomatycznym i propagandowym, który mógłby zostać w przyszłości wykorzystany przeciwko Rzeczypospolitej i wyznawcom Jezusa Chrystusa.

 

– Podkreślę raz jeszcze: Turcy w żaden sposób nie przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ich kraj był sojusznikiem Niemiec, czyli wrogów i okupantów Polski, a my dzisiaj mamy stawiać im za to pomnik powołując się przy tym na jakieś bajki i przepowiednie. To jest po prostu nienormalne – puentuje ks. Isakowicz-Zaleski.

 

ZOBACZ TEŻ:

Najpierw seriale, teraz pomnik. Turecka ofensywa w Polsce trwa

 

TK

 

  


DATA: 2018-01-24 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się z księdzem Isakowiczem - Zaleskim. Nie powinno być pomnika żołnierzy tureckich po tym, jak Turcja zaprotestowała w sprawie pomnika Ormian i była po stronie tzw. Państw Centralnych przeciw Entencie w czasie I wojny światowej. Tureckie państwo osmańskie najeżdżało na tereny Rzeczypospolitej. A teraz prezydent Erdogan prowadzi politykę autorytarną. Jednak należy pamiętać, że u schyłku XVIII wieku Turcja, jako jedyny kraj na świecie NIE UZNAŁA rozbiorów Polski.
ponad 1 rok temu / Antek
 
Turcy w Galicji takze sa wspolwinni za genocyd Karpatoruskiej ludnosci.
ponad 1 rok temu / Ttt
 
Niewiarygodne, że prezydent Polski przychylił się do tego haniebnego pomysłu! KRAKOWIANIE NIGDY SIĘ NA TO NIE ZGODZĄ !!
ponad 1 rok temu / Polka
 
Najwyraźniej Ks. Isakowicz -Zalewski nie nadąża za zmianami i nie czyta NIEDZIELI dlatego uważa , że to nienormalne. Dziwne ale za komuny głos ks. I.-Zalewskiego był bardziej słyszalny. Czyżby Ksiądz Zalewski nie wiedział jakie jest w tym temacie zdanie zmodernizowanego kościoła. "Mamy prawo się nie zgadzać, ale moja odpowiedź jest wciąż taka sama: Papież tak powiedział, więc to jest dobre" - mówił ks. Adam Pawlaszczyk w wywiadzie udzielonym trzy lata temu. Nowy redaktor naczelny GN jest specjalistą prawa kanonicznego.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Grzechy są różne. Mają swoje nazwy. Mają swoją treść. Dobrze jest podczas rachunku sumienia poświęcić trochę czasu aby się z tymi nazwami i ich treścią zapoznać...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Raczej Marranom ,jak oni inwestują ....Trzystu tysięczna mniejszość żydowska Wielkopolski,przed wojną również nie uważała się za Polaków ,tylko za Niemców
ponad 1 rok temu / szadrach
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.